730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Zvládněte přepis bytu po prodeji: 4 rady pro snadný postup

28.6. 2017 David Majer

Podpisem kupní smlouvy prodej nemovitosti nekončí. Na závěr vás ještě čeká menší byrokratické kolečko a trocha papírování, po kterém bude změna vlastníka bytu oficiálně stvrzena i na úřadu nebo u dalších dotčených stran. Občas se setkávám s mylnými názory ohledně těchto kroků, proto jsem vše zásadní sepsal do článku, abyste vy tápat nemuseli.

1. Vklad do katastru jako hlavní krok

Prodávající i kupující musí pamatovat na to, že podepsáním nezbytných dokumentů a podáním ruky nedojde ke změně vlastníka bytu či domu. Vše je potřeba stvrdit zápisem do listu vlastnictví v katastru nemovitostí – podmínky (jako kdo a kdy o vklad požádá a kdo uhradí poplatek) by měla specifikovat už kupní smlouva.

Návrh můžete podat společně a musíte ho vyhotovit dle zákona, tedy na předepsaném formuláři, který lze dohledat na internetu nebo přímo na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Uvedete v něm tyto informace: o jakou nemovitost se jedná, komu má být právo zapsáno/vymazáno a na základě jakých listin.

Návrh posléze podáte osobně na příslušném úřadě, nebo ho pošlete poštou. Přiložíte k němu i jedno vyhotovení kupní smlouvy s úředně ověřenými podpisy. Vklad je zpoplatněn, stojí 1 000 Kč, proto nezapomeňte v případě využití dopisu přidat i odpovídající kolek. Než vše katastr vyřídí, bude to chvilku trvat – následující pracovní den po vkladu začíná běžet 20 denní ochranná lhůta, zápis tedy nemůže proběhnout dříve. Údaje budou zapsány zpětně k datu podání.

Když vše dopadne dobře, kupující obdrží informaci, že došlo k zaznamenání vlastnického práva a je tak i dle zákona majitelem daného bytu. Bližší informace o této poprodejní fázi čtěte v článku o tom, na co se připravit před jednáním s katastrálním úřadem.

2. Nezapomeňte na energie

Zatímco bude v řešení katastr, naskytne se vám ideální příležitost postarat se i o přehlášení energií a dalších služeb typu internet a televize. Domluvte se s budoucím vlastníkem, kdo vše zajistí. Aby se to zbytečně nekomplikovalo, můžete si udělit plnou moc a vše proběhne v režii jen jednoho z vás nebo realitní kanceláře.

Konkrétní postup pak záleží na možnostech společnosti, některé dovolují převedení i přes internet. Obecně jde o to ukončit stávající smlouvu a na základě odsouhlasených stavů měřidel zajistit pokračování odběru s novým zákazníkem.

3. Jak jednat s SVJ nebo bytovým družstvem?

Dále nahlédněte do stanov vašeho Společenství vlastníků jednotek, jestli jste povinni ohlásit organizaci uskutečněný prodej bytu. Obvykle to není potřeba. Ze zákona tohle musí udělat až nový vlastník, na kterého členství přejde. Je ovšem vhodné i tak jako prodávající SVJ informovat, a to kvůli předání údajů o stavu měřáků a o nové kontaktní adrese.

U bytového družstva se situace liší. Zde existuje nutnost oznámit mu zánik vašich členských práv z důvodů přepsání na nového nájemce. Vše podstatné k tomuto tématu se dozvíte v článku o prodeji družstevního bytu.

4. Oficiální předání klíčů

Dostali jsme se ke kroku, kterého se žádný kupující nemůže dočkat. Ano, jde o chvíli, kdy se vše dokončí a uzavře předáním klíčů. V nejlepším případě tyto okolnosti ošetříte předem v kupní smlouvě nebo protokolu o notářské úschově. Zpravidla se strany dohodnou na tom, že nový majitel byt prakticky získá po úspěšném zápisu do katastru a poté, co ten minulý obdrží peníze.

Běžná praxe počítá také se sepsáním předávacího protokolu (vzory ke stažení najdete na internetu), ve kterém obě strany potvrdí stav nemovitosti – od počtu a typu klíčů až po vybavení nebo případné nedostatky a závady. I když se všechny tyto informace objevují už v kupní smlouvě, zaznamenejte vše pro jistotu znovu, vyhnete se tak možným problémům, co mnohdy vyplývají jen z komunikačního šumu a nepochopení se.

A je to. Odevzdáním bytu uděláte za prodejem definitivní tečku. Pak už jen budete řešit, co se získanými finančními prostředky. Plánujete přesun do nového? Nechte si ode mě poradit, přečtěte si článek Jak si usnadnit hledání bytu ke koupi, který vám pomůže lépe se zorientovat na trhu, aby vám neutekly nejatraktivnější nabídky.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Zvládněte přepis bytu po prodeji: 4 rady pro snadný postup
4.6 (92.31%) 13 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.