730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Slibuje vám makléř, že při prodeji nemovitosti neplatíte provizi? 5 důvodů, proč byste si to měli pořádně rozmyslet

16.1. 2018 David Majer

Na realitním trhu se mezi službami objevila novinka “trik” – prodej nemovitosti bez provize, při kterém provizi platí „druhá strana“, tedy kupující. Pokud se chystáte prodávat, možná právě jásáte. Na první pohled vypadá tento opačný přístup atraktivně. Vždyť kdo by nechtěl ušetřit desítky nebo stovky tisíc… Jenže když se na něj podíváte blíž či přísnějším okem, zjistíte, že by vám nakonec vůbec nemusel vyhovovat.

Proč? Protože není vše výhodné, co se tak „tváří“. Abyste se v této problematice dobře zorientovali a nenechali se případně napálit, připravil jsem pět zásadních vysvětlení. Poskytnou vám dokonalou nápovědu k tomuto aktuálnímu trendu mnohých realitek.

1. Může to být hra se slovíčky a čísly

Nejvyšší prodejní cena a bez placení provize? To zkrátka nejde dohromady. Makléř, který tvrdí, že vaši nemovitost prodá za maximální možnou částku a nebude za to nic chtít, si buď neváží vlastní práce, nebo vás mylně informuje o tržní hodnotě nemovitosti.

Ať tak či tak, o odměnu za své úsilí se určitě nepřipraví. Získá ji. Ale vždy od vás, i když „papírově“ se úhrada provize přisuzuje kupujícímu. Zdánlivě pro vás pracuje zadarmo. Ve skutečnosti však využije obchodního rozdílu: při jednání s vámi nasadí „cenovou laťku“ níž, pro kupující ji zvedne na vyšší úroveň. Suma navíc (rozdíl mezi oběma částkami) se rovná provizi.

2. Střet zájmů aneb čí píseň tedy makléř zpívá?

Pro přiblížení tohoto bodu jsem použil známé a velmi trefné rčení, které praví, že „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Realitní makléř zastupuje toho, kdo mu za to zaplatí – to je logický model spolupráce.

Jak to ale probíhá tehdy, kdy má pracovat pro vás (majitele nemovitosti), ale odměnu mu zajistí protistrana (kupec)? Komu bude vyjednávat nejlepší podmínky? Tady vzniká jasný konflikt zájmů, který vás může vyjít draho.

Ano, makléř se třeba bude snažit prodat co nejlukrativněji, ale zároveň bude chtít vytvořit co největší obchodní rozdíl, který jsme řešili v předchozím bodě. A toho dosáhne mimo jiného i tím, že bude uzpůsobovat nabídku a více „přikyvovat“ kupujícímu.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Pojďme si vše, co jsem dosud uvedl, objasnit na konkrétním příkladu, kdy neplatíte provizi:

  • Vlastníte byt a jeho předpokládaná tržní cena je 3 miliony korun. Makléř vám ale řekne, že ho prodá za maximálně 2,8 mil. A provizi zaplatí kupující.
  • Cena pro potenciální zájemce bude zmíněných 3 miliony (nebo i více).
  • Po prodeji obdržíte slíbenou a smluvně ošetřenou částku na 2,8mil, i když kupující koupil za více peněz. Z rozdílu se pak stane provize, která „jde“ papírově na vrub nového vlastníka. Prakticky se ale pro ni „sáhlo“ do vaší kapsy, protože jste z prodeje dostali méně, než jste mohli (a měli), pokud by byla provize procentuální z dosažené prodejní ceny.

3. Závazek u služby “neplatíte provizi” nemusí existovat

Standardní spolupráce s provizí (která se běžně pohybuje v rozmezí 3 až 5 %) představuje pro realitního makléře závazek. V prvé řadě se v tomto pojetí jedná o smysl placené služby, tedy odvést profesionální výkon, který klient očekává.

Dále svou roli sehrává i jasná přímá úměra: čím vyšší částku pro vás realitní specialista vyjedná, tím vyšší odměna mu připadne. Takže jeho úsilí pohání hned několik motivačních faktorů.

U bezplatné služby tyto pomyslné „hnací motory“ fungují jen částečně. Nebo úplně chybí. Opět se tak vracím k tomu, že loajalita bude z podstaty celého otočeného postupu směrovat ke kupujícímu. Ocitnete se tak na „druhé koleji“ a váš záměr prodat co nejvýhodněji chtě nechtě ustoupí cíli samotné realitky – dosáhnout na co největší provizi.

4. Dynamika realitního trhu nefunguje ve váš prospěch

Z toho, co jsem už uvedl o prodeji bez provize, vyplývá, že nejvíc z něj vytěží realitní kancelář. A zvláště tehdy, když se vaše nemovitost zalíbí většímu počtu zájemců. Jejich „boj“ posune konečnou prodejní cenu třeba i o stovky tisíc nahoru. Avšak tento příjemný a nečekaný bonus poputuje na účet RK, protože jste si na začátku domluvili maximální sumu, kterou za nemovitost obdržíte.

5. Z provize si „ukrojí“ málokdo

Když se prodej nedaří a je nutné upravit nastavenou cenu, často se při tomto „bezprovizním“ postupu vůči prodávajícímu obrátí realitka právě na vás jako na majitele. Dohodnete se na slevě. Ta se ale bude týkat jen původně přislíbené částky za váš byt nebo dům, aby mohlo dojít ke snížení koncové prodejní ceny pro zájemce. Provize zůstane nedotčená.

Než přistoupíte na prodej bez placení provize, vše si raději důkladně spočítejte. Nechte si udělat nezávislé odhady a pečlivě se informujte o všech krocích a podmínkách. Jen tak dokážete určit, jestli jde pouze o “nefér trik” a marketing k nalákání nových klientů, nebo o pro vás zajímavou nabídku.

Kvalitní a důvěryhodná realitka nezneužívá vaší neznalosti, ale propůjčuje vám své know-how, abyste se bez stresu a starostí dobrali nejlepšího možného výsledku.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Slibuje vám makléř, že při prodeji nemovitosti neplatíte provizi? 5 důvodů, proč byste si to měli pořádně rozmyslet
5 (99.62%) 104 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.