Společenství vlastníků: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

8.3. 2017 David Majer

Při hledání vysněného bydlení je běžné, že moji klienti dají před rodinným domem přednost bytu. Častým důvodem je přesvědčení, že bytová jednotka vyžaduje menší údržbu, že s ní není „tolik starostí“. Brzy po koupi ale přichází vystřízlivění – na scéně se objeví společenství vlastníků jednotek (SVJ), které má na starosti údržbu domu a jeho společných prostor. K čemu ale vůbec slouží?

Společenství vlastníků jednotek – stručně a jasně

S vlastnictvím bytu se nevyhnutelně pojí i členství ve společenství vlastníků. O správě a udržování společných prostor je třeba rozhodovat společně – situace, kdy pravá ruka neví, co dělá levá, rozhodně není prospěšná. A nechat si dům spadnout na hlavu řešením také není.

Od roku 2012 je SVJ právnická osoba, která kromě běžného provozu domu řeší i jeho pojištění a rozhoduje o rekonstrukcích společných prostor a jejich přístavbách. Má také právo společné prostory domu pronajímat. Vedle toho SVJ smí zadat vypracování technické dokumentace domu nebo jej nechat ohodnotit soudním znalcem.

Činnost SVJ reguluje zákon č. 89/2012 Sb. Díky tomu tak sousedské spory podléhají právnímu řádu. Doby, kdy si společenství ohýbala pravidla podle toho, jak se to jednotlivým členům hodilo, jsou tak dávnou minulostí.

Jaké výhody a nevýhody členství v SVJ skýtá?

Často se setkávám s otázkou, jaké výhody a nevýhody se s členství v SVJ pojí. Výhody jsou jasné – o správu nemovitosti se často stará odborný správce nemovitosti, který má chod domu fakticky pod palcem.

Na rozdíl od bytových družstev může vlastník svou bytovou jednotku pronajmout, komu chce – souhlas ostatních členů SVJ není potřeba. Problémem není ani prodej bytu. Bytovou jednotku stačí převést na katastru nemovitostí na nového vlastníka a ostatním členům společenství vlastníků dát vědět písemnou formou.

Volné ruce máte i při modernizaci svého bytu. Ač je slušností sousedy o zamýšlené rekonstrukci informovat, jejich svolení rozhodně nepotřebujete.

Poměrně nevýhodná je naopak skutečnost, že ne každý vlastník bytu má v rámci SVJ stejnou váhu hlasu. Ta se odvíjí od toho, jak velikou část společných prostor ten který člověk vlastní.

Provedu vás koupí bytu v SVJ – krok za krokem

Hledáte i vy byt, ale děsí vás práva a povinnosti společenství vlastníků jednotek? Nabízím vám odbornou pomoc. Jednotlivými fázemi nákupu bytu vás provedu krok za krokem, vše vám vysvětlím.

Napište mi, po jakém bytu se poohlížíte. Měsíčně prodám až 10 nemovitostí – svůj vysněný domov máte na dosah ruky!

Nechcete při prodeji bytu chybovat?

Prodat byt ze nejvyšší možnou cenu není snadnou věcí. Aby se vám to podařilo, musíte znát základní pravidla, které při prodeji bytu není radno vynechat. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Stáhnout e-book zdarma

Společenství vlastníků: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
4.7 (94.29%) 14 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.