Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Máte hypotéku a rozvádíte se? Poradím vám, co v takové situaci dělat

11.9. 2017 (Aktualizováno: 23.5. 2020)David Majer

Rozvod „na krku“ a běžící hypoteční úvěr na společný byt či dům – kombinace zásadních životních záležitostí, která pro spoustu lidí představuje nejhorší noční můru. Co když se ale vyplní? Jak postupovat, abyste vše vyřešili dobře, rychle a bez velkých starostí? To se dozvíte v tomto článku.

Rozvod jako důvod prodeje? Nic neobvyklého

Možná vás následujícími informacemi překvapím, ale faktem je, že rozvodové řízení a nutnost vypořádat majetek manželů patří mezi nejčastější důvody prodeje nemovitosti. Takže nemějte obavy, zahoďte případné pocity studu a klidně se obraťte na specialisty.

Zkušený realitní makléř vám pomůže i v této ožehavé situaci, ať už probíhá jakkoli. Spolupracuji s klienty, co vše řeší na kamarádské vlně, a naopak i s takovými, kteří si už vzájemně nemohou přijít na jméno a jejich „nevztah“ by mohl být předlohou pro pokračování slavného filmu „Válka Roseových“.

Nesejde tedy na tom, jak to mezi sebou aktuálně máte. Pamatujte, že čím dříve dáte věci do pohybu, tím lépe. I když mohou nastat různé scénáře, protože „člověk míní a život mění“, zpravidla se při rozvodu s hypotékou postupuje následovně.

Když se dohodnete na prodeji

Oba usoudíte, že nejlepší bude dům nebo byt prodat. Ani jeden z vás v něm nechcete dál bydlet. Toužíte za vším a společnou minulostí udělat tlustou čáru. Existují dva hlavní způsoby, jak na to.

  1. Penězi z prodeje předčasně splatíte úvěr – u této možnosti ale musíte počítat s tím, že něco „spolknou“ poplatky a sankce spojené s dřívějším umořením dluhu. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách banky a vaší smlouvě s ní, ale obecně se těmto nákladům nevyhnete. Leda že byste se s rozpadem manželství „trefili“ do období, kdy vám končí fixace.
  2. Nemovitost prodáte i se závazkem – ano, i takto to jde. V dnešní době část realitního trhu sestává právě z domů a bytů zatížených hypotékou. Ale i tento segment má svou poptávku a odbyt. Zajímá vás, co všechno se k tomuto kroku váže? Přečtěte si můj článek, ve kterém radím, jak prodat byt i s úvěrem.

Prodáváte byt bez realitky a nechcete chybovat?

Při prodeji bytu bez realitky můžete udělat několik přešlapů, které vás mohou stát peníze, ale i mnoho nervů. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Když si chce jeden z vás domov a hypotéku ponechat

Dostali jsme se k variantě, která „klame tělem“. Dohodli jste se, že jeden z vás bude pokračovat ve splácení dle plánu a bude dál žít v dané nemovitosti. A vyplatí toho druhého z dosud splacené části. Máte ze vzájemné shody radost? Nejásejte předčasně. Proces, který vás čeká, může být hodně náročný. Jak na vypořádání majetku při rozvodu čtěte zde.

Banka musí převzetí hypotéky schválit. A ne vždy je tomuto postupu nakloněná, protože se zvyšuje riziko nedostatečné bonity klienta-jednotlivce. Často je potřeba řešit i navýšení úvěru za účelem vypořádání a kolotoč administrativy a schvalování není zrovna „procházka růžovým sadem“. Proto si vše dopředu důkladně ověřte a spočítejte, abyste měli jistotu, že vše proběhne dle vašich představ.

Když jste „na nože“ a řešení je v nedohlednu…

…tak vám nezbyde nic jiného, než se dál snažit hledat společnou řeč. Už jsem se mnohokrát setkal s tím, že se brzy bývalí manželé jen hádají a dělají si naschvály. Nesouhlasí s návrhy toho druhého a bojkotují možný prodej.

Nebo se nedokážou domluvit na ideální ceně. Jeden si představuje nereálnou částku, druhý by klidně podhodnotil. Jen aby se bytu nebo domu co nejdříve zbavili. Případně se „přetahují“ o vybavení. A to zdaleka nejsou všechny příklady toho, jak to při rozvodu může skřípat.

Jak z toho ven? Univerzální návod pro vás nemám. Ale pokud mě oslovíte s žádostí o spolupráci, určitě vše dotáhneme do úspěšného konce. Mám bohaté zkušenosti a umím svým klientům připravit „pomoc na míru“, i když se situace zdá být bezvýchodná. V případě potřeby mě proto neváhejte kontaktovat, abychom váš „nekonečný příběh o hypotéce a rozvodu“ brzy zakončili „happy endem“.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.