730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Prodat byt sousedovi nebo kamarádovi? 3 důvody, proč byste si to měli dobře rozmyslet

24.5. 2017 David Majer

Kupce pro svou nemovitost můžete najít nejrůznějšími způsoby. Občas dokonce zjistíte, že se nachází jen „přes chodbu“ nebo mezi vašimi přáteli. Zdá se vám to jako ideální scénář – prodat byt někomu, koho znáte? Asi teď vaše nadšení trochu zmírním. Dohody na dobré slovo a v rámci kamarádství nemusí vždy přinést kýžené ovoce. Dokonce vám mohou připravit mnohem více starostí, než kdybyste byt prodávali běžnou cestou někomu úplně cizímu. Už mnohokrát jsem „hasil požár“, který vznikl právě z mylné představy, že se známým to půjde hladce.

Dobré slovo může vyjít draze

Nedávno jsem spolupracoval s klientem, který také „šlápl vedle“ z výše uvedených důvodů. Zmínil se před sousedy, že se chystá svůj byt prodat, protože zdědil dům. Jeden z nich projevil okamžitě zájem. Chtěl nemovitost pořídit pro syna, co se měl brzy vrátit z delšího pobytu v zahraničí. Po několika schůzkách si začali vše domlouvat napevno. Řešili, jaké vybavení zůstane, jestli využijí notářskou úschovu, koho osloví kvůli sepsání kupní smlouvy atd.

Jenže pak nastal obrat. Soused plánování potřebných kroků zastavil s odůvodněním, že ještě řeší nějaké detaily s rodinou. Až nakonec po více jak 2 měsících přišel s omluvou. Koupi si rozmyslel. Můj klient nezmohl nic, protože jednali jen v rámci přátelských setkání. A také nechtěl na nikoho naléhat. Ve výsledku tak zbytečně „živil“ byt, který už mu mohl vydělat.

A podobných příběhů jsem už slyšel nespočet. Proto mě napadlo sepsat tento článek, ve kterém přibližuji hlavní rizika záměru prodat byt někomu známému. Netvrdím, že takový postup vždy znamená pohromu. Ale v každém případě doporučuji zachovat si objektivní náhled, a hlavně dostatečnou obezřetnost. A teď se vrhněme na tři avizované důvody.

1. Čím více čekání, tím více placení

První bod shrnuje vše, co vyplývá ze situace, kterou jsem popisoval na řádcích výše. Vidina brzkého předání bytu novému vlastníkovi vás nenutí jakkoli řešit energie. Necháte tedy vše tak, jak to bylo dosud, a dál hradíte zálohy. Když si ale nakonec se sousedem „neplácnete“, půjde o zbytečné náklady. Problém čekání ale nesouvisí jen s tímto. Pamatujte na to, že realitní trh má obrovskou dynamiku. Někdy se mění z týdne na týden, a to vám může vzít „vítr z plachet“. Zatímco jste marně vyhlíželi rozjetí prodeje se známým, poptávka se obměnila. Takže částka, co jste mohli získat v jednom měsíci, už v tom dalším nemusí být vůbec reálná.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

2. Neformálnost nahrává nezodpovědnosti

Určitě je mnohem příjemnější řešit jakékoli záležitosti s někým, o kom už něco víte. Všechno pak může probíhat ve větším poklidu, v příjemné náladě a bez „škrobenosti“. Dejte si ale pozor. Právě tohle všechno snadno spadne do volnosti bez jasně určených pravidel. Nezapomeňte: i cestu do pekla dláždí dobré úmysly. Jakmile nemáte nic v ruce a černé na bílém, můžete se ocitnout ve dvou extrémech. Soused není k ničemu zavázaný (např. rezervační smlouvou), proto mu nedělá problém i po delší době „vycouvat“. Nebo bude mít naopak hromadu požadavků a bude očekávat, že se jimi budete obratem zabývat.

3. Malá šance na prodej za nejvyšší možnou cenu

Jeden zájemce a ještě někdo, kdo předpokládá, že díky přátelství „nějakou kačku“ ušetří. To vás už dopředu připravuje o možnost hrát si s cenou na základě poptávky. Pokud se ale objeví více vážných zájemců o byt, můžete prodat nejatraktivnější finanční nabídce.

Doporučení na závěr: jak se vyhnout starostem

Prodej byt sousedovi nebo známému je tedy dost ošemetný a nevyzpytatelný. Proto jsem pro vás připravil pár tipů, které vás udrží dále od možných zádrhelů.

  • Když už se rozhodnete nemovitost přislíbit, vytvořte si „zadní vrátka“ a uvolněte ji i na trh.
  • Vyžadujte standardní postup se vším všudy a nespoléhejte se na pouhá přitakání a prázdné sliby.
  • Vyvarujte se starostí a přizvěte na pomoc třetí stranu – kvalitní realitní kancelář.

Tak jako i v podnikání, i ve světě realit platí varování, že přátelství může být největší překážkou úspěchu. Prodej ztrácí na vážnosti, oboustranně panuje shovívavost, která může vyústit až v pořádný malér. Vždy proto myslete na možné nebezpečí a máte napůl vyhráno. Největší jistotu ale budete mít, když se o vše postará realitní specialista.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Prodat byt sousedovi nebo kamarádovi? 3 důvody, proč byste si to měli dobře rozmyslet
4.8 (96.8%) 50 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.