730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Zjistěte, co znamená pojem anuita a jak zasahuje do realit

21.6. 2017 David Majer

V dnešním článku přinesu odpověď na poměrně častý dotaz: co je to anuita. Jde o termín, na který narazíte v oblasti realit hlavně u tematiky družstevního bydlení. V obecnějším pojetí se pojí s bankovnictvím. My se jím ale budeme společně zabývat z pohledu nemovitostí.

S anuitou se tedy setkáte, když budete chtít pořídit, nebo naopak předat dál družstevní byt. Bude to jedna ze zásadních věcí, která vás jako kupujícího (resp. zájemce o převod práv) bude zajímat při zvažování, zda se vám to celé vyplatí. Když máte roli „prodávajícího“ stává se pro vás z anuity důležitý „prodejní“ argument. Teď trochu odbočím – divíte se, proč jsem použil ty uvozovky? Vysvětlení najdete v tomto článku, kde vyjasňuji, že nic jako tzv. prodej družstevního bytu neexistuje. Ale zase se vraťme zpět k našemu probíranému heslu.

Teorie anuity aneb co to je

Jak už jsem nastínil v úvodu, anuita primárně spadá do kategorie finančních pojmů. Představuje pravidelnou roční splátku úvěru. Skládá se ze dvou částí, a to z úmoru a úroku. Poměr mezi oběma složkami se postupem času mění. Nejprve dlužník platí především úroky, později se pomyslný „jazýček vah“ překlopí na stranu umořování samotného dluhu.

A nyní už určitě jednoduše odvodíte, jakým způsobem figuruje na poli realit. Ano, týká se půjčky, kterou získalo bytové družstvo na koupi domu. Anuitou se v tomto případě tedy rozumí splátka, co dávají dohromady členové družstva. Do přímého vztahu s bankou tak nevstupují jednotliví nájemci, ale organizace jako celek. Po doplacení půjčené částky zpravidla vzniká nárok na převedení bytové jednotky do osobního vlastnictví. Ale samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách.

Zjistěte 6 věcí, které si musíte připravit při prodeji družstevního bytu

Pokud se chcete pustit do prodeje družstevního bytu ať už sami nebo s realitní kanceláří, budete potřebovat několik věcí, bez kterých by to nešlo.

Stáhnout seznam věcí k prodeji

Ovlivňuje nabídku i poptávku

Z předchozích řádků vyplývá důležitá informace: výše anuity a délka trvání přímo ovlivňuje cenu dané družstevní nemovitosti. Pokud se tedy po nějaké poohlížíte, měli byste ji rozhodně brát v potaz. Lákavé a „podezřele“ nízké finanční požadavky aktuálního držitele práv obvykle znamenají, že vás bude čekat ještě mnoho let s anuitou.

A doporučení mohu uvést i pro ty z vás, kteří chtějí takový byt tzv. prodat. Mějte reálná očekávání a nastavte cenu dobře, to znamená s ohledem na existenci anuity. „Velké oči“ akorát způsobí, že se byt na trhu spálí, a nakonec ho budete muset nabízet za mnohem méně peněz, než když byste postupovali správně hned od začátku.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Zjistěte, co znamená pojem anuita a jak zasahuje do realit
4.9 (97.89%) 19 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.