3 důležité rady, které vám pomohou prodat byt s věcným břemenem na dožití

13.2. 2019 David Majer

Když se chystáte pustit do prodeje nemovitosti zatížené věcným břemenem, měli byste počítat s tím, že cesta do úspěšného cíle bude krkolomná. Právní omezení zužuje okruh potenciálních zájemců a „promlouvá“ i do ceny. Ani takové překážky ale nemusí vaše prodejní plány překazit – poradím vám, jak se s tím popasovat co nejlépe.

Co takhle domluva?

Než s prodejem začnete, popřemýšlejte, jestli nemáte možnost závazku se zbavit. Oprávněné osobě (= ta, která má z břemene prospěch) jde většinou hlavně o to, aby neztratila bydlení a dožila v klidu. A takovou jistotu jí můžete poskytnout i jinak: vezmete si ji k sobě, pořídíte jí jinou nemovitost, zařídíte jiné ubytování apod.

Zkuste vše probrat a propočítat. Možná nakonec zjistíte, že všem zúčastněným by víc vyhovovala varianta bez věcného břemene. Prodej „čistého“ bytu nebo domu totiž přinese zajímavější částku, kterou lze následně použít právě za účelem výhodnějšího a elegantnějšího řešení celé situace.

Pokud to přes vzájemnou domluvu nepůjde, a vy se i přesto domníváte, že by mělo být omezení zrušeno, nabízí se ještě jeden způsob, jak zatížení smazat, a to žaloba k soudu… zde si nechte poradit zkušeným právníkem.

A teď už pojďme na konkrétní doporučení pro případ, kdy se věcné břemeno chtě nechtě stane součástí prodeje.

1. Nastavte adekvátní cenu

Určení ideální prodejní ceny patří mezi nejzásadnější kroky jakékoliv realitní transakce. Když to s požadovanou sumou přeženete, je to špatně. Nejspíš pak nakonec nemovitost na trhu spálíte. Když ji naopak nasadíte zbytečně nízko, sice prodáte snadno a rychle, ale proděláte.

S věcným břemenem se tento už tak náročný proces komplikuje ještě víc a „trefit“ se do správného odhadu může být pro laika skoro nemožné. Ke všem standardním parametrům a faktorům, které se do ceny promítají, přibyde neatraktivní závazek. A ten z tržní hodnoty pochopitelně významně ukrajuje. Jak moc? Třeba až 30 %.

2. Vyzdvihněte přednosti

Lákavá nabídka bytu k prodeji s velkou šancí zabodovat u potenciálních kupců zahrnuje:

  • home staging,
  • propracovaný inzerát s krásnými fotkami či dokonce s videoprohlídkou,
  • příjemné vystupování a férové jednání.

A protože břemeno představuje obrovskou nevýhodu, o to větší důraz byste měli klást na plusy předmětné nemovitosti. Ale pozor: určitě nic nezatajujte. Jak se věci mají, uveďte do textu inzerátu.

3. Soustřeďte se na správnou cílovou skupinu

Nemá smysl nabízet nemovitost s věcným břemenem zájemcům, kteří ji potřebují naplno užívat co nejdříve (např. mladé rodiny). Proto nabídkou cíleně oslovujte eventuální kupující, co s největší pravděpodobností toto omezení z ryze praktických důvodů „překousnou“.

Mám zkušenosti, že to zpravidla bývají investoři, co si tímto způsobem uloží peníze, resp. je investují. Pořízením daného bytu neřeší požadavek bydlet, ale rozšiřují svůj majetek, takže na užívání až tak nespěchají. Mezi zájemci se také objevují rodiče, kteří tak hodlají zabezpečit své potomky, co se budou stěhovat do vlastního nejdříve za několik let.

Pokud nechcete riskovat, že se prodej bytu s břemenem na dožití nepodaří, oslovte na spolupráci profesionála, který se perfektně orientuje na trhu a přesně ví, co si s takovou nemovitostí může z pohledu obchodu dovolit.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

3 důležité rady, které vám pomohou prodat byt s věcným břemenem na dožití
4.9 (98%) 40 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.