730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Byli jste na prohlídce nemovitosti první, ale majitel ji prodal někomu jinému? V pořádku, pořadí (obvykle) nerozhoduje

29.1. 2020David Majer

Už se mi mnokrát stalo, že mě poptávající klienti prosili, aby mohli být na prohlídce bytu jako první, že o něj mají velký zájem a bojí se, aby je někdo nepředběhl. Často se také stane, že se poté zlobí, když jim vysvětlím, že ne vždy pořadí rozhoduje.

Ve chvíli, kdy je na byt či dům hodně poptávek a poté zájemců, postupuje se formou nejvyšší nabídky. V zájmu prodávajícího je toto nejférovější přístup makléře (pokud mu nejde jen o to rychle prodat a zinkasovat provizi).

Zájemcům o koupi se tedy snažím vysvětlit, že kdyby byli v pozici prodávajícího a měli 14 prohlídek za dva dny, určitě by chtěli byt prodat za nejlepší cenu a ne jen tomu, kdo jej viděl první. Pořadí může hrát roli jen v takovýh případech, kde je zájemců méně nebo málo.

Co tedy zpravidla ovlivňuje výslednou volbu? To se pochopitelně liší případ od případu. Asi vás ale nepřekvapím informací, že jeden z nejhlavnějších faktorů = financování.

Někdy tak dostane přednost okamžitě dostupná hotovost, jindy zase hypotéka s možností navýšení prodejní ceny, významnou roli sehrávají i smluvní ujednání, sankce, termíny apod.

Proč se na pořadí nespoléhat

Doporučení je proto jasné. Nesnažte se „rozkrájet“, abyste při hledání bytu nebo domu ke koupi byli vždy a všude první. Nemá to smysl a zbytečně pak budete zklamaní, když to i přes vaše velké nasazení nedopadne.

Konečné slovo má zkrátka majitel, který sice může chtít prodat rychle, ale zároveň s co nejlepším možným výsledkem. A taková kombinace přání může znamenat cokoliv.

Možná budete díky své horlivosti mezi prvními zájemci. A také dáte jasně najevo svou chuť koupit. Ale pokud by stejně vaše situace nedovolila dokončení transakce v požadovaném termínu a za konkrétních podmínek, nejspíš „nevyhrajete“.

Proto buďte při shánění nemovitosti připravení, upřímní a také ochotní přizpůsobit se do určité míry nárokům, které vznáší prodávající.

Makléř jedná v zájmu prodávajícího klienta

Pracuji tak, aby prodej dopadl přesně podle potřeb majitele, kterého zastupuji. V tom spočívá má realitní pomoc. Takže neřeším, kdo dřív přijde. Řeším, s kým a jak mohu vyjednat to nej pro prodávajícího. Ten se na mě spoléhá, a proto vše svěřil do mých odborných rukou.

A čím více poptávek se sejde, tím větší prostor pro „prodejní manévrování“ se přede mnou otevře (čtěte o 3 krocích, co je potřeba udělat v této situaci). Zpravidla se pak jako ideální strategie zvolí aukce, díky které poskočím s cenou o kus nahoru. Vždyť kdo by nechtěl prodat za co nejzajímavější sumu…

Samozřejmě někdy se pořadí do výběru zájemce/kupce promítne. U atypických bytů a domů se specifickou cílovou skupinou nebo třeba při celkově malém zájmu o prodejní nabídku může být právě brzká účast na prohlídce výhodou.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.