730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Vše zásadní o výkupu nemovitosti: kdy se vám vyplatí a jaké jsou jeho (ne)výhody?

30.8. 2017 David Majer

Chystáte se prodat nemovitost a na peníze hodně spěcháte. Víte, že standardní prodej i při tom nejlepším scénáři zabere několik týdnů. A tak se vám jako ideální řešení jeví výkup za hotové od realitní kanceláře nebo specializované společnosti. Připravil jsem pro vás článek, který vám usnadní rozhodnutí, zda do toho skutečně jít, nebo nikoli.

Je jasné, že okamžitý odkup bytu nebo domu se od běžného prodejního procesu značně liší. Na jedné straně oceníte rychlý průběh, na druhé straně ale musíte počítat s tím, že získáte méně peněz (zhruba 80–85 % obvyklé tržní ceny). Proto pořádně zvažte všechny okolnosti, abyste zvolili cestu, o které zpětně nebudete pochybovat.

Výkup jako nejlepší možný krok

Okamžitý prodej nemovitosti obecně doporučuji klientům, kteří se ocitli v těžké životní situaci, co má negativní dopad na jejich finanční stabilitu. Typicky jde o exekuci nebo neschopnost splácet hypotéku.

Výkup pak může zachránit před totálním „pádem na dno“, kdy při nečinnosti dluhy narůstají, přibývají závazky a stoupá riziko, že nemovitost skončí ve dražbě. A ta je sama o sobě extrémně nevýhodná.

Bleskový prodej ale nemusí řešit pouze existenční problémy. Někdy plní roli jediné možnosti, jak si pořídit jiné (lepší či dokonce vysněné) bydlení, když nemáte dostatek finančních prostředků. Tedy máte, ale jsou uložené v právě nemovitém majetku. S výkupem na ně nebudete dlouho čekat, a můžete se tak klidně vážně zajímat o koupi.

Zjistěte, které dokumenty si musíte připravit pro rychlý výkup nemovitosti

Pokud se chcete pustit do výkupu nemovitosti, můžete vše urychlit tak, že budete mít k nemovitosti připraveny všechny potřebné dokumenty, které jsou pro výkup nezbytné.

Stáhnout seznam věcí k výkupu

Jaké jsou tedy 3 hlavní výhody?

  • Nadstandardně rychlý prodej, který šetří čas i nervy.
  • Okamžitě se zbavíte starostí a závazků.
  • Peníze za nemovitost získáte ihned.

Kdy je vhodnější běžný postup

Takže kdy byste se měli držet standardního procesu, abyste zbytečně neprodělali? Vždy, když na peníze nespěcháte. Ano, každý určitě uvítá svižnější běh událostí, ale dejte mu přednost jen z vážných důvodů.

Ztráta až 20 % z tržní ceny, která vás při výkupu stoprocentně potká, se může rovnat statisícovým nebo i miliónovým částkám. A to je rozhodně zajímavá motivace pro větší trpělivost.

Navíc, výsledný rozdíl v délce trvání výkupu vs. klasického prodeje vůbec nemusí být velký. Záleží na stavu realitního trhu a šikovnosti a schopnostech makléře. Když jde všechno dobře, dá se najít kupec už za 2 týdny.

Závěrečný tip: dejte si pozor na rizika

Okolo realit se „motá“ spousta podvodníků, kteří zneužívají nevědomosti a špatné finanční situace lidí, co jsou tak pod velkým tlakem okolností. Proto musíte být obezřetní. Vyvarujte se výkupu u neověřených a pochybných firem. „Naletět“ (= vyjít ze všeho se směšnou částkou) je snadnější, než si myslíte.

Chcete mít jistotu férového jednání a profesionálního přístupu? Obraťte se na mě. Výkupem nemovitostí po celé ČR se zabývám ve spolupráci s realitní kanceláří RE/MAX, která si zakládá na maximální spokojenosti klientů. Přečtěte si na této stránce, jak vám pomohu a jak snadné to celé může být.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Vše zásadní o výkupu nemovitosti: kdy se vám vyplatí a jaké jsou jeho (ne)výhody?
4.8 (95.08%) 61 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.