Když nemovitost na trhu „spálíte“, problém je na světě. Co to znamená a jak to napravit?

25.4. 2018 David Majer

Zájemci se víceméně neozývají a inzerát zapadá mezi staré a neaktuální. Taková situace je při prodeji nemovitosti nejen nepříjemná, ale hlavně velmi riziková. Čím déle visí nabídka na internetu, tím horší pozici získává. Až se po nějaké době (cca 4-6 měsíců dle typu) tzv. spálí.

„Spálená“ = neprodejná. Tedy v daném období, protože všechno jde samozřejmě napravit. Jen musíte vědět, jak na to. Obecně doporučuji držet se tohoto postupu: vypátrat příčinu neúspěchu a pak celý proces restartovat.

Vloudila se chyba

…a vy ji musíte odhalit. Pořekadlo, že každé zboží má svého kupce, platí i v realitách. Takže pokud prodáváte a váš byt nebo dům nikdo nechce, tak ho nabízíte nesprávným způsobem. A pod tím se mohou skrývat různé „přešlapy“. Například:

  • špatně nastavená cena,
  • neatraktivní či nedůvěryhodný inzerát,
  • nepřesvědčivé jednání při prohlídkách.

Nejčastější nedostatky konkrétně vysvětluji ve speciální sekci „Když se prodej nedaří“.

Status: podezřelá (a nakonec spálená) stálice

Lidé, kteří se chystají koupit, zpravidla sledují inzertní portály týdny či měsíce. Takže si všímají i inzerátů, na které narážejí opakovaně. Postupně tak vaše dlouhodobě nabízená nemovitost získá nálepku „ležáku“, kolem kterého se vyrojí spousta otázek typu „Proč to nikdo nechce? V čem je háček?“

Zkrátka vzbudí podezření, že něco není v pořádku. A v tu chvíli je předmětný byt nebo dům odepsaný. Na realitním trhu už v konkurenci na 99 % neobstojí.

Při prodeji bytu můžete do cíle dojet po dlouhé cestě a drkotat se po rozbitých okreskách nebo můžete do cíle dosvištět hladce po svižné dálnici. Jaký je správný postup prodeje krok za krokem si můžete přečíst zde.

Ale tohle všechno se nemusí týkat jen prvního dojmu „na dálku“. Možná se vám třeba po téměř roce někdo ozve (na základě zveřejněné slevy). A přijde na prohlídku. Bude se mu to líbit, a tak začne zjišťovat více– u ostatních obyvatel v domě či ulici nebo u někoho z SVJ. Není totiž nic neobvyklého, když se eventuální kupující doptává, jak se v daném místě bydlí nebo co se plánuje za opravy apod.

A pak stačí zmínka, že „to je ten byt, co se prodává už rok“, a je „vymalováno“. Zapůsobí pochybnosti, negativní emoce a prodej se opět zkomplikuje. Jako zkušený realitní specialista vím, že dlouhý prodej odradí od koupě v průměru každého druhého zájemce.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Začněte znovu a lépe

Na spálenou nemovitost se musí nekompromisně. Nesnažte se lákat zájemce slevami. Po měsících marnosti už toho moc nezachráníte. Spíše naopak – jen „přilejete olej do ohně nedůvěry“. Loď se v určitém bodě potopí, i kdybyste díry, kterými do ní teče, opravovali pořád dokola…

Jak už jsem uvedl, objevte chyby a zbavte se jich. Nechte si udělat odhad ceny od odborníka, zkontrolujte inzerát (podle těchto 5 tipů). Vytvořte si objektivní náhled na to, co bylo špatně. A jestli na prodej nespěcháte, dejte si měsíc nebo dva pauzu. Mezitím načerpejte nápady z článku o tom, jak správně pracovat s malým nebo velkým zájmem o byt.

A až poté opět vyjděte „ven“ s nabídkou. Publikum se obmění a z velké většiny zmizí ta část, která vaši nemovitost už zná (jako nechvalně proslulého „ležáka“). Celý proces odstartujete znovu a s čistým štítem– nemovitost bude mít ideální prodejní cenu, krásné fotky a eventuálně i videoprohlídku. A po jejím předchozím „spálení“ nezbydou žádné stopy.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Když nemovitost na trhu „spálíte“, problém je na světě. Co to znamená a jak to napravit?
5 (99.29%) 28 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.