730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Trvalý pobyt po prodeji nemovitosti: na co si musí dát pozor předchozí a nový vlastník?

12.9. 2019 (Aktualizováno: 13.9. 2020)David Majer

Trvalé bydliště patří při prodeji (koupi) bytu nebo domu mezi nenápadné, ale důležité záležitosti. Když na něj zapomenete, může vás po čase nepříjemně překvapit, ať už stojíte na jakékoliv straně transakce. Vše s ním spojené proto pečlivě ošetřete v kupní smlouvě.

Z hlediska zákona máte v základní specifikaci poměrně volné ruce. Záleží jen na vás, co si k tomuto kroku domluvíte – do kolika dnů od převodu musí dojít k odhlášení (a že ho obstará prodávající) nebo jak vyřešíte případné nesplnění tohoto úkonu.

Pokud si sjednáte smluvní pokutu za průtahy, resp. porušení povinnosti, ta se řídí § 2048 (a následujícími) občanského zákoníku.

Nejpodstatnější doporučení a rizika

Dotáhnout vše do zdárného konce by mělo být v zájmu všech zúčastněných. Vždyť kdo by nechtěl prodat či koupit dobře a s klidem. A tak se vyplatí vědět, s čím počítat, a pečlivě se na vše připravit.

Když prodáváte

 • Důkladně si s předstihem promyslete, jak dlouho vám bude trvat, než si zařídíte nové bydlení, kde bude vaše nové trvalé bydliště. Až pak jednejte s kupujícím o lhůtě.
 • Jestliže nový majitel nepřistoupí na delší zachování vašeho pobytu na jeho adrese, budete se tak jako tak muset přihlásit jinde (= tím se odhlásíte) – u rodičů, přátel apod. Možnost představuje také úřad.
 • Pamatujte, že informace o trvalém pobytu spadá pod evidenční údaje. Takže z něj nevyplývá žádné vlastnické právo k danému bytu nebo domu. Nedoporučuji „jít hlavou proti zdi“, když se vám po podpisu kupní smlouvy něco nezadaří dle plánů… Dodržte to, k čemu jste se zavázali.
 • Co se týče nebezpečí, to největší se pochopitelně ukrývá ve smluvní pokutě. Varováním může být medializovaný případ bývalé majitelky domu, která si neodhlásila trvalý pobyt a sankce se vyšplhala až namilion korun.
 • Dále stojí za zmínku i ryze praktické problémy z běžného života: například s doručováním pošty nebo v podobě nutnosti hradit poplatky za popelnice v příslušné lokalitě apod.

Když kupujete

 • To hlavní jste zjistili v úvodu článku = zaneste požadavky ohledně trvalého bydliště do kupní smlouvy. Jasně vymezte datum a eventuálně konkrétní „úkol“. S tím vám pomůže formulace, že se prodávající v daném termínu postará, aby jeho osoba  nebyla v registru obyvatel ČR zapsána na předmětné adrese. Neopomeňte ani rodinné příslušníky.
 • Také si v této souvislosti zkontrolujte, zda se k vaší nové nemovitosti neváže sídlo firmy/místo podnikání.
 • Důvěřujte, ale prověřujte. Navštivte obecní úřad a informujte se, kdo má u vás hlášený trvalý pobyt.
 • Jestliže přijdete na to, že prodávající nesplnil svůj závazek, naskytnou se vám 3 varianty vhodného postupu:
 1. Připomenete se druhé straně a vyzvete ji k urychlené nápravě.
 2. Nebo se postaráte o zrušení trvalého bydliště ve správním řízení, ve kterém prokážete, že nahlášené osoby nejsou oprávněné nemovitost užívat (předložíte úřadu dokumentaci, co dokládá vaše vlastnictví). Více se dozvíte ZDE na webu Ministerstva vnitra.
 3. Anebo to rovnou začnete řešit „natvrdo“, tedy přes právníka.
 • A teď k rizikům. Největší obavou bývá exekuce předešlého vlastníka – pokud u vás zůstane nahlášený a spadne do problému tohoto typu, může se u vás jednoho dne opravdu objevit exekutor. Se zabavováním vašeho majetku to sice není tak horké, ale už jen samotné vysvětlování, že nejste ten, za kým přišel, není nic příjemného.
 • Také berte v potaz, že je trvalé bydliště uvedené v občanském průkaze. A cesty, jak to zneužít, najdou vynalézaví jedinci snadno. Stačí si představit situaci se ztracenými klíči nebo zabouchnutými dveřmi. Zámečník přijede, prokážete se mu doklady a on vám otevře…Teoretická hrozba se tedy ukrývá i v takovýchto příležitostech.

Ačkoliv se vám tedy může zdát, že je trvalé bydliště jako součást prodeje nebo koupě nemovitosti „jen formalita“, nepodceňte ji. Opatrnost a prevence nikdy není špatná volba. A zvlášť ve složitém realitním světě, kde vás neznalost či neuvážené kroky mohou připravit nejen o peníze, ale také o spoustu času a nervů.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.