Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Jak na odstoupení od smlouvy o zprostředkování prodeje s RK: 3 věci, které je potřeba si uvědomit

26.6. 2019 (Aktualizováno: 2.7. 2019)David Majer

Když vám spolupráce nevyhovuje, ukončete ji – takové doporučení lze následovat i v realitním oboru. Takže pokud jste uzavřeli smlouvu s makléřem, ale poté jste změnili názor či plány, nemějte obavy, většinou se najde řešení. Vždy samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách. I ty však musí vycházet z české legislativy (obvykle se používá § 2445 zákona č. 89/2012 Sb.).

S čím tedy počítat, jakmile začnete zvažovat výpověď zprostředkovatelské smlouvy? Přečtěte si následující body, do kterých jsem shrnul to nejdůležitější ohledně vašich možností. V situaci se pak lépe vyznáte a zvolíte postup, co vám nepřidělá další zbytečné vrásky na čele.

1. K výpovědi vedou jasné důvody

Zprostředkovatelská smlouva vymezuje, co, v jakém rozsahu a za jakou odměnu pro vás druhá strana zajistí.

Sjednali jste si, že se makléř postará o home staging a že v prezentaci budou profesionální fotky či dokonce působivá videoprohlídka. Nebo máte písemně přislíbený marketing na sociálních sítích a pravidelné topování inzerátu? Pak přesně to vám musí daný specialista poskytnout.

Jestliže se tak nestalo a celkově vám jeho přístup připadá  laxní a nedostačující, bude nejspíš lepší ze spolupráce odejít. Podívejte se, jak by měl postup odborníka vypadat, a zjistěte, zda jste prodej svěřili do správných rukou.

2. Konec přinese i uplynutí doby platnosti

Možná pro odstoupení nenacházíte argumentační (a smluvní) oporu. I tak ale už nechcete dál pokračovat. Co dělat v takovém případě? V podstatě se vám nabízejí dvě možnosti: ukončíte i za cenu uvedené sankce, nebo počkáte, až smlouva vyprší.

Když je sjednaná na dobu určitou, tak přesně víte, na čem jste. Jen si pohlídejte eventuální poznámky o automatickém prodloužení. Když se jedná o dobu neurčitou, vycházejte ve svých úvahách o dalších krocích ze stanovené výpovědní lhůty.

Já například s klienty vždy uzavírám spolupráci na dobu určitou a v případě, že bych nemovitost v dojednané lhůtě neprodal, spolupráce prostě skončí. Ve smlouvě tak nenajdete žádné “kličky” nečitelným písmem, že se smlouva prodlužuje, pokud včas někde nedoručíte dopis. To se mi totiž nezdá fér.

3. Možná máte na rozmyšlenou více jak rok…

A nakonec to nejzásadnější – pokud jste smlouvu o zprostředkování uzavřeli mimo obchodní prostory, tedy například u vás doma či v kavárně během schůzky s makléřem, můžete od ní bez udání důvodu odstoupit do 14 dnů od podepsání (podle § 1829 občanského zákoníku).

Ale teď ještě jedno výrazné „ale“: s touto dvoutýdenní lhůtou vás musí druhá strana písemně seznámit v dané smlouvě (či souvisejícím dodatku). Když vás o tomto právu nepoučí, ačkoliv jí to zákon ukládá jako povinnost, prodlužuje se možnost odstoupit o 1 rok. Celkem tak získáte čas rok a dva týdny.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob ukončení spolupráce s RK, doporučuji vše vyřizovat doložitelnou formou. Nespoléhejte se na ústní ujednání. Takže posílejte doporučené dopisy, ideálně podpořené e-mailovou komunikací. Výpověď následně platí od chvíle doručení písemnosti adresátovi.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.