Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?
Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.
Spolehlivý, slušný a řádně platící – tak přesně takového nájemníka by chtěl asi každý majitel nemovitosti. Zajímá vás, kde ho najít? „KDE“ není důležité, zdrojů s potenciálními zájemci o pronájem existuje spousta a určitě o nich víte. Anebo je snadno objevíte po krátkém pátrání. Mnohem zásadnější roli má „JAK“.
Skutečně solidního nájemce nepoznáte jen na základě vlastní intuice či dobrého dojmu ze setkání, odhalí ho jasná fakta. Poradím vám, co udělat a „kam sáhnout“, abyste si mohli udělat smysluplný a objektivní obrázek o člověku, který chce bydlet ve vašem bytě či domě.
Peníze, záležitost číslo jedna jak u pronajímání, tak u prodeje. I když reálnou finanční situaci stoprocentně zná jen ta konkrétní osoba, dobrý náhled získáte i vy „zvenku“, pokud se podíváte do veřejně přístupných databází se záznamy o dluzích a dalších podobných potížích.
Prvním zdrojem může být insolvenční rejstřík, ve kterém si daného jedince „proklepnete“ online a zdarma. Vyplníte informace do formuláře a obratem víte, s kým máte tu čest. Jen upozorňuji, že v něm najdete informace o insolvenčních řízeních zahájených po 1. lednu v roce 2008.
Dále doporučuji využít Centrální evidenci exekucí. K výpisu se dostanete v sídle Exekutorské komory, přes internet nebo třeba na pobočce České pošty. Počítejte ale s tím, že vás to bude něco stát. Tyto údaje jsou dostupné za poplatek:
Co se tak dozvíte? Zda se konkrétní osoba potýká s exekucí, o jak velkou částku se jedná a v jaké fázi se aktuálně celý proces nachází.
Co si budeme povídat, pronajímat byt nezaměstnanému (bez prokazatelných jiných příjmů), to je vcelku loterie… Takže se aktivně zajímejte o to, zda zájemce pracuje. A trvejte na tom, aby vám tuto skutečnost doložil.
OSVČ a podnikatelé vám sice nemohou přinést „papír“ od zaměstnavatele, ale určitě se i v těchto případech dají nalézt způsoby, jak se ujistit, že vydělávají a budou moci platit nájemné. Vše stojí na ochotě a vzájemné domluvě. Inspirací může být například posuzování bonity žadatelů o hypotéku u bank, které vyžadují daňové přiznání, eventuálně výpisy z účtu apod.
Tento krok možná nevyjde, ale za zkoušku rozhodně nic nedáte. Ostatně, jak zmíním v závěru článku, důvěryhodný zájemce o nájem vaši nemovitost se vám bude snažit vyhovět. Nebo se vytasí s pádnými a pochopitelnými argumenty, proč něco nejde. A také nabídne náhradní řešení. Zkuste tedy získat kontakt na předchozího pronajímatele, abyste se ho mohli zeptat na jeho zkušenost s daným nájemcem.
Samozřejmě ale myslete na to, že subjektivní hodnocení je potřeba brát se špetkou nadhledu. A zvláště pak u negativních postojů. Bývalý domácí může „mít pifku“ na vašeho zájemce kvůli jeho chystanému odchodu a může zveličovat nebo dokonce lhát. A když se vám něco nebude pozdávat, nebojte se ptát.
Pravděpodobnost, že byste jednali s člověkem, co se nachází v hledáčku Policie ČR, je sice malá, ale přesto „visí ve vzduchu“. Jistota je jistota, takže si najděte chvilku a prověřte si zájemce i v policejní databázi.
Poslední doporučení se může zdát nerelevantní, ale nenechte se mýlit. Chování v internetovém světě také leccos prozrazuje. Možná se budete divit, ale tato metoda není cizí ani některým profesionálním personalistům, kteří právě i z profilu na sociální síti, jako je Facebook, Instagram či například Twitter, zjišťují důležité informace o uchazeči.
Prověřování pak trochu zachází do osobní roviny, ale tyto údaje mají cenu zlata. Vždyť i ze statusů, fotek nebo názorů v diskuzích a komentářích lze zjistit, jestli je k vám daná osoba upřímná a utváříte si o ní správný dojem.
Jak už jsem nastínil ve třetím tipu, férový zájemce nebude mít tendenci „mlžit“ nebo se jakkoliv vymlouvat. Pochopí, že musíte mít při pronajímání jistotu, a vyjde vám v rámci možností vstříc. Takže když narazíte při jednáních na vytáčky, zbystřete.
Samozřejmě to ale neznamená, že byste se měli vžít do pozice přísného detektiva, který striktně vyžaduje odpovědi. Ano, jde o obezřetnost, ale nemá smysl nastolovat atmosféru výslechu. Třeba byste tak jen zbytečně odradili nájemníka, co by byl jinak ideální.
Každou zjištěnou informaci považujte za dílek pomyslné skládačky a s rozhodnutím nespěchejte. Buďte důslední a nezoufejte, pokud se jednání se zájemci protáhnou. Možná pronajmete o pár týdnů později, ale vyvarujete se pozdějších problémů a ušetříte si hromadu starostí.
Chcete mít tohle všechno „zmáknuté“ zcela bez práce a stresu? Nechte to na mně – postarám se, abyste pronajali výhodně a spolehlivému nájemníkovi.
Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?
Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.