730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Odměna notáře při dědickém řízení: víte, kolik zaplatíte za jeho služby?

25.9. 2019 (Aktualizováno: 5.6. 2020)David Majer

Za práci notáře neboli soudního komisaře, který se postará o vypořádání pozůstalosti, zaplatíte částku dle tarifu stanoveného Ministerstvem spravedlnosti. A protože se vypočítává procentuálně, výše odměny vždy závisí na hodnotě děděného majetku.

Veškeré informace najdete ve vyhlášce č. 196/2001 Sb. o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky. To nejdůležitější ale zjistíte už nyní, abyste si mohli během pár minut udělat co nejlepší představu o tom, jaké výdaje vás u notáře čekají.

Co a jak si bude notář účtovat

První důležitá věc: v každém řízení o dědictví náleží notáři honorář, obdrží proto minimálně 600 Kč, i kdyby to procentuálně nevycházelo. Druhá důležitá věc: výsledná částka není konečná. Ještě se k ní připočítávají tzv. hotové výdaje, pod které spadají veškeré „provozní náklady“ – poštovné, náhrady výdajů za prošetření, telefonní hovory atd. A také DPH 21 %.

Pokud je dědiců víc, úhradu platby si rozdělí v poměru podle toho, jak velká část zděděného majetku jim připadla. Jak dlouho trvá vyřízení dědického řízení a co způsobuje průtahy čtěte zde.

Jak tedy vypadají sazby notáře?

  • Z prvních 100 000 Kč základu je odměna pro notáře 2 %,
  • z přebývající částky až do 500 000 Kč základu 1,2 %,
  • z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu 0,9 %,
  • z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu 0,5 %,
  • z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu 0,1 %.
  • Suma nad 20 milionů se do základu již nezahrnuje.

Příklad:

Na základě přehledu výše si jednoduše odvodíte, na kolik vás vyjdou notářské služby třeba u bytu s hodnotou 2 miliony korun. V takovém případě bude odměna 16 300 Kč + daň 3 423 Kč = 19 723 Kč (bez eventuálních hotových výdajů).

Dá se poplatku vyhnout?

Za notářskou pomoc při vypořádání dědictví musíte zaplatit. Nedá se to nijak obejít. Jediným způsobem, jak nehradit velkou odměnu, je vyřešit majetek ještě za života dané osoby (prostřednictvím darovací smlouvy), aby do dědictví spadly jen méně hodnotné položky. K dědickému řízení bude notář vyžadovat odhad nemovitosti pro dědické řízení.

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení (v celé ČR) do několika hodin

Vyřizování pozůstalosti je nepříjemné samo o sobě, úřednická kritéria pak mohou z dědictví udělat naprostý očistec. Přeskočte bludný kruh byrokracie i hromadu papírování. Pro odhad nemovitosti pro dědické řízení budete nyní potřebovat pouze pár kliknutí a zvládnete to i z pohodlí domova.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.