730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti: víte, kdy se vás (ne)týká a kolik musíte zaplatit?

4.10. 2019 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Prodej bytu nebo domu = finanční příjem. A ten je většinou potřeba zdanit. Abyste se v těchto daňových povinnostech nezamotali, přináším vám mini průvodce, ze kterého se snadno dozvíte, jaká je daň z příjmu u domů a bytů v roce 2020 a ve kterých případech jste od ní jako prodávající osvobozeni.

Veškerá pravidla předkládá zákon 586/1992 Sb. Jasný a srozumitelný „výcuc“ z paragrafů najdete v tomto článku. Začneme přehledem podmínek pro osvobození od daně z příjmu (dle § 4).

Daň nehradíte, když…

… váš prodej spadá pod jednu z těchto situací:

  • V prodávané nemovitosti jste měli bydliště alespoň 2 roky, a to bezprostředně před prodejem.

Dejte si pozor na to, co dle legislativy znamená pojem bydliště. Jak uvádí čtvrtý odstavec § 2 uvedeného zákona, za bydliště je považováno místo, kde máte stálý byt za okolností, ze kterých vyplývá úmysl dlouhodobě se v daném bytě zdržovat.

  • V prodávané nemovitosti jste měli bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a získané finance hodláte využít na uspokojení vlastní bytové potřeby.

Na opatření nového bydlení máte 1 rok od chvíle, kdy jste obdrželi peníze z prodeje. Eventuálně tuto podmínku uplatníte „zpětně“ – prokážete, že jste prostředky použili na řešení bytových potřeb v předešlém roce. Bližší vysvětlení (příklady) pojmu bytové potřeby najdete v předchozím článku o dani z příjmu v realitách.

Upozornění: předmětná nemovitost nesmí být součástí obchodního majetku. Jakmile ji z něj vyřadíte, musíte dodržet 2letou lhůtu, jestliže nechcete příjem prodeje danit.

  • Prodávanou nemovitost vlastníte alespoň 5 let.

Dále tedy bude váš příjem osvobozený od daně, jestliže je mezi nabytím vlastnického práva a prodejem odstup minimálně 5 let.

  • Prodávanou nemovitost vlastníte méně než 5 let, ale jste dědic zůstavitele, který tuto podmínku splnil.

Je však nutné, abyste byli manžel/manželka či přímý příbuzný (např. rodič, dítě, vnuk). Více se o typologii příbuzenstva z pohledu zákona dozvíte v § 117 a také v § 771 a následujících v novém občanském zákoníku.

  • Prodáváte družstevní byt, u kterého držíte členská práva družstva nejméně 5 let (je to stejné jako u klasického osobního vlastnictví).

Nejedná se samozřejmě o prodej a vlastnění, ale o úplatný převod práv – tuto problematiku jsem rozebral v článku, ve kterém radím, jak na prodej družstevního bytu.

Kdy se placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti nevyhnete

Už víte, kdy se na vás daňová povinnost nevztahuje. Pokud však zmíněné podmínky nesplníte, musíte příjem zdanit (řiďte se § 10 zákona 586/1992 Sb.). Pak záleží, zda jste fyzická či právnická osoba.

  • Daň z příjmu u prodeje nemovitosti – fyzická osoba: sazba je 15 % a dílčí základ daně tvoří samotný příjem (prodejní cena), od kterého odečtete výdaje vynaložené k jeho dosažení. Pod tyto výdaje se řadí suma, za kterou jste v minulosti byt nebo dům pořídili, dále poplatky za nezbytné posudky či právní pomoc apod.
  • Daň z příjmu u prodeje nemovitosti – právnická osoba: sazba je 19 %, výnosy a náklady z prodeje se započítají do základu daně.

Jak na úhradu

S placením to je jednoduché. Vyplníte daňové přiznání k dani z příjmu, které musíte úřadu odevzdat do 31. března následujícího roku. Do tohoto termínu je také potřeba vypočtenou daň zaplatit.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.