730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak u zděděného domu vyřešit dilema, jestli pronajímat, nebo prodat? 3 tipy pro snadnější rozhodnutí

9.5. 2019 (Aktualizováno: 23.9. 2019)David Majer

Zděděná nemovitost přináší zásadní otázku – co s ní? Pokud ji nevyužijete pro vlastní bydlení, pak se nabízí tyto možnosti: nechat si ji a mít ji „v záloze“ jen tak jako součást majetku nebo z ní vytěžit finance pronájmem či prodejem.

K čemu se přiklonit, když chcete peníze? Neexistuje univerzální odpověď, kterou by mohl následovat každý dědic – čerstvý majitel. Záleží na vašich možnostech a potřebách, parametrech daného domu i stavu realitního trhu atd.

Je to komplikované. Pokud si však vyjasníte vše, co rozebírám v následujících bodech, dojdete ke konečnému rozhodnutí mnohem snadněji.

1. Vycházejte z tržní hodnoty domu

Než se pustíte do jakýchkoliv výpočtů ohledně toho, co se vám (ne)vyplatí, zjistěte, jaká je tržní hodnota vaší nemovitosti z dědictví. Pokud vám odhad pro dědické řízení zpracovával realitní specialista, nejspíš můžete vycházet z toho, zpravidla však je odhad pro notáře k dědickému řízení o několik % nižší.

Nejste si jisti, zda se nastavená cena hodí i pro zvažování prodeje/pronájmu? Obraťte se na mě. Jakmile víte, na čem jste, dostanete se dál také v přemýšlení, zda můžete do domu investovat za účelem rekonstrukce apod.

2. Měli byste vůbec energii na pronajímání?

Pronajímání není výdělek „bez práce“. Solidního nájemníka neseženete (a neudržíte) bez vlastního solidního a spolehlivého jednání. O dům, a potažmo dobré vztahy s nájemcem, se tedy musíte dobře starat – zařizovat, řešit, opravovat… A to bere spoustu času i energie. Zvládali byste to v kombinaci se všemi svými dalšími povinnostmi a aktivitami?

Samozřejmě berte v potaz také čísla. U pronájmu byste měli mít roční výnos cca 6 až 7 % (nejméně 5 %), abyste o něm mohli říci, že se vám vyplatí = vydělá vám, kompenzuje náklady i změny v hodnotě nemovitosti a tvoří rezervu na nutnou údržbu.

3. S vyčkávací taktikou u prodeje buďte opatrní

Láká vás prodej, ale chcete s ním ještě počkat? Pozor na to. Ač mohou předpovědi odborníků vaši strategii podporovat, vývoj lokálního realitního trhu může nakonec udělat pořádnou čáru přes rozpočet. Tím spíš u oblastí, kde není o koupi až takový zájem.

Vyčkávání dává smysl (a trochu jistoty) ve vyhledávané lokalitě, kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Tak jako tak ale nezapomeňte na to, že přibývající měsíce či dokonce roky se „podepisují“ na stavu domu a ukrajují z hodnoty. Investicím do oprav se nevyhnete.

A na závěr ještě jedna „bonusová“ rada. Pokud chcete být v hledání ideálního řešení co nejdůkladnější, zajímejte se také o budoucnost obce nebo města, kde se zděděný dům nachází. Zapátrejte v územních plánech a zjistěte, jestli se nechystají změny, které zvýší (nebo naopak sníží) atraktivitu lokality, a tím pádem i vaší nemovitosti.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.