Vypořádání SJM při rozvodu: komu připadne byt či dům?

22.1. 2018 Lucie Majerová

Majetek bývá při rozvodu jedním z nejzásadnějších témat k řešení. Zvláště tehdy, když tzv. společné jmění manželů neboli SJM zahrnuje i nemovitost. Ta většinou představuje nejcennější položku, a proto do vyřizování přináší nejvíce starostí – ať už vše probíhá „v klidu“, nebo naopak.

Jak se tedy obvykle u „dělení“ postupuje? Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci a okolnostech rozvodového řízení. Abyste věděli, na co se připravit, přiblížím vám v článku „scénáře“, se kterými se jako realitní specialista setkávám. Rozpad manželství totiž patří mezi nejčastější důvody prodeje nemovitosti.

Udělejte si jasno: co spadá do SJM

„SJM“ – pod touto zkratkou se ukrývá společné jmění manželů. A do toho patří všechen majetek, který jste si pořídili po svatbě. Jako dvojice či samostatně každý „sám za sebe“. Kromě nemovitosti se jedná například i o auto, spotřebiče a elektroniku, půjčku nebo leasing.

Výjimku tvoří dary a dědictví. Tento typ majetku není zákonem považovaný za SJM, takže se ho rozvodové řízení netýká. Stejně se nahlíží i na věci, co ze své podstaty patří skutečně jen jednomu z partnerů.

Krátce o hypotéce

Rozvodovou problematikou jsme se na blogu už zabývali. Vysvětlil jsem vám, jak to „chodí“, jestliže jste si na pořízení vlastního bydlení vzali s manželem/manželkou hypoteční úvěr. Abychom se neopakovali, tak jen shrnu nejpodstatnější body:

  • Když se shodnete, že nemovitost prodáte, můžete buď předčasně splatit hypotéku, nebo najít zájemce, který ji převezme.
  • Také se můžete domluvit, že v daném obydlí zůstane žít jeden z vás. A ten si ponechá jak byt nebo dům, tak i půjčku.

Konkrétní informace, vysvětlení a rady si přečtěte přímo v článku „Máte hypotéku a rozvádíte se? Poradím vám, co v takové situaci dělat“. A teď už se pojďme blíže podívat na to, co znamená vypořádání majetku v otázce společně vlastněné nemovitosti.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Dvě hlavní cesty aneb dohoda vs. soud

U rozvodu platí, že buď to jde po dobrém (dohoda), nebo po zlém (soud). Jestliže se zvládnete domluvit, pak je jen na vás, jak si majetek rozdělíte. Uzavřete smlouvu o vypořádání SJM a v té určíte, kdo si co nechá a za jakých podmínek.

Nepřipadá shoda v úvahu? Pak za vás rozhodne „třetí strana“ na základě návrhu a dodaných podkladů. Soud stanoví, co všechno spadá do SJM, komu co náleží nebo u koho vznikne doplatková povinnost. Nutno podotknout, že je potřeba počítat s nemalými náklady: poplatky vztahující se k řízení nebo cena za využití služeb advokáta.

Bez ohledu na to, jestli se domluvíte, nebo záležitost poženete k soudu, musíte se k nějakému řešení dobrat do 3 let od „odklepnutého“ rozvodu. Jinak už to nebudete moci ovlivnit a vypořádání se uskuteční podle ustanovení občanského zákoníku. K čemu to povede? Například k tomu, že společné vlastnictví se u nemovitosti promění na podílové spoluvlastnictví. A movité věci přiřkne legislativa tomu, kdo je skutečně užívá.

Jaké varianty vypořádání se nabízí?

Na čem se tedy můžete s (ex) manželem či manželkou domluvit? V zásadě máte tři možnosti.

1. Stanovíte spoluvlastnické podíly

Pozor, tento způsob je vhodný pouze pro páry, které spolu dokážou vycházet skvěle a věří si, i když manželství ztroskotalo. Volí ho lidé, co nechtějí byt nebo dům prodat. Třeba kvůli tomu, že jim přirostl k srdci a plánují ho v budoucnu předat potomkům.

Za tímto účelem se stanete spoluvlastníky, jasně definovanými i v katastru nemovitostí. Nastavíte také podobu užívání. Můžete se domluvit, že jeden z vás bude v nemovitosti i nadále bydlet. Nebo ji začnete pronajímat.

2. Jeden vyplatí druhého

Dalším způsobem, jak se popasovat s rozdělením nemovitého majetku při rozvodu, je vyplacení. Zjistíte tržní hodnotu bytu/domu a polovinu stanovené sumy uhradíte „druhé straně“. Stanete se výlučným vlastníkem. Abyste se navzájem neošidili, doporučuji stanovovat cenu s pomocí zkušeného odborníka.

Ostatně, s tímto požadavkem se na mě obrací klienti pravidelně. Vytvořím pro ně profesionální odhad jako pro dědické řízení, se kterým pak mohou v případě potřeby „operovat“ i oficiálně, když nakonec pokusy domluvit se nedopadnou dobře.

3. Prodáte a rozdělíte se „fifty fifty“

Když o daný majetek nemáte ani jeden z vás zájem (nebo se nedokážete shodnout na jednom z výše uvedených řešení), přistoupíte k prodeji nemovitosti. Získanou částku si rozdělíte podle předem vyjasněného „klíče“.

Tip: jestliže máte společné dluhy a další závazky, umořte je těmito penězi a „krájejte“ až zbytek. Opět zde musím zdůraznit nutnost udělat správný odhad prodejní ceny. Jen tak můžete očekávat rychlý a úspěšný výsledek.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Vypořádání SJM při rozvodu: komu připadne byt či dům?
4.9 (98.67%) 30 hodnocení

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.