Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Nejdřív se odstěhovat a pak až začít prodávat? Takový postup spíše nedoporučuji

23.9. 2020 (Aktualizováno: 1.3. 2021)David Majer

Vlastníte byt, ve kterém bydlíte, ale čeká vás stěhování do jiného bytu či rodinného domu? Pak budete chtít stávající nemovitost nejspíš prodat. Pokud nespěcháte kvůli penězům a neřešíte návaznosti nebo jakékoliv termíny, možná si říkáte, že se na prodej vrhnete, až budete kompletně v novém. A to je chyba. Odklad vás může zbytečně připravit o peníze (a také celý proces výrazně prodloužit).

Největším problémem totiž bývá prázdný byt, který vytváří jiný dojem než ten viditelně zabydlený. Holé zdi, podlahy, okna a dveře nevzbudí tak příjemné emoce jako zařízené prostory. Chybí útulnost a okamžité asociace s teplem domova. A to nenahradí ani sebekrásnější vizualizace nebo vyprávění.

Nevýhody vyklizeného bytu na prodej

Místnosti bez vybavení zkrátka nepodporují zájem a touhu kupujícího tzv. na první dobrou. Je to jako s tou klasickou obchodní poučkou, že obal prodává. Když budete mít vedle sebe dva totožné produkty X a Y, ale Y bude v krásné designové krabičce, zaujme víc. Všimne si ho více lidí a více lidí ho také bude chtít.

Proto je takovýto prodej složitější už od začátku. Nabídka s fotkami prázdných pokojů se nevyrovná inzerátu s vybaveným bytem (pokud bereme v potaz stejnou úroveň prezentace). Nevyvolá totiž tak snadno reakci: „To je nádhera, tady bych chtěl/a bydlet!“.

A to stejné se týká prohlídek. V prázdném prostoru nemá kupující šanci poznat skutečný potenciál daného bytu. Vše jako prodávající necháváte na představivosti zájemce, který ale nemovitost vůbec nezná. Tím pádem se o všem může jen domnívat. Nemůžete ho ohromit a nadchnout tím, co vidí.

