Odhad nemovitosti pro dědické řízení: 5 otázek, u kterých se vyplatí znát odpověď už teď

21.3. 2019 David Majer

Při vyřizování pozůstalosti se budete muset „prokousat“ nejrůznější administrativou. Spadá do ní i často obávaný odhad ceny u děděné nemovitosti, který vyvolává spoustu otázek (jak opakovaně zjišťuji při spolupráci s klienty). Vybral jsem ty nejdůležitější a přidal k nim jasné a stručné odpovědi, abyste včas zjistili, s čím (ne)počítat.

1. Je odhad u dědictví povinný?

Ano.

Notář, který bude mít na starost váš případ, si ho od vás vyžádá. Patří mezi základní dokumenty. Pokud byste tedy na něj zapomněli, řešení záležitosti se může zbytečně protáhnout o týdny či měsíce podle vytíženosti přidělené notářské kanceláře.

2. Musí to být znalecký posudek?

Nemusí (ale může).

Ocenění bytu, domu, pozemku a dalších typů nemovitého majetku za účelem vypořádání dědictví může provést realitní specialista. A tím lépe pro vás, protože stanovení hodnoty od RK je levnější než posudek od soudního znalce. Ušetříte tak i několik tisíc a navíc se k výsledku dostanete snadněji a rychleji.

3. Podle čeho se odhad stanovuje?

Toho je…

…do výsledného čísla se promítá celá řada faktorů. Nelze tedy uvést jeden univerzálně platný návod, jak vypočítat odhad nemovitosti. Takže i populární kalkulačky, na které narazíte na internetu, berte s velkou rezervou.

Zatímco někde se za nejzásadnější parametr považuje hlavně výměra či dispozice, jinde hraje prim atraktivita lokality. A takto bych mohl pokračovat. Zkrátka: posouzení konkrétní nemovitosti je vždy striktně individuální.

Realitní odborník by proto měl do svých postupů zahrnout i vlastní zkušenosti a znalosti o realitním trhu. Protože jen tak vypracuje přesný odhad (= určí reálnou tržní cenu), který potřebujete. A který pak můžete klidně využít pro následný prodej – zjistěte, jestli můžete byt či dům prodat během dědického řízení.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 27.3.2019 na téma:

Prodal jsem byt příliš rychle, znamená to, že se prodal pod cenou?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

4. Jak dlouho trvá vyhotovení?

U mě třeba jen pár hodin.

Nabídku kolegů, jiných realitních makléřů, neznám. Doporučuji však, abyste si informaci o termínu dodání zjistili s předstihem. Pokud už dědické řízení probíhá nebo je „na spadnutí“, obraťte se na mě a objednejte si odhad ceny nemovitosti online pro notáře zde. Nemusíte si domlouvat schůzku a někam chodit, stačí jen párkrát kliknout a podat žádost přes internet.

5. Kolik profesionální odhad stojí?

Pár stovek až několik tisíc.

Cena za odhad nemovitosti se u jednotlivých realitních specialistů pochopitelně liší. Já nemám jednu, ale rovnou tři: 990 Kč u základního balíčku, 1 490 Kč u služby Profesionál a 1 990 za Premium.

Liší se nejen rychlostí zpracování (od 6 hodin do 2 pracovních dnů), ale například i garancí vrácení peněznebo bonusovými materiály. Vyberte si ještě dnes a získejte jistotu, že máte v ruce nacenění, které odpovídá situaci na realitním trhu.

Odhad nemovitosti pro dědické řízení: 5 otázek, u kterých se vyplatí znát odpověď už teď
4.9 (97.5%) 8 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.