To nejdůležitější o dani z příjmu při prodeji nemovitosti: kdy a kolik budete platit?

4.10. 2017 David Majer

Prodali jste, nebo už s jistotou víte, že prodáte? Gratuluji, nejtěžší kroky máte úspěšně za sebou. Poslední „administrativní tečku“ za vším ale uděláte až tehdy, když zaplatíte daň z příjmu. Tedy většinou, protože i u této záležitosti definuje zákon výjimky, na které se povinnost danit nevztahuje. Vše vám objasním v tomto článku.

Pokud byste si tematiku zdanění peněz získaných z prodeje bytu či domu chtěli dohledat přímo v legislativních dokumentech, informace se nacházejí v paragrafech 4 a 10 zákona 586/1992 Sb. Teď už ale pojďme na jasné a stručné shrnutí, které jsem pro vás připravil.

Sazba a termín aneb kolik a do kdy

 • Daň je 15 % a základ pro její výpočet tvoří rozdíl prodejní a pořizovací ceny. Od výsledného čísla dále můžete odečíst také výdaje spojené s prodejem a prokazatelně vynaložené náklady týkající se zvyšování hodnoty nemovitosti.
 • Úhradu musíte provést do 1. dubna následujícího roku. Jedná se o termín shodný s podáním daňového přiznání. Jestliže vám ho zpracovává daňový poradce, získáte více času, konkrétně 3 měsíce.

Zde vás ještě musím upozornit na nutnost ohlásit finančnímu úřadu uskutečněný prodej i v případě, že daň nebudete platit.

Pět důvodů pro osvobození

Jak už jsem nastínil v úvodu, zdanění se vás nemusí týkat. Daň nebudete platit, pokud splňujete jednu z následujících podmínek:

 • Danou nemovitost jste vlastnili minimálně 5 let.
 • V nemovitosti jste bydleli alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem (nejedná se o trvalé bydliště).
 • Nemovitost jste nevlastnili 5 let a ani jste v ní nebydleli 2 roky před prodejem, ale získané finanční prostředky použijete na uspokojení bytové potřeby.
 • U družstevního bytu jste byli držitelem členských práv nejméně 5 let.
 • Prodanou nemovitost jste zdědili od manžele či manželky nebo přímého příbuzného, který ji vlastnil minimálně 5 let. Pokud tomu tak nebylo, 5letá lhůta se vám alespoň zkrátí o dobu, kdy byl zůstavitel majitelem.

Co je bytová potřeba?

Pro pořádek v pojmech ještě uvedu, co se rozumí bytovou potřebou, která vám může zajistit stoprocentní úlevu od daně. Pod tímto označením se skrývá:

 • koupě domu nebo bytu,
 • úhrada za převod práva k nájmu bytu (koupě družstevního bytu),
 • údržba domu nebo bytu (rekonstrukce, opravy, změny),
 • splacení půjčky využité na financování bydlení,
 • zaplacení podílu nebo členského vkladu obchodní společnosti či právnické osobě za účelem získání práv k nájmu.

Další daně spojené s prodejem/koupí nemovitosti

Ne, nebojte se, žádnou další daňovou povinnosti jako prodávající nemáte. Ale nebylo tomu tak vždycky. Přesněji do 31. října roku 2016. Do té doby jste museli platit také tzv. daň z převodu, která se nově jmenuje daň z nabytí nemovitosti.

Jestli se ale brzy ocitnete v roli kupujícího, měli byste s ní počítat. Z každého milionu, který vynaložíte na pořízení bytu či domu, tak státu uhradíte 40 tisíc korun. Zajímají vás další informace? Všechny podstatné jsem sepsal v jednom z mých dřívějších blogových článků.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

To nejdůležitější o dani z příjmu při prodeji nemovitosti: kdy a kolik budete platit?
4.7 (94.36%) 39 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.