Oceňuji vstřícné a ochotné jednání pana Majera a hlavně rychlost prodeje mé nemovitosti. Mohu jen doporučit. J. Maiselová
Jaroslava M
Jaroslava M
19:21 21 Feb 21
Jsem velice spokojen, potřeboval jsme rychle prodat dost zdevastovány byt z dědictví. Pan Majer bleskově zabezpečil vyklizeni bytu a připravil home staging, co celou vec znacne zjednodušilo a urychlilo. Vřele doporučuji
Bobo Mihok
Bobo Mihok
12:01 22 Feb 21
Děkuji za rychle a solidní jednání
bender zadunajskij
bender zadunajskij
08:02 22 Feb 21
Využila jsem služeb realitního makléře pana Davida Majera z Remax Alfa v Praze. Spolupráce byla, rychlá a efektivní bez zbytečného průtahu. Zároven jsem vždy a rychle dostala odpověď na všechny mé dotazy a obavy z prodeje bytu. Uzavřela jsem smlouvu o výhradním zastupování pro prodej bytu. Za pár... dní se nafotil byt, předala klíče k prohlídce. Následovaly prohlídky o kterých jsem byla vždy předem informována. Za 3 týdny se našel ten správný kupec a sním i dobrá zpráva pan Majer ještě dokázal zvýšit cenu bytu o 3,5 % .Zároveň jsem využila služeb advokátní úschovny se kterou pan Majer spolupracuje už léta. Kdybych prodávala znova určitě bych se nebála využít znovu spolupráce s panem Davidem Majerem. Je slušný, férový a rychlý. A zároveň tímto velmi děkuji za spolupráci.číst dál
Kristyna Salvova
Kristyna Salvova
12:15 20 Jan 21
Situace při prodeji mého pražského bytu byla mimořádně obtížná nejen proto, že šlo o prodej nemovitosti v jiné zemi, než ve které žiji, ale i vzhledem ke komplikacím, ke kterym došlo v právě propuklé pandemické krizi. Pan Majer vyřešil všechny problémy se sebevědomím, s úsměvem a bravurním klidem,... a po celou dobu jsem k němu měla naprostou důvěru. Zůstával se mnou celou dobu ve spojení, reagoval okamžitě na každý můj dotaz nebo prosbu. Vyzvedl moji zahraniční zásilku, která došla do úschpvny mimo Prahu. Zachoval klid v každé stresové situaci. Jsem mu nesmírně vděčná za relativně hladký průběh jinak velmi komplikovaného prodeje, i za to, že dnes bydlím ve vlastním domě v Irsku. Markétačíst dál
Numinous20111
Numinous20111
14:50 13 Oct 20
V nedávné době jsem využila služby realitního makléře p. Davida Majera při prodeji bytu v Praze.Jeho přístup k poměrně složité situaci byl skvělý. Jedná férově, lidsky a je na něj vždy spolehnutí.Přeji mu i nadále mnoho úspěchů a trpělivosti jako doposud. Všem mohu jen doporučit 🙂..
Pavla Žídková
Pavla Žídková
17:11 21 Feb 21
Jsem velmi spokojen s celým procesem prodeje domu, který jsme uskutečnili s vysoce profesionální pomocí pana Majera a jeho spolupracovníků, kteří nám vytvořili velmi pěknou prezentaci domu. V průběhu naší spolupráce se mi s panem Majerem velmi příjemně komunikovalo, vždy se choval taktně, svým... informovaným a zároveň lidsky citlivým přístupem pomáhal klidnému průběhu jednání. Vřele doporučuji využít jeho služeb.číst dál
Pavel Viktora
Pavel Viktora
11:21 17 Oct 20
David Majer je velmi příjemný mladý muž na svém místě. Nic není problém, výborná komunikace, rychlost, důvěra. Vřele doporučuji.
Hedvika Cervinkova
Hedvika Cervinkova
20:53 23 Feb 21
David was a pleasure to have as our agent. He never left any questions unanswered and always responded promptly. I would highly recommend him over any agents as you will save time as well as receive top quality service. He was able to rent out our apartment very quickly and able to close all the... gaps related to administration and legal aspects between the new tenants very effectively.číst dál
Zuzana Tovarova
Zuzana Tovarova
18:38 18 Jan 21
Velice hezké fotografie, které odrážejí skutečný stav nemovitosti a přitom podtrhnou její silné stránky. Díky této prezentaci je výběr jednotky jednodušší a především atraktivní pro zájemce. Doporučuji
Sam Sung
Sam Sung
10:55 20 Jan 21
Kvalita odvedené práce, způsob zpracování, úroveň komunikace i vypovídající hodnota odhadu jednoznačně vypovídá o profesionálním přístupu. Mohu jednoznačně doporučit a děkuji!!!
