730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak dlouho trvá vyřízení dědického řízení a co způsobuje průtahy

3.9. 2019 (Aktualizováno: 5.6. 2020)David Majer

Záležitosti spojené s vyřizováním pozůstalosti zahrnují hromadu administrativy. Proto počítejte s tím, že ze dne na den po všem rozhodně nebude. A teď tu lepší zprávu: když si vše pečlivě připravíte (především odhad ceny nemovitosti), půjde to jako po másle a bez zbytečných průtahů.

Do procesu vstupuje množství faktorů. Za některými stojíte vy, dědic/dědicové, za dalšími notář (tzv. soudní komisař) a instituce, se kterými komunikuje. A tak nelze objektivně stanovit konkrétní termín dokončení. Každý případ je jiný, stejně jako u prodeje nemovitosti.

Abyste si ale mohli utvořit alespoň přibližnou představu, v průměru se dědická řízení uzavírají od 2 do 6 měsíců. Pochopitelně existují extrémy, kdy není hotovo ani po několika letech. To však narážím na komplikované situace s nejasným počtem dědiců, neshodami nebo rozsáhlým majetkem apod.

Fáze řízení o dědictví aneb čemu se nevyhnete

Dědické řízení tvoří kroky, které se zkrátka nedají vynechat. O co se jedná? Především o tyto úkony:

 • První balík úkolů se nazývá předběžné šetření – cílem je zjistit, kdo a co nejspíše dědí. Notář ve spolupráci s pozůstalými dává dohromady seznam majetku (vč. potřebných dokladů), řeší se i výdaje na pohřeb či například eventuální dluhy.
 • Další fází je upřesňování neboli oficiálně: zjišťování okruhu dědiců a rozsahu majetku– notář ověřuje, zda souhlasí dosud sesbírané informace, kontaktuje dotčené státní orgány či banky. Tyto instituce mají lhůtu na odpověď 1 měsíc. I ta hraje roli v celkovém průběhu.

Jakmile je ve všem jasno, může se přejít ke konečnému jednání. A zde mám pro vás zásadní doporučení: buďte 100% připraveni, ať se finální setkání s notářem nemusí opakovat. Pak se totiž vše protahuje o týdny i měsíce. Vyžádanou dokumentaci dodejte co nejdříve a kompletní, a to ještě během šetření.

 • Mezikrok = oceňování majetku – vypořádání tedy není možné bez údajů o hodnotách děděného majetku. U bytu, domu, pozemku, garáže, chaty tak potřebujete odhad ceny nemovitosti. Než ho začnete shánět, přečtěte si odpovědi na 5 nejčastějších otázek okolo odhadu pro dědictví.
 • Konečné jednání – závěrečná schůzka, ke které vás notář předvolá po zjištění nutných informací. Pokud nezjistil nesrovnalosti, kvůli kterým by se jednání muselo konat znovu, je výsledkem usnesení schvalující dohodu o vypořádání či potvrzující nabytí dědictví.

Co může být důvodem zdržení

Vytipoval jsem 5 typických problémů a okolností, které v dědickém řízení způsobují prodlevy, a tím pádem i starosti. Pamatujte na ně a (pokud je to možné) vyhněte se jim nebo se snažte s předstihem vymyslet, jak je nejlépe vyřešit.

 1. Některý z dědiců žije v zahraničí.
 2. Neshody při výběru odhadce či soudního znalce, kdy ho nakonec musí určit notář.
 3. Úmrtíněkterého z dědiců. Poté se musí dohledávat a oslovovat jeho nástupci.
 4. Nesprávně vypracovaný nebo zcela chybějící odhad nemovitosti – oslovte profesionála s referencemi a získáte jistotu, že v tomto bodě bude vše
 5. zařízeno perfektně. Ode mě můžete mít odhad ceny pro dědické řízení už za pár hodin, s garancí vrácení peněz a samozřejmě s veškerými
 6. náležitostmi. A navíc nemusíte nikam chodit, žádost vyplnítepřes internet během pár minut.
 7. Když je dědic nezletilý nebo nesvéprávný, vstupuje do dědického řízen opatrovnický soud, který musí vypořádání dědictví schválit.

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení (v celé ČR) do několika hodin

Vyřizování pozůstalosti je nepříjemné samo o sobě, úřednická kritéria pak mohou z dědictví udělat naprostý očistec. Přeskočte bludný kruh byrokracie i hromadu papírování. Pro odhad nemovitosti pro dědické řízení budete nyní potřebovat pouze pár kliknutí a zvládnete to i z pohodlí domova.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.