Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Minimalizujte riziko a pronajměte dobře: 5 rad, jak prověřit zájemce o nájem bytu

9.8. 2018 (Aktualizováno: 7.3. 2021)David Majer

Spolehlivý, slušný a řádně platící – tak přesně takového nájemníka by chtěl asi každý majitel nemovitosti. Zajímá vás, kde ho najít? „KDE“ není důležité, zdrojů s potenciálními zájemci o pronájem existuje spousta a určitě o nich víte. Anebo je snadno objevíte po krátkém pátrání. Mnohem zásadnější roli má „JAK“.

Skutečně solidního nájemce nepoznáte jen na základě vlastní intuice či dobrého dojmu ze setkání, odhalí ho jasná fakta. Poradím vám, co udělat a „kam sáhnout“, abyste si mohli udělat smysluplný a objektivní obrázek o člověku, který chce bydlet ve vašem bytě či domě.

1. Nahlédněte do insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí

Peníze, záležitost číslo jedna jak u pronajímání, tak u prodeje. I když reálnou finanční situaci stoprocentně zná jen ta konkrétní osoba, dobrý náhled získáte i vy „zvenku“, pokud se podíváte do veřejně přístupných databází se záznamy o dluzích a dalších podobných potížích.

Prvním zdrojem může být insolvenční rejstřík, ve kterém si daného jedince „proklepnete“ online a zdarma. Vyplníte informace do formuláře a obratem víte, s kým máte tu čest. Jen upozorňuji, že v něm najdete informace o insolvenčních řízeních zahájených po 1. lednu v roce 2008.

Dále doporučuji využít Centrální evidenci exekucí. K výpisu se dostanete v sídle Exekutorské komory, přes internet nebo třeba na pobočce České pošty. Počítejte ale s tím, že vás to bude něco stát. Tyto údaje jsou dostupné za poplatek:

  • osobně na poště a v sídle komory 50 Kč za 1 stranu výpisu,
  • online 60 Kč za vyhledání 1 osoby.

Co se tak dozvíte? Zda se konkrétní osoba potýká s exekucí, o jak velkou částku se jedná a v jaké fázi se aktuálně celý proces nachází.

Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. Maiselová
Jaroslava M
Jaroslava M
19:21 21 Feb 21
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20

2. Vyžádejte si potvrzení o zaměstnání

Co si budeme povídat, pronajímat byt nezaměstnanému (bez prokazatelných jiných příjmů), to je vcelku loterie… Takže se aktivně zajímejte o to, zda zájemce pracuje. A trvejte na tom, aby vám tuto skutečnost doložil.

OSVČ a podnikatelé vám sice nemohou přinést „papír“ od zaměstnavatele, ale určitě se i v těchto případech dají nalézt způsoby, jak se ujistit, že vydělávají a budou moci platit nájemné. Vše stojí na ochotě a vzájemné domluvě. Inspirací může být například posuzování bonity žadatelů o hypotéku u bank, které vyžadují daňové přiznání, eventuálně výpisy z účtu apod.

3. Zjistěte reference od předešlého pronajímatele

Tento krok možná nevyjde, ale za zkoušku rozhodně nic nedáte. Ostatně, jak zmíním v závěru článku, důvěryhodný zájemce o nájem vaši nemovitost se vám bude snažit vyhovět. Nebo se vytasí s pádnými a pochopitelnými argumenty, proč něco nejde. A také nabídne náhradní řešení. Zkuste tedy získat kontakt na předchozího pronajímatele, abyste se ho mohli zeptat na jeho zkušenost s daným nájemcem.

Samozřejmě ale myslete na to, že subjektivní hodnocení je potřeba brát se špetkou nadhledu. A zvláště pak u negativních postojů. Bývalý domácí může „mít pifku“ na vašeho zájemce kvůli jeho chystanému odchodu a může zveličovat nebo dokonce lhát. A když se vám něco nebude pozdávat, nebojte se ptát.

4. Zapátrejte v rejstříku hledaných osob

Pravděpodobnost, že byste jednali s člověkem, co se nachází v hledáčku Policie ČR, je sice malá, ale přesto „visí ve vzduchu“. Jistota je jistota, takže si najděte chvilku a prověřte si zájemce i v policejní databázi.

5. Podívejte se i na sociální sítě

Poslední doporučení se může zdát nerelevantní, ale nenechte se mýlit. Chování v internetovém světě také leccos prozrazuje. Možná se budete divit, ale tato metoda není cizí ani některým profesionálním personalistům, kteří právě i z profilu na sociální síti, jako je Facebook, Instagram či například Twitter, zjišťují důležité informace o uchazeči.

Prověřování pak trochu zachází do osobní roviny, ale tyto údaje mají cenu zlata. Vždyť i ze statusů, fotek nebo názorů v diskuzích a komentářích lze zjistit, jestli je k vám daná osoba upřímná a utváříte si o ní správný dojem.

Kdo nemá co skrývat, spolupracuje

Jak už jsem nastínil ve třetím tipu, férový zájemce nebude mít tendenci „mlžit“ nebo se jakkoliv vymlouvat. Pochopí, že musíte mít při pronajímání jistotu, a vyjde vám v rámci možností vstříc. Takže když narazíte při jednáních na vytáčky, zbystřete.

Samozřejmě to ale neznamená, že byste se měli vžít do pozice přísného detektiva, který striktně vyžaduje odpovědi. Ano, jde o obezřetnost, ale nemá smysl nastolovat atmosféru výslechu. Třeba byste tak jen zbytečně odradili nájemníka, co by byl jinak ideální.

Každou zjištěnou informaci považujte za dílek pomyslné skládačky a s rozhodnutím nespěchejte. Buďte důslední a nezoufejte, pokud se jednání se zájemci protáhnou. Možná pronajmete o pár týdnů později, ale vyvarujete se pozdějších problémů a ušetříte si hromadu starostí.

Chcete mít tohle všechno „zmáknuté“ zcela bez práce a stresu? Nechte to na mně – postarám se, abyste pronajali výhodně a spolehlivému nájemníkovi.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.