730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Prodáváte byt? Zjistěte, jestli musíte nechat udělat revizi elektroinstalace nebo plynu

14.2. 2018 David Majer

Mezi témata, která vás jako prodávajícího mohou kvůli absenci jasných informací pořádně zaskočit, patří i problematika revizí elektřiny a plynu. Jedná se totiž o téma, kolem kterého se točí celá řada polopravd, nepřesností nebo dokonce výmyslů.

Takže si v tom hned teď uděláme jasno. Pamatujte, že zákon vám neukládá povinnost provést revizi z důvodu chystaného prodeje. Ale to neznamená, že byste nad tím měli „mávnout rukou“. Kupujícímu totiž budete předávat standardní revizní zprávy z předešlého období.

O revizích: kdo je musí obstarávat a jak často

Nutnost zajišťovat revize „leží“ na straně majitele celé nemovitosti, tedy bytového domu. Vás jako samostatné osoby se tedy přímo netýká. Konkrétní postup a harmonogram kontrol se u elektřiny a plynu liší.

  • Elektroinstalace a elektrická zařízení: revize se provádějí ve společných prostorách, a to jednou za pět let (u rozvodů, které odpovídají současným požadavkům).
  • Plynové spotřebiče a rozvody: revize instalací se provádějí ve společných prostorách až k plynoměrům bytů jednou za 3 roky. Kontroly zařízení a rozvodů je potřeba zajistit jednou za rok.

Když to tedy shrnu, tak zákonná povinnost se nevztahuje na soukromá místa, která jsou v užívání konkrétního vlastníka. Přesto však existují výjimky. Odrážejí specifické situace, kdy i z „logiky věci“ představuje revize nezbytný krok.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Kdy se povinné kontrole nevyhnete?

U elektřiny budete odbornou revizi a revizní zprávu dle legislativy potřebovat při zapojení nového odběrného místa nebo navyšování příkonu.

Ve vlastním zájmu pak nechte vše zkontrolovat profesionálem pokaždé, když jakkoli zasáhnete do elektroinstalace – při rekonstrukcích a přestavbách, renovacích již nevyhovujícího vedení apod. Stejně uvažujte i o plynových zařízeních.

Rozvody plní roli pomyslného „technického základu“ spokojeného a bezpečného bydlení, a tak musí být v perfektní kondici. Jistotu, že tomu tak je, vám dodají právě revizní zhodnocení. Mimochodem, při prodeji díky nim získáte plusové body. Dokážete potenciálnímu zájemci, že jste se o byt skvěle starali. A to může velmi významně podpořit (a urychlit) rozhodnutí o koupi.

A na závěr ještě připomenutí, jak se „nespálit“, když budete hledat odborníka na provedení revize. Pohlídejte si, abyste spolupracovali výhradně s revizním technikem, co má platné oprávnění tuto činnosti vykonávat.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Prodáváte byt? Zjistěte, jestli musíte nechat udělat revizi elektroinstalace nebo plynu
4.9 (97.14%) 14 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.