Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Co by měla být přidaná hodnota makléře při prodeji nemovitosti?

12.5. 2020 (Aktualizováno: 18.5. 2020)David Majer

Bez realitky, nebo s realitkou (resp. s makléřem)? Existuje snad ožehavější otázka na trhu s nemovitostmi? Osobně v tom ale nevidím takový problém, a proto vždy odpovídám – obě cesty jsou správné. Záleží jen na tom, čeho a jak chcete dosáhnout.

Profík by vám měl zajistit hladký průběh a nejlepší výsledek, co přesně splní vaše očekávání s ohledem na všechny požadavky a okolnosti. Umí vše naplánovat a přizpůsobit na míru. Ví, proč použít nástroje X a nikoliv Y nebo kde a jakým nástrahám se právě u vašeho případu bude muset vyhnout. A to vše bez přehazování starostí na vás.

Jeho přidaná hodnota tedy spočívá v obstarání transakce takovým způsobem, jakým to jako laik nemůžete zvládnout. Protože disponuje know-how a zkušenostmi, co veškeré realitní zařizování posouvají na jinou úroveň. Takovou, na kterou se jen s teoretickými vědomostmi a bez adekvátní praxe nedostanete.

Jenže jak dopředu poznat, že právě vámi vytipovaný realitní specialista udělá špičkový obchod? Že díky němu skutečně prodáte dobře, s klidem, bezpečně a stokrát lépe než svépomocí?

Ptejte se ho na celý proces, prozkoumejte nabídku služeb nebo jím napsané články či jiné podobné materiály a všímejte si věcí, které uvádím níže. Když představují přirozenou součást jeho metod a viditelně je rozvíjí, máte přidanou hodnotu „jako vyšitou“.

1. Zájem o vás a vaši situaci

Zkušený makléř si dobře uvědomuje, že aby vám mohl pomoci, musí brát v potaz možnosti, přání a obavy, se kterými do prodeje vstupujete. Proto se vás neptá pouze na daný byt nebo dům, ale zajímá se o vaši celkovou situaci.

Díky vhledu do všech souvisejících záležitostí dokáže zorganizovat všechny kroky tak, jak potřebujete. Prodej je často nepředvídatelný proces, ale profesionál přesně ví, co a proč si může dovolit, aby vše vyšlo.

A tohle samozřejmě není jen o znalosti oficiálních termínů a obecných časových odhadech. Vzhledem k tomu, že prodej nemovitosti stojí (a padá) na jednání s lidmi, sehrává zde důležitou roli praxe a vypěstovaná „realitní intuice“. Nic, co by se dalo vyčíst z návodů nebo tabulek.

2. Prodej ≠ pouhá administrativa

Skvělý realitní makléř není asistent, který pouze přetlumočí informace zájemcům, sepíše smlouvu a oběhá úřady. Úspěšný prodej vedený odborníkem sestává z různých fází a činností. A formality se nachází spíše na okraji.

Gró tvoří perfektní příprava (home staging, focení atd.) a dokonalá domluva obchodu, která zahrnuje:

  • Marketing – v dnešní době se jedná o nezbytný základ. Nestačí zveřejnit inzerci, obyčejný text s fotkami z mobilu. Když chcete získat maximum, musíte dát maximum. Se specialistou byste proto měli prodávat přes atraktivní inzerát a s využitím osvědčených nástrojů, mezi které patří reklama na Facebooku, e-mailing či specializované poptávkové databáze.
  • Samotné zobchodování – o tom se více dočtete v dalším bodě.

3. Obchodní a vyjednávací techniky

Prodávaná nemovitost „neleží v regálu“ a až si ji někdo vezme, tak bude hotovo. Prodej je disciplína, kde se k tomu nejlepšímu (výsledku) dostanete smysluplnou aktivitou a vhodně zvolenou taktikou v přístupu a komunikaci směrem k potenciálním kupcům.

Profík proto v žádném případě není znuděný doprovod na prohlídce, co zájemcům vše odkývá. Je to obchodník, který – někdy i tvrdě – vyjednává a nekompromisně hájí zájmy prodávajícího.

Ovládá psychologii prodeje a druhá strana na něj nevyzraje. Nenechá se tzv. ukecat nebo obalamutit lacinými triky. Umí v daných podmínkách definovat, získat a udržet nejvýhodnější pozici prodávajícího, třeba až do podoby aukce, která navýší finální cenu.

4. Řešení komplikací a zvládání nátlaku

S předcházejícím bodem souvisí i schopnost makléře pružně a správně reagovat na problémy. V tak složitém procesu, jakým je prodej nemovitosti, se jim totiž jako prodávající nejspíš nevyhnete. Rozhodující je pak jejich dopad na vývoj transakce.

Zkušený profesionál zaprvé ví, kde číhají největší nebezpečí (a mnohých se vyvaruje), a zadruhé si s nimi poradí bez zbytečných prodlev. Žádná metoda pokus omyl, ale expertní dovednosti, díky kterým se vyzná. Zkrátka: když máte neomylně nastudovanou a zažitou mapu, nezaskočí vás zavřená ulice, protože bleskově naplánujete ideální objížďku…

A ještě jedna důležitá připomínka – váš osobní vztah k prodávanému bytu nebo domu může být velký nepřítel, protože pocity a subjektivní názor se mohou negativně promítnout do (obchodního) rozhodování. Avšak specialista zachovává potřebný odstup a objektivní náhled, jeho úsudek neovlivňují emoce. Udržuje tah na branku a nic s ním „nezamává“.

Kvalitního realitního makléře tedy v prodeji jen tak nenahradíte. Jeho přidaná hodnota vytvořená z obrovského balíku odborných, obchodních, manažerských a komunikačních dovedností vám ušetří spoustu starostí, času a peněz.

A i když postup svépomocí není nemožný a já vám s ním ochotně radím nejen na tomto vzdělávacím blogu, nevytěžíte z něj tolik jako ze spolupráce se špičkovým realitním expertem. Proto než se pustíte do prodeje, pečlivě zvažte, s jakou variantou dosáhnete lehce a bezpečně vytyčených cílů.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.