Josef Ondrušík
Josef Ondrušík
17:12 28 Feb 20
David Majer nám pomohl prodat ve velmi krátké době dva menší byty. Veškeré jeho služby byly vrcholně profesionální, zároveň byla celá naše spolupráce maximálně příjemná i po lidské stránce. Skutečnost, že jsme využili jeho služeb se nám ve výsledku vyplatila i z hlediska finančního - i po odečtení... provize za prodej byl výnos z prodeje vyšší, než jsme na počátku celého procesu doufali. V přímém srovnání se zkušeností s několika dalšími realitními makléři byla spolupráce s panem Majerem jako z říše snů, v tom nejlepším slova smyslu.číst dál
Filip Láb
Filip Láb
16:07 22 Oct 20
A very good broker with a professional background. Friendly, quick to act and very accommodating. - I have had very good experiences with David and can only recommend him!
Paolo Cafaggi
Paolo Cafaggi
15:36 22 Oct 20
Absolutně profesionální přístup. Bez stresu, rychlá, přesná akce. Děkuju
Pavlína Kuřátková
Pavlína Kuřátková
11:26 12 Oct 20
Pana, Davida Majera mohu jen doporučit. Je to člověk na svém místě. Úžasná komunikace a profesionální přístup. Prodal mi nemovitost za týden. Ještě jednou Vám děkuji a přeji mnoho spokojených klientů jako jsem já.
Mirek Tesař
Mirek Tesař
16:34 20 Feb 21
S panem Majerem byla radost spolupracovat. Ve velmi krátkém čase domluvil mnoho prohlídek a byt se prodal za velmi dobrou cenu. Příjemné vystupování, rychlá reakce, profesionální přístup.
Tomáš Kapar
Tomáš Kapar
05:54 25 Oct 20
Realizace prodeje proběhla přesně podle domluvených kritérií. Spolupráce byla na profesionální úrovni. Tímto bych rád poděkoval. Bez problémů bych s panem Majerem spolupracoval znovu.
Jan Vodicka
Jan Vodicka
20:21 22 Oct 20
V loňském roce jsem našla na internetu kontakt na on-line odhad nemovitosti, který nabízel na svých stránkách realitní makléř pan David Majer. Protože jsme se chystali prodat rodinný dům, využila jsem tuto možnost. To byl začátek naší spolupráce a následně rychlého a úspěšného prodeje. Pan Majer... je profesionál ve všech směrech. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni. Děkujeme a doporučujeme.číst dál
Eva Kypsonová
Eva Kypsonová
13:09 22 Oct 20
Se službami poskytnutými panem Majerem (i jeho spolupracovníky) jsem byl vždy spokojen, a to při koupi bytu i jeho následném pronájmu. Vše vždy probíhalo promptně a bez problémů.
Jiří Blanda
Jiří Blanda
09:19 22 Oct 20
Pana Majera vřele vřele doporučuji. Prodal velmi rychle můj byt na Praze 9. Velmi oceňují jeho důvěryhodnost, profesionalitu, systematičnost a bezproblémový průchod celého procesu prodeje.
Slavomír Černý
Slavomír Černý
19:37 23 Oct 20
Na práci Davida Majera oceňuji jeho profesionalitu, spolehlivost a dochvilnost. Vždy reagoval na naše e-maily či telefonáty. Nejvíce si cením toho, že nám vždy pomohl najít dobrého klienta/nájemce.
Miloš Brunclík
Miloš Brunclík
09:25 22 Oct 20
Profesionalita a skvely pristup p. Majera nam pri predaji bytu velmi pomohol ! Všetko nám s manželom vysvetlil, predaj prebehol hladko a rychlo. Ak by som v buducnosti planovala kupu alebo predaj tak sa určite obratim jedine na p. Majera
Lucia Marková
Lucia Marková
17:33 21 Feb 21
Pan David Majer je naprostý profesionál, kterého bych přála každému kdo prodává nebo kupuje byt. Stačilo pouze jedno setkání a vše ostatní zařídil dle mých požadavků bez mé přítomnosti. Z jeho jednání jsem byla nadšená.
Romana Reimová
Romana Reimová
13:42 22 Oct 20
S prodejem bytu jsem byla velmi spokojená. Pan Majer je člověkem na svém místě. Je vidět, že svému povolání rozumí a ví, jak se zachovat v různých situacích.
Šárka Chrdlová
Šárka Chrdlová
12:15 13 Oct 20
Pan Majer svým profesionálním přístupem a rychlým jednáním přispěl k mé spokojenosti. Určitě doporučuji.
Adam Kekrt
Adam Kekrt
12:17 06 Mar 21
Dobrý den, pane Majere, děkuji za odhad,který byl vyhotoven v krátké době a tím pádem se neprodlužovalo dědické řízení. Černý F.
Filip Černý
Filip Černý
22:08 25 Feb 20
Byt před home stagingem
Byt po home stagingu

