730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Prodej bytu aukcí: vše, co potřebujete vědět

15.8. 2018 David Majer

Prodej bytu aukcí, strategie, která může „vystřelit“ cenu o stovky tisíc nahoru. Ale také nemusí – když se nemovitost pro tuto metodu nehodí. Připravil jsem užitečný článek, co odráží mé zkušenosti a vlastní postup, díky kterému snadněji rozhodnete, jestli se touto cestou vydat, nebo ne.

Efektivita aukce tedy úzce souvisí s atraktivitou bytu nebo okolnostmi, které nastaly při rozběhnutém prodeji. Zjednodušeně „řečeno“: vyplatí se, pokud předpokládáte (nebo už aktivně řešíte) velký zájem a přetlak potenciálních kupců.

Zn. ideál aneb aukce nastavená hned od začátku

Jak už jsem nastínil, některé byty jsou doslova předurčené k aukci. Obecně jde o to, že svými parametry odpovídají vysoce poptávanému a nedostatkovému „zboží“. Zkušený realitní makléř tohle samozřejmě dokáže správně vyhodnotit, protože se dennodenně pohybuje na realitním trhu a ví, o co je největší zájem. Aktuálně se například velké oblibě těší dispozice 2+kk/2+1 v okrajové části s dobrou dostupností do centra a blízko občanské vybavenosti.

Pokud se chystáte na prodej svépomocí a soutěž zvažujete, doporučuji udělat alespoň základní „průzkum“, který potvrdí či vyvrátí vaši domněnku, že aukce bude pro vás to pravé. Sledujte, jak se obměňuje nabídka realitních serverů, jaké byty mizí nejrychleji, pátrejte po názorech zájemců v diskuzích, vyhledávejte poptávky a vytipujte klíčové vlastnosti, po kterých „je hlad“. Pak snadno určíte, jestli zrovna vaše nemovitost požadavky splňuje, tím pádem ustojí aukci, která tak nebude propadákem.

Když soutěž vyplyne z vývoje prodeje

A pak tu máme druhou možnost, tedy že vás k aukci nasměruje velký zájem eventuálních kupců. Dejte si jen pozor na to, aby se jednalo o vážné zájemce. Možná vás kontaktuje spousta lidí, ale drtivá většina mohou být jen „zvědavci“, co se zatím rozkoukávají a ještě vůbec kupovat nechtějí. Proto se při prohlídkách a jednáních soustřeďte i na signály, co protistrana vysílá, abyste soutěž neorganizovali zbytečně.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Něco málo k průběhu

Prodej aukcí, o kterém je rozhodnuto již na začátku, zpravidla realizuji pomocí dne otevřených dveří. A doporučuji to i vám. Připravíte tak všem stejné podmínky prohlídky. Navíc s ní budete mít méně práce, než když zájemci chodí v různých časech po dobu několika dnů nebo týdnů. Informace o termínu (termínech) a existenci soutěže je vhodné uvést už do textu inzerátu. O aukci, která vyplynula až v průběhu, můžete zájemce informovat telefonicky či e-mailem.

Co se týče podávání nabídek, využívám k tomu e-mail, aby vše bylo písemné a dohledatelné/doložitelné. Stanovím datum, do kterého se mohou zájemci ozvat se „svou“ kupní cenou, a průběžně informuji majitele o tom, jak to vypadá. Nicméně pro ušetření času a energie existují také speciální aplikace, do kterých zájemci vkládají nabídkové sumy a přihazují dle aktuálních výsledků.

Ještě bych rád zmínil, že nejvyšší částka nemusí být nutným či jediným kritériem pro „výhru“. Není nic neobvyklého, když dá prodávající přednost například druhé nejzajímavější, protože daný kupující financuje hotovostí, takže okamžitě a bez prodlevy. Promyslete si to a podle toho jednejte, ať můžete být s prodejem stoprocentně spokojení.

Jistota s jistinou?

Přemýšlíte teď nad tím, jak mít jistotu, že vítěz aukce dotáhne vše do konce, tedy opravdu koupí? Můžete podmínit vstup do aukce jistinou, která v případě nedodržení podmínek propadne. Já takto ale nepostupuji, raději se soustředím na to, abych prodej vedl co nejlépe, s jasným tahem na branku a v nekompromisní prospěch prodávajícího. Tak získám vážné zájemce a odfiltruji „spekulanty“, co by vše jen zbytečně protahovali.

Zaujala vás metoda soutěže, ale nemáte čas, chuť nebo znalosti na to, abyste se tímto procesem zabývali? Dejte mi vědět, že máte zájem o výhodný a bezproblémový prodej nemovitosti, a já vše zařídím za vás.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Prodej bytu aukcí: vše, co potřebujete vědět
4.9 (98.79%) 33 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.