730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Nejdřív se odstěhovat a pak až začít prodávat? Takový postup spíše nedoporučuji

23.9. 2020David Majer

Vlastníte byt, ve kterém bydlíte, ale čeká vás stěhování do jiného bytu či rodinného domu? Pak budete chtít stávající nemovitost nejspíš prodat. Pokud nespěcháte kvůli penězům a neřešíte návaznosti nebo jakékoliv termíny, možná si říkáte, že se na prodej vrhnete, až budete kompletně v novém. A to je chyba. Odklad vás může zbytečně připravit o peníze (a také celý proces výrazně prodloužit).

Největším problémem totiž bývá prázdný byt, který vytváří jiný dojem než ten viditelně zabydlený. Holé zdi, podlahy, okna a dveře nevzbudí tak příjemné emoce jako zařízené prostory. Chybí útulnost a okamžité asociace s teplem domova. A to nenahradí ani sebekrásnější vizualizace nebo vyprávění.

Nevýhody vyklizeného bytu na prodej

Místnosti bez vybavení zkrátka nepodporují zájem a touhu kupujícího tzv. na první dobrou. Je to jako s tou klasickou obchodní poučkou, že obal prodává. Když budete mít vedle sebe dva totožné produkty X a Y, ale Y bude v krásné designové krabičce, zaujme víc. Všimne si ho více lidí a více lidí ho také bude chtít.

Proto je takovýto prodej složitější už od začátku. Nabídka s fotkami prázdných pokojů se nevyrovná inzerátu s vybaveným bytem (pokud bereme v potaz stejnou úroveň prezentace). Nevyvolá totiž tak snadno reakci: „To je nádhera, tady bych chtěl/a bydlet!“.

A to stejné se týká prohlídek. V prázdném prostoru nemá kupující šanci poznat skutečný potenciál daného bytu. Vše jako prodávající necháváte na představivosti zájemce, který ale nemovitost vůbec nezná. Tím pádem se o všem může jen domnívat. Nemůžete ho ohromit a nadchnout tím, co vidí.

Byt před home stagingem
Byt po home stagingu

Záchrana v podobě home stagingu?

Co tedy dělat, když opravdu chcete začít s prodejem až po odstěhování? Nabízí se řešení v podobě home stagingu. Jedná se o profesionální přípravu nemovitosti na prodej, kdy byt zhodnotí interiérový designér a doporučí úpravy, které ho promění k dokonalosti. Bude pak vypadat jak z magazínu o bydlení.

Profesionál navrhne ideální barvy, rozmístění nábytku, dekorací apod. Cíl bývá jednoduchý: vyzdvihnout přednosti prostoru a ukázat ho v tom nejlepším světle. K tomu se využívá stávající nebo půjčené či nově pořízené vybavení. Více se dozvíte v článku o tom, proč je home staging důležitý, kdo ho platí a provádí.

Takže home staging stoprocentně pomůže. Je však nutné uvědomit si náročnost tohoto kroku. Časovou i finanční. Proměna středního nebo většího bytu z nezařízeného na perfektně zařízený vyjde na několik desítek tisíc korun a zabere nějaký čas.

Proto prodej promýšlejte s předstihem a zvažte, zda se vám víc nevyplatí zvládnout ho v době, kdy v nemovitosti ještě bydlíte. Prázdnou ji prodáte za méně peněz a zpravidla za delší čas. Home staging jí sice umí vrátit atraktivitu, ale ukousne z ceny.

Kdy je naopak stěhování před prodejem žádoucí

Odstěhování před prodejem lze doporučit tehdy, kdy existují jiné okolnosti, které by mohly prodej jakkoliv omezovat či znevýhodňovat.

Narážím tím především na podmínky ovlivňující prohlídky. Na zájemce totiž mohou působit rušivě například domácí mazlíčci nebo okolo pobíhající děti. Obecně je samozřejmě složitější plánovat schůzky v početnějších rodinách apod. V těchto případech se tedy dá přestěhování považovat za vhodnou strategii.

Podobně složitější zvažování plusů a minusů vyklizení nastává také u nemovitostí, které sice bývají zařízené, ale starým a vysloužilým nábytkem. Často se potýkají s nedostatky vyplývajícími z nedostatečné údržby, na kterou už starší majitel neměl sílu.

Zde se můžete dostat k tomu, že za účelem úspěšného prodeje bude rozumnější byt (částečně) vyklidit. Problematika je zamotanější, než by se na první pohled mohlo zdát. A vždy záleží na konkrétní situaci, očekáváních i stavu lokálního realitního trhu.

Před rozhodnutím se poraďte

Ačkoliv obvykle vše hovoří proti předčasnému odstěhování, nejedná se o zlaté pravidlo, kterého se mohou držet všichni majitelé. Zároveň pamatujte, že zařízený byt musíte tak jako tak před prodejem změnit, vylepšit. Atraktivní interiér je vzdušný, světlý, barevně i stylově ladí. Měli byste ho odosobnit, ale zachovat jeho přívětivou tvář.

Jak tedy situaci správně vyhodnotit, abyste na prodeji v žádném případě netratili, ale získali z něj maximum? Zkonzultujte vše s odborníkem, kvalitním realitním makléřem, který má prokazatelné zkušenosti (zjistíte to například z jeho referencí) a výsledky. Získáte jistotu, že nešlápnete vedle.

Ozvěte se mi na e-mail david.majer@re-max.cz nebo tel. +420 730 542 484 a já vám rád poradím, co udělat. Po bližším seznámení se stavem bytu a vašimi požadavky navrhnu nejvhodnější postup. Vysvětlím vám, které vybavení ponechat a které dát pryč, abyste snadno prodali co nejlépe.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.