730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Home staging pod drobnohledem: proč je tak důležitý, kolik stojí, kdo ho provádí a platí?

11.4. 2019 David Majer

Nezbytný krok číslo jedna na cestě za úspěšným prodejem nemovitosti – seznamte se s home stagingem! Ano, jeho role v realitní transakci je takto jednoduchá. Když ho vynecháte, s největší pravděpodobností získáte méně peněz, než byste mohli.

Bez pořádné přípravy bytu či domu, díky které ho ukážete v tom nejlepším a pro zájemce nejlákavějším světle, zaváháte hned na začátku. Jako kdybyste si před závodem (ať už to je sprint či maraton) nezavázali tkaničky. Sice vyběhnete, ale nepoběží se vám dobře. A do cíle se možná ani nedostanete…

Home staging proto představuje naprostý základ. Ať už od prodeje své nemovitosti očekáváte cokoliv. Nezáleží na tom, jestli se soustředíte na rychlost obchodu nebo nejvyšší prodejní cenu (či na obojí), dokonalá prezentace je tou pomyslnou „tajnou ingrediencí“.

To něco, co v potenciálních kupcích probouzí i na dálku přes fotky či videoprohlídku touhu vlastnit právě váš byt nebo dům. Co je hezké, to se líbí, přitahuje pozornost, vzbuzuje příjemné pocity. Pěkný „obal“ zkrátka dělá dojem a prodává. V realitách urychluje celý proces a zvyšuje cenu v průměru o 10 %.

Tolik k důležitosti home stagingu, o které by se pochopitelně dalo napsat více. Pokud vás toto téma zajímá, sledujte mě na Facebooku, kde čas od času ukazuji na konkrétních příkladech, jakých přešlapů se vyvarovat.

A teď už se přesuňme k procesním a finančním záležitostem, tedy k realizaci a ceně home stagingu.

KDO? Specialisté na interiérový design

Ve své praxi využívám služeb specializované stagingové firmy, která se zabývá právě jen tímto = chystá domy, byty a další prostory na focení a prodej. Tito odborníci přesně vědí, jak využít potenciál daného interiéru na maximum, a to i s jeho případnými nedokonalostmi.

Dle rozsahu home stagingu řeší, jaké barvy a proč použít, kam s nábytkem, jak na přirozené a umělé světlo apod. Mají znalosti, sledují trendy, jsou profíci.

Někteří realitní makléři si proměnu klientské nemovitosti zajišťují sami, ale já jsem zastáncem 100% soustředění na věci, které nám jdou nejlépe. Proto svou energii věnuji prodeji jako celku.

A dílčí úkoly, co vedou k dosažení skvělého výsledku, přenechávám expertům na danou oblast, protože na úroveň jejich odbornosti bych sám nedosáhl (byť už mám za ta léta v oboru také určitý přehled). Díky tomuto „absolutnímu“ přístupu mám jistotu, že pro klienta dělám vše, co můžu.

ZA KOLIK? Vše se odvíjí od rozsahu úprav

Cena home stagingu bývá různá. Liší se podle toho, jak velké zásahy místnosti potřebují. Nebo jakou částku chcete investovat. Dejte si ale pozor na to, abyste to se svými požadavky nepřehnali a místo home stagingu neskončili u náročné rekonstrukce, která se před prodejem nevyplatí.

Pro bližší představu o financích čtěte následující odstavec, ve kterém uvádím konkrétní sumy z mé praxe.

Malý vs. velký home staging aneb jak to dělám já

Při spolupráci se mnou vše vychází z vašich možností a nastavených cílů. Zhodnotím, jaký postup se nejvíce vyplatí, pro co je daný byt nebo dům vhodný. A poté vám navrhnu buď malý (pro vás zdarma) nebo velký home staging.

Malý home staging = pro vás zdarma, hradím já

  • Náklady na tuto proměnu bývají zhruba 6 až 10 tisíc korun. Platím je však já (stejně jako fotografa, propagaci na Facebooku apod).
  • Využívá se vaše vybavení, které designéři jinak rozmístí a naaranžují. Hodně také pracují se světlem.

I tento „malý“ home staging dokáže zázraky, co myslíte?

PŘED FOTO STAGINGEM (malý home staging)

byt před stagingem

PO FOTO STAGINGU (malý home staging)

byt po stagingu

Velký home staging = hradíte vy, přispěji vám 5 000 Kč

  • Ideální volba pro prázdné interiéry, případně byty nevhodně zařízené a se starým/dosloužilým nábytkem (typicky po starších lidech).
  • Náklady se obvykle pohybují v rozmezí 20 až 80 tisíc korun. Je totiž samozřejmě rozdíl dělat home staging v běžném panelákovém bytě v hodnotě 4 milionů a v luxusní nemovitosti u Václaváku s cenovkou 20 milionů.
  • Designér navrhne, jak interiér ideálně zařídit, a připraví rozpočet.
  • Od dané částky si odečtete 5 tisíc korun, které vám na tento home staging přispěji. Proč? Protože svým postupům věřím.
  • Poté se v bytě nebo domě provedou dohodnuté úpravy (dodání nábytku, eventuálně drobné opravy, vymalování apod).
  • Náklady na zapůjčení nábytku lze hradit formou splátek rozložených do 3 či 6 měsíců.

Co umí specialista při tomto home stagingu v interiéru vykouzlit? Tady máte ukázku před a po.

PŘED VELKÝM STAGINGEM

před velkým stagingem

PO VELKÉM STAGINGU

po velkém stagingu

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Home staging pod drobnohledem: proč je tak důležitý, kolik stojí, kdo ho provádí a platí?
4.8 (96.92%) 13 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.