Prodáváte byt? Zjistěte, kdo uhradí daň

14.7. 2017 (Aktualizováno: 22.8. 2017)Lucie Majerová

1. listopadu loňského roku vstoupila v platnost změna zákona, která zcela obrátila dosavadní praxi. Od té doby leží povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu) výhradně na straně kupujícího. Takže jako prodávající si můžete oddechnout, z výdajů spojených s byrokracií odpadla výrazná položka.

Když zabrousím do legislativního názvosloví, musím zmínit, že daň se týká tzv. úplatných převodů. Takže souvisí nejen s prodeji, ale i směnami. Dani naopak nepodléhají bezúplatná převedení, mezi která patří dědictví nebo darování. Existují i výjimečné situace, u kterých dochází k osvobození od daně, a to i přesto, že se pojí s nějakou úhradou. Daň z nabytí nemovitosti nemusí nabyvatel platit, když jde o:

  • první placený převod novostavby, který se uskuteční do 5 let od okamžiku, kdy je možné stavbu plnohodnotně využívat ke svému účelu,
  • první placený převod jednotky pro bydlení, která vznikla jako výsledek stavebních úprav,
  • převod majetku družstva do osobního vlastnictví jeho členů.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 19.5. 2021

Kolik, proč a do kdy?

Co zůstává stejné, to je sazba. Ta je i pro rok 2017 čtyřprocentní. To znamená, že kupec odvede do státní kasy 40 tisíc korun z každého milionu kupní ceny. A proč vůbec Ministerstvo financí tuhle novinku zavedlo? Podle všeho jde o výsledek snahy zjednodušit výběr daně a zabránit nežádoucím daňovým optimalizacím. Dále některé zdroje uvádí, že změna poplatníka souvisí i s potřebou přiblížit se evropskému právu, protože v mnoha státech to tímto způsobem funguje už řadu let.

A když už jsme u toho, uvedu i další zásadní informace pro kupujícího. Plátce daně musí do 3 kalendářních měsíců od vkladu do katastru nemovitostí podat daňové přiznání místně příslušnému finančnímu úřadu – spravuje obvod, ve kterém se nachází předmětná nemovitost. Vypočítaná hodnota se zaokrouhluje na celé koruny a její splatnost končí posledním dnem lhůty určené pro podání přiznání.

Jak daň ovlivňuje ceny

Určitě by vás zajímalo, jak novela zatočila s cenovou politikou na realitním trhu. Možná si teď říkáte, že všechny nemovitosti zlevnily. Není to ale tak přímočaré a vše závisí na poptávce v konkrétní lokalitě. Například v Praze, kde je tradičně velmi vysoká, nemusejí prodávající cenu uměle snižovat jen kvůli tomu, že pro kupce bude transakce finančně náročnější. Samozřejmě za předpokladu, že jde o konkurenceschopný a atraktivní objekt a víte, co udělat pro úspěšný výsledek. A s tím vám rád poradím. Zjistěte hned teď, jak prodat rychle a za co nejvyšší možnou cenu!

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 19.5. 2021

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.