Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Předkupní právo pro město může zkomplikovat prodej bytu. Týká se i vás a vaší nemovitosti?

27.8. 2020David Majer

Nejspíš o svém bytě víte tzv. první poslední, a tak se před zamýšleným prodejem ničeho neobáváte. Vše je v pořádku, máte promyšlenou cenu i postup, na řadu přichází hlavní úkol: najít solidního kupce. Možná vás teď ale hodně překvapím (stejně jako několik klientů, kteří mě inspirovali k sepsání tohoto článku).

Existuje pravděpodobnost, že v listu vlastnictví vaší nemovitosti figuruje město. A taková nečekaná překážka představuje právní vadu, která může zbytečně odradit spoustu zájemců. Jak je to vůbec možné a co byste měli udělat, aby váš prodej neskončil dřív, než vůbec pořádně začne? Odpovědi na vás čekají na následujících řádcích.

Co je předkupní právo a proč ho města zřizují?

Předkupní právo určuje, komu musíte přednostně nabídnout danou nemovitost, když ji chcete prodat. V tomto případě byste tedy za prvního zájemce měli považovat město. A ačkoliv se může jednat o pouhou formalitu, nelze tento krok obejít. Bez vyřešení na katastru nemovitostí dotčený byt, dům či pozemek na nového vlastníka zkrátka nepřevedete.

Města takto postupují, aby s jejich bývalými nemovitostmi „nekšeftovali“ spekulanti podle klasického scénáře: levně/výhodně získat, draze/ještě výhodněji prodat. Případně mají předkupní právo jako částečnou pojistku do budoucna, kdy by se jim opětovně prodávaná nemovitost hodila v kontextu nového územního plánu či obecných záměrů apod.

Dobrou zprávou je, že předkupní právo k bytu bývá zpravidla sjednáno jen na určitou dobu, na pár let (5 nebo 10). Špatnou pak, že to nikdo nehlídá a po vypršení lhůty se nic nestane. Informace jsou dál zapsané v listu vlastnictví a budou tam, dokud někdo nedá pokyn k vymazání. A ten někdo musíte být vy, stávající vlastník.

Kde zjistit informace

Chcete hned teď vědět, jak na tom je váš byt? Není potřeba nikam chodit nebo volat. Pořiďte si výpis z listu vlastnictví během 5 minut přes internet. Přesný návod krok za krokem najdete v článku o nahlížení do katastru. Okamžitě tak zjistíte, jestli jste na něco nezapomněli při přípravách na prodej.

Co dál: splnění povinnosti nebo rovnou výmaz

Pokud stále běží lhůta, nezbyde vám nic jiného než dojít na příslušný městský úřad a zjistit ideální postup, domluvit se. Některá města mají řešení týkající se této problematiky popsané na svých webových stránkách. Doporučuji tedy vyhledat relevantní informace předem, ať víte, co (ne)lze očekávat. Tak jako tak musí být samozřejmě dodržen zákon.

Pamatujte však, že jestliže městu předložíte nabídku k odkoupení, zastupitelstvo má na rozhodnutí 6 měsíců. Když se nevyjádří (přijme, nepřijme), předkupní právo u vaší transakce po půl roce zanikne. I tak se ale budete muset postarat o výmaz z listu vlastnictví.

Vymazání přichází na řadu při odmítnutí/nevyužití nabídky či po uplynutí doby, na kterou bylo předkupní právo zřízené. Potřebujete k tomu potvrzení o zániku předkupního práva, které vám vystaví na požádání na úřadě (většinou má tyto a podobné úkony na starost referentka/referent).

Se zmíněným potvrzením můžete na katastr vložit návrh na odstranění daného ujednání z listu vlastnictví. Proběhne tak běžné vkladové řízení, a to s poplatkem 2 000 Kč. Poté bude váš byt právně čistý a můžete se vrhnout na jeho prodej, se kterým vám rád pomohu.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.