730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Chcete koupit byt na hypotéku? Nezapomeňte zkontrolovat, komu patří pozemek pod domem

29.3. 2020David Majer

I když už to není tak běžné jako v dobách minulých, stále se dá narazit na bytové domy, které stojí na cizím pozemku (typicky patří obci nebo soukromníkovi). Pro vlastníky jednotlivých bytů to pak představuje riziko do budoucna.

Proto si společně s dalšími důležitými věcmi, o kterých vás pravidelně na svém blogu informuji v článcích o koupi nemovitosti, prověřte i tohle – jak je to s pozemkem, který se nachází pod bytovkou/panelákem s vámi vyhlídnutým bytem. O to pečlivěji, pokud se chystáte financovat pomocí hypotečního úvěru.

Zamítnutí hypotéky? I to se může stát

Jestliže daný pozemek (resp. odpovídající podíl) nenáleží ke kupované bytové jednotce, majitelem je třeba město nebo nějaká firma, banky v tom většinou vidí problém. Vaše kupní plány tak mohou ztroskotat právě u vyřizování hypotéky.

Banka totiž potřebuje mít jistotu, že s nemovitostí, kterou má jako zástavu k vaší půjčce, může v případě potřeby rychle nakládat. Nebo že se k ní neváže žádné riziko „provozních“ komplikací. Což u rozdílného vlastnictví stavby a pozemku v určité míře existuje.

Jak vše prověřit přes internet

Jakmile si tedy vytipujete byt, o kterém začnete vážně uvažovat, podívejte se na něj do katastru nemovitostí. Ideálně hned po prohlídce. Ať víte, na čem jste a zda by vám to eventuálně stálo za vyjednávání a vyřizování souvisejících záležitostí.

Podle tohoto návodu krok za krokem se dostanete ke všem potřebným informacím. Vyhledáte si bytový dům na konkrétní adrese a zobrazí se vám i parcelní číslo – když na něj kliknete, můžete si přečíst údaje o vlastnictví.

Dříve nebo později bude nutné odkup řešit a všichni spoluvlastníci se tedy pravděpodobně z tohoto důvodu budou muset dále zadlužit a vzít si společný úvěr.

Nebojte se zeptat

Co dělat, pokud pozemek není přiřazený k bytovým jednotkám a vlastní ho např. město? Zeptejte se prodávajícího, zda už někdy proběhla snaha o odkoupení, za jakých podmínek a s jakým výsledkem. Možná zjistíte, že se něco takového chystá. Třeba se pak dohodnete na posunutí koupě na dobu, až bude i tohle vyřešené.

Anebo se dozvíte, že „o tohle se tady nikdo nikdy nezajímal“. Tak vám nezbyde nic jiného než se spojit s bankou, seznámit ji se situací a pobavit se o možnostech. Scénáře mohou vyplynout různé, vždy záleží na postoji dané společnosti. Zatímco někde vám hypotéku smetou ze stolu, jinde do toho půjdou.

Zůstává ovšem otázkou, zda kupovat byt, co „stojí“ na cizím pozemku. Je totiž velmi pravděpodobné, že někdy v budoucnu ho tak jako tak budete muset odkoupit. A to přinese výdaj, který není pokrytý úvěrem. Proto určitě doporučuji postarat se o tyto vlastnické poměry ještě před koupí. Nebo si raději najděte byt, co má v tomto ohledu vše v pořádku.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.