730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Velké dilema při pronajímání: přepsat, nebo nepřepsat energie na nájemníka?

8.11. 2017 David Majer

Jako pronajímatel budete řešit spoustu věcí. Patří mezi ně také otázka, co s elektřinou, vodou a jinými energiemi, u kterých je potřeba platit měsíční zálohy. Nabízí se vám dvě hlavní možnosti – buď vše bude i nadále na vás, nebo tuto starost „přehodíte“ na nájemce.

Jenže pro co se rozhodnout, abyste později nelitovali? Pomůže vám, když si uvědomíte zásadní výhody a nevýhody obou variant. Snadněji pak zvolíte tu nejvhodnější právě pro vás. Abyste důležitá pro a proti nemuseli nikde složitě dohledávat, nachystal jsem je pro vás přehledně v tomto článku.

Když hradíte energie vy

Energie si necháte napsané na sebe a nájemce vám každý měsíc hradí nájemné a k tomu předepsané zálohy. Jednou za rok vyřešíte s nájemníkem případné nedoplatky a přeplatky na základě vyúčtování, které obdržíte od dodavatelů.

Takhle postupuje většina pronajímatelů, se kterými jsem se jako realitní specialista dosud setkal. Podívejte se na největší plus a mínus tohoto řešení.

+Úplná kontrola nad odběrem, úhradou a správou – nemůže vás potkat nepříjemnost v podobě odpojení pro neplacení. Také si sami určujete dodavatelskou společnost, takže se nestane, že by do vaší nemovitosti dodávala firma, které nedůvěřujete.
-Finanční zodpovědnost – nájemník spotřebovává, vy platíte. A to se vám v konečném důsledku může dost prodražit. Eventuální nedoplatek musíte zaplatit, ale kde vzít jistotu, že ho obdržíte od protistrany? I když vše řádně zanesete do smlouvy o pronájmu, papír vás před nepoctivým jednáním neochrání.

Tip: Pokud se chcete vyvarovat problémů, pravidelně kontrolujte stav elektroměru/vodoměru/plynoměru. Včas odhalíte případnou vysokou spotřebu a jasně se domluvíte s nájemníkem, co a jak, aby ani jeden z vás nebyl v šoku z vyúčtování.

Když hradí energie nájemník

A máme tu druhou možnost: energie přepíšete na nájemníka a vše ohledně odebírání a placení je v jeho režii. V čem spočívá nejpodstatnější přednost a nevýhoda?

+Méně složenek, méně starostí – nemusíte hlídat termíny splatnosti nebo hledat čas a energii pro jakékoli papírování spojené s odebíráním energií. Vše má „pod palcem“ nájemník, a to včetně nedoplatků a dalších nepříjemných „překvapení“. A i závěrečné doúčtování při ukončení pronájmu si obstarává odběratel sám.
-Minimální přehled o situaci – ocitnete se mimo dění a nemáte šanci zavčas zjistit, že existují nějaké potíže. Možná váš nájemník nebude za energie platit, jak by měl. Po čase ho tak dodavatel odpojí. Dluh sice zůstane na něm, ale znovuzapojení odběrného místa (vašeho bytu nebo domu) s tím nesouvisí. Takže budete muset zajistit nápravu. A za opětovné připojení si dodavatelé účtují nemalý poplatek.

Učinit správné rozhodnutí o nakládání s energiemi při pronajímání nemovitosti není jednoduché. Když si vše ale dopředu důkladně promyslíte, získáte mnohem větší jistotu, že „nešlápnete vedle“. Stejně jako prodej i pronájem vyžaduje skvělou strategii – rád se o ní s vámi pobavím. Kontaktujte mě a pronajměte svůj byt nebo dům co nejvýhodněji.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Velké dilema při pronajímání: přepsat, nebo nepřepsat energie na nájemníka?
4.9 (97.05%) 88 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.