Záchrana v podobě home stagingu?

Co tedy dělat, když opravdu chcete začít s prodejem až po odstěhování? Nabízí se řešení v podobě home stagingu. Jedná se o profesionální přípravu nemovitosti na prodej, kdy byt zhodnotí interiérový designér a doporučí úpravy, které ho promění k dokonalosti. Bude pak vypadat jak z magazínu o bydlení.

Profesionál navrhne ideální barvy, rozmístění nábytku, dekorací apod. Cíl bývá jednoduchý: vyzdvihnout přednosti prostoru a ukázat ho v tom nejlepším světle. K tomu se využívá stávající nebo půjčené či nově pořízené vybavení. Více se dozvíte v článku o tom, proč je home staging důležitý, kdo ho platí a provádí.

Takže home staging stoprocentně pomůže. Je však nutné uvědomit si náročnost tohoto kroku. Časovou i finanční. Proměna středního nebo většího bytu z nezařízeného na perfektně zařízený vyjde na několik desítek tisíc korun a zabere nějaký čas.

Proto prodej promýšlejte s předstihem a zvažte, zda se vám víc nevyplatí zvládnout ho v době, kdy v nemovitosti ještě bydlíte. Prázdnou ji prodáte za méně peněz a zpravidla za delší čas. Home staging jí sice umí vrátit atraktivitu, ale ukousne z ceny.

Kdy je naopak stěhování před prodejem žádoucí

Odstěhování před prodejem lze doporučit tehdy, kdy existují jiné okolnosti, které by mohly prodej jakkoliv omezovat či znevýhodňovat.

Narážím tím především na podmínky ovlivňující prohlídky. Na zájemce totiž mohou působit rušivě například domácí mazlíčci nebo okolo pobíhající děti. Obecně je samozřejmě složitější plánovat schůzky v početnějších rodinách apod. V těchto případech se tedy dá přestěhování považovat za vhodnou strategii.

Podobně složitější zvažování plusů a minusů vyklizení nastává také u nemovitostí, které sice bývají zařízené, ale starým a vysloužilým nábytkem. Často se potýkají s nedostatky vyplývajícími z nedostatečné údržby, na kterou už starší majitel neměl sílu.

Zde se můžete dostat k tomu, že za účelem úspěšného prodeje bude rozumnější byt (částečně) vyklidit. Problematika je zamotanější, než by se na první pohled mohlo zdát. A vždy záleží na konkrétní situaci, očekáváních i stavu lokálního realitního trhu.

Před rozhodnutím se poraďte

Ačkoliv obvykle vše hovoří proti předčasnému odstěhování, nejedná se o zlaté pravidlo, kterého se mohou držet všichni majitelé. Zároveň pamatujte, že zařízený byt musíte tak jako tak před prodejem změnit, vylepšit. Atraktivní interiér je vzdušný, světlý, barevně i stylově ladí. Měli byste ho odosobnit, ale zachovat jeho přívětivou tvář.

Jak tedy situaci správně vyhodnotit, abyste na prodeji v žádném případě netratili, ale získali z něj maximum? Zkonzultujte vše s odborníkem, kvalitním realitním makléřem, který má prokazatelné zkušenosti (zjistíte to například z jeho referencí) a výsledky. Získáte jistotu, že nešlápnete vedle.

Ozvěte se mi na e-mail david.majer@re-max.cz nebo tel. +420 730 542 484 a já vám rád poradím, co udělat. Po bližším seznámení se stavem bytu a vašimi požadavky navrhnu nejvhodnější postup. Vysvětlím vám, které vybavení ponechat a které dát pryč, abyste snadno prodali co nejlépe.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. V roce 2020 se umístil na 3. místě a drží se tak třetím rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.