730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Na co se musíte připravit, když budete prodávat byt s regulovaným nájmem

14.3. 2018 David Majer

Regulované nájemné sice oficiálně skončilo před několika lety, ale i v současné době se stále můžeme setkat s pronájmy, které se v těchto „zajetých kolejích“ pořád drží.

Občas se proto na mě obrací majitelé, co se chystají prodat, ale nevědí, jak s regulací naložit. Bojí se, že vše zkomplikuje. Jak to tedy je?

Špetka teorie: co je regulované nájemné

Regulovaná činže představovala způsob pomoci sociálně slabším a domácnostem s nízkým příjmem ze strany státu – legislativně upravoval výši nájmu. Takže určoval, kolik peněz může vlastník jako pronajímatel požadovat od nájemců za užívání nemovitosti. Toto opatření se týkalo zhruba 700 tisíc bytů. Skončilo v roce 2012.

Regulovaný nájem je v současnosti vzácnost. Některé zdroje uvádějí, že v takových bytech žije už méně jak 5 % obyvatel. Může se jednat hlavně o „starousedlíky“ nebo dlouhodobé nájemníky, se kterými neměli majitelé potřebu cokoli měnit. Nebo se k úpravám (resp. navýšení činže) zatím nedostali, protože zákonné mechanismy nedovolily rychlý růst.

Dohoda jako jediná cesta k nastavení ceny

Dnes se tedy využívá tzv. tržní nájemné. O jeho výši rozhoduje nabídka a poptávka na realitním trhu a samozřejmě to, jak se zapojené strany domluví (a vše stvrdí v nájemní smlouvě).

Chcete pronajímat za 200 tisíc korun měsíčně? 400? 500? Směle do toho. Pokud máte adekvátní objekt a najdete zájemce, nic vám nebrání.

Pozor si jen musíte dát u zdražování. Plánujete-li nájem zvyšovat, zaneste to do smlouvy, ať se vyhnete případným pozdějším nedorozuměním. Jinak se budete řídit občanským zákoníkem, který udává následující.

  • Pronajímatel může nájemníkovi předložit písemný návrh na zvednutí nájemného nejdříve po 1 roce od posledního navýšení.
  • Navržená suma nesmí přesahovat obvyklý nájem v dané lokalitě. A nesmí to být o více jak 20 % s tím, že do této hranice je nutné promítnout navyšování za předchozí 3 roky (když k nějakým již došlo). Takže součet všech „skoků“ nemůže být více jak pětina nájemného.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Vliv regulace na prodej

V otázce postupu se prodej bytu s regulovaným nájmem nijak neliší od prodeje „klasického“ pronajímaného bytu. Takže nevadí ani platná nájemní smlouva, ani neinformovaný nájemce.

Svůj majetek zkrátka prodáte a na nového vlastníka přejdou i související práva a povinnosti. Nemusíte se zabývat ukončením smlouvy či snad vystěhováním nynějších obyvatel.

Pokud ale chcete co nejvýhodnější výsledek, nepřistupujte k prodeji „vlažně“. Na začátku se věnujte určení ideální strategie. Možná se vám více vyplatí přestat pronajímat a byt nabízet volný. A to je přesně to, na co byste se hlavně měli připravit: na správné vyhodnocení možností.

Konzultace je na místě

Než se pustíte „do akce“, doporučuji postup probrat s odborníky. V první řadě s realitním makléřem, který má doložitelnou zkušenost s prodejem pronajímaných bytů. A ve druhé s právníkem, co vás nasměruje při řešení nájmu jako takového – především v případě zamýšlené výpovědi se obezřetnost skutečně vyplatí.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Na co se musíte připravit, když budete prodávat byt s regulovaným nájmem
4.9 (98.57%) 14 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.