730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Prodáváte svou nemovitost bez realitky? Dejte si pozor na 5 největších obav kupujících, kvůli kterým se vám nemusí dařit

13.11. 2019David Majer

S prodejem bytu nebo domu svépomocí se pojí řada rizik – od špatně stanovené ceny až po nezvládnutí práce s projevovaným zájmem nebo nedostatečně ošetřené právní záležitosti. To všechno jsou mínusy, které do procesu můžete přinést vy. Jenže existuje i nebezpečí, které přímo neovlivníte. Ukrývá se pod jedním slovem. A tím je strach.

Zkušenosti z mé praxe hovoří jasně: zájemci se koupě, kterou nezastřešuje žádná renomovaná a kvalitní realitní kancelář, bojí. Není se čemu divit, vždyť se jedná o velké peníze a často dlouholetý závazek v podobě hypotéky.

A i když máte skvělou nabídku, pěkný inzerát, vystupujete příjemně a jednáte fér, může vám zjevný postup bez realitky odradit hromadu solidních zájemců. Jsou opatrní a chtějí mít jistotu, kterou vidí právě v zapojení profíka, realitního makléře.

Čeho se tedy nejvíce obávají? Důvodů, proč je samoprodej odrazuje, by se našlo poměrně dost. Vybral jsem takové, se kterými se ve své realitní praxi setkávám nejčastěji.

Obava č. 1: Co bude s mými penězi?

Zásadní roli v jakémkoliv realitním obchodě pochopitelně sehrávají finance. Pro kupující představují snad největší starost, protože když se něco nepovede, jak by mělo, v konečném důsledku nemusí mít ani nemovitost, ani peníze. A je jedno, zda nadobro či jen dočasně.

Transakce napřímo a bez „odborného dohledu“ zájemce zkrátka děsí. A o to více, když neznají profesionální postup, který minimalizuje veškerá rizika, protože stojí na dobře připravených smlouvách.

Obava č. 2: Není nemovitost zatížena právní vadou?

Další pochybnosti vyvolává nejistota ohledně právní „čistoty“ daného bytu nebo domu. Potenciální kupci tak mají strach hlavně z exekucí, věcných břemen či předkupního práva. A nejde jen o to, že jim vlastník něco vědomě zatají. Výjimkou nejsou případy, kdy ani on sám netuší, že je jeho majetek tímto způsobem omezen.

Potřebné informace se sice dají vyčíst z listu vlastnictví, ale katastr není všeříkající. K předmětné nemovitosti se totiž mohou vázat nejrůznější smlouvy, které se v menší či větší míře dotýkají vlastnického práva.

Špičkový makléř všechny skutečnosti zjistí a navíc se dokáže včas postarat o případné odstranění těchto překážek, aby mohl prodej v pořádku proběhnout. A kupující tohle vědí.

Obava č. 3: Kde mám jistotu, že z prodeje/koupě nakonec nesejde?

Dalším „strašákem“ je nejistota. Zájemci se obávají, že když si něco s majitelem domluví, další den už to nemusí platit.

Zatímco v rámci spolupráce s realitní kanceláří jsou všechny kroky jasně dané a vymezené lhůtami a sankcemi, jednání mezi stávajícím a budoucím vlastníkem zpravidla nebývá v počátečních fázích vůbec korigované.

Problémem bývá absence rezervační smlouvy, která pouhý příslib posouvá dál, vstříc úspěšně dokončenému prodeji/koupi. Oficiální rezervace kupujícímu potvrzuje, že s největší pravděpodobností bude vybraná nemovitost jeho.

Obava č. 4: Jak to bude probíhat – zvládneme zařídit vše potřebné?

Víte přesně, co prodej obnáší? Kdy a jak se předávají peníze do úschovy nebo kdy je čas navštívit katastr nemovitostí? Kdy požádat banku o vyčíslení předčasného splacení úvěru? Pokud jste si vše nastudovali, tak máte teoretický přehled (za předpokladu, že jste čerpali z kvalitních zdrojů). Ale 100% know-how jako odborník, který se tomu věnuje dennodenně, nezískáte.

A kupující stejně tak. Navíc se nachází v o stupeň složitější pozici, jak už jsem nastínil výše. Tím pádem se mu vše zdá ještě mnohem závažnější a náročnější.

Obava č. 5: Jak poznám, že jsou smlouvy a dokumenty v pořádku?

V neposlední řadě se značná část obav pojí s „papírováním“. Smlouvy a další nezbytná dokumentace a vnášejí do celého obchodu pořádný kus jistoty. A ta je pro zájemce extrémně důležitá.

Vše musí být precizní, v souladu s legislativou a ideálně vybalancované pro obě strany. S tím si ale laik neporadí. Kupující má přirozeně strach, že podepíše něco pro něj nevýhodného. Nebo že se na něco zapomene a transakce se protáhne.

Pokud se ale o prodej stará osvědčená realitka, má vlastní právní oddělení či ověřené spolupracující advokáty a i ve vlastním zájmu se důsledně vyhýbá chybám. Také v této problematice tedy působí na kupujícího „efekt experta“, který přidává nabídce na důvěryhodnosti.

Všechny zmíněné obavy zájemců o koupi oslabují vaše šance na úspěšný prodej. Pokud už ho máte rozjetý, ale vleče se a kupci se téměř neozývají, může za tím stát fakt, že jste se do něj pustili „na vlastní pěst“. Naštěstí to můžete snadno napravit. Zajímá vás jak?

Začněte tímto: nechte si ode mě zkontrolovat inzerci a já vám rád poradím další kroky.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.