730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Problémy jako realitní folklor – při prodeji nemovitosti se jim nejspíš nevyhnete. Na co se připravit?

20.11. 2019David Majer

Tak jako je tomu u jiných oborů, i k tomu realitnímu se váže spousta předsudků a polopravd. A tak se u laické veřejnosti setkávám s názorem typu: „Co je na tom něco prodat? Vždycky to někdo koupí.“ Velký omyl. Prodej nemovitosti zdaleka není jen o samotném prodeji. Téměř každý zahrnuje fázi, bez které se obchod neuskuteční. A tu lze výstižně pojmenovat: (vy)řešení problémů.

Možná vám teď naskočila husí kůže. Už tak víte, že prodej bytu či domu není jednoduchý, a teď vám k tomu ještě bez obalu oznámím, jak byste na 99 % měli počítat s překážkami… Nejsou to příjemné vyhlídky. Naštěstí se jich ale nemusíte obávat.

Menší, větší i největší zádrhely se dají odstranit (samozřejmě se správnými znalostmi a dovednostmi). Ve své dlouholeté praxi jsem si tohle ověřil už mockrát. Proto do každého případu vstupuji s neotřesitelnou jistotou, že danému klientovi s prodejem určitě pomohu.

Typické prodejní překážky aneb tohle může potkat i vás

Kdybych měl v tomto článku uvést všechny problémy, které se mohou vyskytnout na straně kupujícího, asi bychom se jen tak nedobrali konce. Proto zmíním ty nejobvyklejší. Lehce tak zjistíte, zda se některé riziko netočí i kolem vašeho prodeje. Pak si s ním poradíte včas a nepřipraví vás o zájemce či peníze.

  • Předkupní právo, věcná břemena a jiná právní zatížení

Právní čistota nabízeného bytu nebo domu je základ. Nezřídka se ale stává, že majitel až těsně před prodejem objeví v listu vlastnictví vadu, o které nevěděl. Některé varianty mohou být jen formalita (kdy se podá žádost o výmaz), jiné vyžadují zapojení právníka a představují běh na dlouhou trať.

Většinou se to týká starších a průběžně rekonstruovaných nemovitostí, které se párkrát podědí v rámci rodiny. Není to ale pravidlo. Nedávno jsem například řešil předkupní právo pro město, které sice již zaniklo, ale v katastru bylo standardně zapsané.

  • Nevýhodné podmínky ve smlouvách

Dobrá transakce, po které nezůstane hořká vzpomínka, vychází z vybalancovaných smluv, které zajistí hladký průběh celého prodeje. Obě strany si mohou klást podmínky, ale stejně tak by si měly pohlídat, aby pro ně nebyly nevýhodné či dokonce nebezpečné.

Pro prodávajícího existuje v tomto ohledu několik zásadních ohrožení, zpravidla se týkají eventuálních sankcí nebo termínů v postupu. Některé nároky potenciálního kupce se pak při malé obezřetnosti mohou proměnit ve starosti, které rozhodně nepřidají na klidu. Stačí si jen uvědomit, jakou lhůtu mají třeba skryté vady – možnost reklamace běží 5 let.

  • Špatná vyjednávací taktika

Snad každý kupující touží po slevě. V jednom z předchozích článků jsem popsal, jak byste se k požadavku na snížení ceny měli postavit. Jenže i přes jasné rady na tom jako laik můžete pohořet. Nezachováte chladnou hlavu, ovládnou vás emoce a přistoupíte na věci, na které byste vůbec přistupovat nemuseli.

Negativních scénářů, které se mohou spustit kvůli neznalosti problematiky, se nabízí celá řada. Výsledek ale prakticky vyplyne jen tento: buď prodáte za míň peněz či neprodáte vůbec.

Proč mě nic nezaskočí a nezastaví?

U mnohých se prodej snadno promění v noční můru. Pro mě to ale neplatí. Práce s realitami mě totiž baví a rozumím jí. Proto vím, že začíná u chuti pomoci. S tím souvisí i odhodlání řešit problémy, co by mohly cestu k cíli překazit. Neberu je jako překážky, ale jako součást procesu.

Každý vlastník má svá specifická přání a motivaci. Za každým „chci prodat svou nemovitost“ následuje i „protože“. A to mě zajímá. Vždy tak u klientů zjišťuji, jaké mají plány se získanými financemi, zda kupují jiný byt či dům, jestli už si něco nového vyhlédli apod.

Tak pro ně dokážu vymyslet strategii a průběh, který splní jejich očekávání. Přitom ale neslibuji nemožné a narovinu seznamuji s tím, jak a proč zrovna jejich nemovitost na trhu obstojí.

A i když jsem o hlavních rysech spolupráce se mnou mohl vytvořit univerzální video s postupem prodeje bytu krok za krokem, jednotlivé činnosti a kroky jsou pokaždé ovlivněné konkrétním „pozadím“, konkrétním životním příběhem.

Hlavní tip: nechte si poradit

Pokud se tedy před nebo během prodeje dostanete do svízelné situace, raději oslovte kvalitního a zkušeného odborníka a svěřte obchod do jeho rukou.

Možná jste tak z principu nechtěli učinit, ale bezstarostnost, kterou vám takové rozhodnutí přinese, si nakonec budete pochvalovat. Se mnou stoprocentně, jinak bych už potřetí za sebou nezískal ocenění pro nejúspěšnějšího makléře měsíce. A na to bych bez spokojenosti klientů a skvělých výsledků nedosáhl.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

REMAX makléř měsíce David Majer

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.