730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Prodej nemovitosti může být sprint i maraton aneb jak nahlížet na rychlost při hledání kupce

27.3. 2019 David Majer

Otázka rychlosti patří v realitách mezi nejkomplikovanější. Prodat za krátkou dobu neznamená prodat nevýhodně a naopak vyčkávání nemusí zajistit nejvyšší kupní cenu. A platí to, i když tyto informace otočíte. Co si z toho tedy vzít? Že úvahy, odhady i finální rozhodnutí vždy vycházejí z konkrétní situace a možností prodávajícího i potenciálních kupujících.

K sepsání tohoto článku mě inspirovali klienti, kteří se mě při svižnějším průběhu obchodu ptali, jestli se „to tedy neprodalo za míň, když to šlo tak rychle“. Abychom z toho časem neměli další realitní mýtus, přináším vysvětlení, proč je čas při prodeji relativní pojem.

Čekat? Nečekat? Rozhoduje zájem…

Správné vedení prodeje spočívá v práci se zájmem ze strany potenciálních kupců. Podle počtu prohlídek a tendence zájemců pouštět se do vyjednávání pak lépe zvážíte, jestli už „do toho“ jít. Nebo zpětně zjistíte, kde jste třeba udělali chybu a jak se jí u příští transakce vyvarovat.

Co si pod tím představit konkrétně? Mé zkušenosti ukazují, že:

Když tedy v těchto dobře vypadajících podmínkách prodáte hned, s největší pravděpodobností se připravíte o šanci získat co nejvíce peněz.

  • Pokud se v uvedené dvoutýdenní době uskuteční pouze cca jedna či dvě prohlídky, pak přehodnoťte nastavenou prodejní cenu nebo neotálejte a prodejte, když se objeví zájemce, ať se vyhnete prodlužování a dalším starostem. Nová šance by se už nemusela objevit. Pozor si dejte i na oddalování dohody s daným zájemcem, který chce obchod teď a tady. Nakonec by vám utekl. A pak byste třeba řešili nebezpečné spálení nemovitosti na trhu.

Když tedy v těchto podmínkách prodáte, nejspíš to bude nejlepší krok. Když neprodáte a s nízkým zájmem nic neuděláte, dostanete se možná až k razantnímu snížení ceny.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 3.4.2019 na téma:

Je lepší uzavřít nájemní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Kdy provést finální tah na branku

Jak už jsem nastínil, záleží na reakci zájemců. Ale není jediným rozhodovacím faktorem. Někdy se kolem konkrétního případu utvoří specifická atmosféra, na kterou je třeba zareagovat jinak než obvykle.

Pak se může stát, že prodej domluvíte na první prohlídce (a vůbec to nebude znamenat, že byste prodělali) – například když jste spustili nový prodejní pokus s lepší prezentací a lépe určenou cenou po předchozí několikaměsíční marné snaze…

Částečně se tak na prodejním postupu podílí zkušenostmi vybroušená intuice. Špičkový makléř zkrátka „vycítí“, kdy dát transakci zelenou. Nežene se za odškrtnutím dalšího prodeje v řadě. Žene se za spokojeností svého klienta, která někdy potřebuje rychlost a jindy naopak čekání.

U mě se v tomto přístupu odráží i unikátní know-how, se kterým vstupuji do každé spolupráce. Žádná není jak „přes kopírák“, spojuje je pouze hlavní cíl: udělat vše pro to, abych na 100 % hájil zájmy majitele. A to vyžaduje různé metody.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Prodej nemovitosti může být sprint i maraton aneb jak nahlížet na rychlost při hledání kupce
4.8 (96%) 5 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.