Prodej bez realitky: 6 hlavních (ne)výhod, o kterých byste měli vědět

10.1. 2017 (Aktualizováno: 13.2. 2024)David Majer

Využít služeb realitní kanceláře, nebo si vše zařídit svépomocí? To je otázka, co asi napadne každého, kdo se chystá prodat svou nemovitost. Pokud takový úkol čeká i vás a fandíte spíše postupu bez RK, bude pro vás tento článek maximálně užitečný.

Buď si potvrdíte, že jste zvolili dobrou strategii, nebo raději využijete možnosti zvládnout vše bez jakýchkoliv starostí. Přečtěte si, jaké zásadní 3 výhody a 3 nevýhody se pojí s prodejem nemovitosti bez realitky.

Výhody prodeje bez realitky

Ačkoliv pracuji jako makléř pro realitní kancelář v Praze, neznamená to, že bych si neuvědomoval pozitiva samostatného prodeje. Ty nejracionálnější uvádím v následujícím výčtu.

1. Vše máte ve vlastních rukách

Zde není potřeba něco zdlouhavě vysvětlovat. Nad celým procesem máte zkrátka absolutní kontrolu. Ať už jde o termíny či způsob prohlídek nebo výslednou cenu. Nikdo vám do ničeho nemluví a vy si o všem rozhodujete sami podle svého uvážení a zásad.

2. Neplatíte provizi

Tímto bodem se dostávám k velké věci – provizi neboli „jablku sváru“, které nedá spát mnohým odpůrcům realitek. Z částky, za kterou svůj byt či dům prodáte, nemusíte nic ukrajovat. Ve výsledku tak můžete ušetřit několik desítek tisíc korun. Prodej bez provize nabízí i některé realitní kanceláře, má to však háček, nic jako prodej bez provize neexistuje a je to jen marketingový trik.

3. Jednáte přímo s případným novým majitelem

Pokud máte k nemovitosti citový vztah, při prodeji bez RK určitě uvítáte také to, že s možnými příštími obyvateli a majiteli komunikujete napřímo. Můžete tak snadno zjistit, zda o „váš milovaný“ byt nebo dům bude i nadále dobře postaráno.

Prodáváte byt bez realitky a nechcete chybovat?

Při prodeji bytu bez realitky můžete udělat několik přešlapů, které vás mohou stát peníze, ale i mnoho nervů. Stáhněte si e-book zdarma a zjistěte 7 nejčastějších chyb.

Nevýhody prodeje bez realitky

A teď přichází na řadu „druhá strana mince“. Všechny uvedené informace vychází z mých bohatých zkušeností, které jsem za svou kariéru realitního specialisty dosud načerpal.

1. Musíte mít spoustu času a energie

Prodej bez realitky je časově náročný, protože veškerá práce, kterou by jinak obstaral makléř, leží na vašich bedrech. A není toho zrovna málo. Už jen samotné aranžování nábytku a kvalitní nafocení interiéru a exteriéru (základní podmínka úspěšného inzerátu) vezme dlouhé hodiny. Poté přijde na řadu hledání vhodných míst k vystavení nabídky, protože i realitní servery mají různou pověst. Když zvolíte pro inzerci negativně hodnocený portál, příliš zájemců se k vám nepohrne.

A pak začíná kolotoč domlouvání schůzek, absolvování prohlídek, zodpovídání celé řady dotazů, často i nepříjemných vyjednávání o ceně atd. Ani pak ale nemáte jako prodávající vyhráno. Když si s někým „plácnete“, čeká vás sepisování smluv, shánění potřebných dokumentů, obíhání úřadů… Je to vcelku dřina. A zvláště tehdy, když je na to člověk sám.

2. Bez know-how klesají šance na co nejvýhodnější prodej

I když máte ponětí a základní přehled o fungování realitního trhu, nikdy nebudete mít takové znalosti jako specialista z realitní kanceláře. Ten nejenže „vidí do zákulisí“ a má přístup ke spoustě odborných informací, ale – co je hlavní – disponuje zkušenostmi, na které mnohdy teorie nestačí.  Má nadhled a dokáže tak s nabízenou nemovitostí nakládat skutečně jako se zbožím, což je cesta, která vede k co největšímu zisku.

Pro lepší představu, kde všude se může vyskytnout problém, budu konkrétnější. Když to vezmu popořadě, tak laik zpravidla zaspí už na startu. Podcení např. homestaging, což je fáze, která ve výsledku rozhoduje i o desetitisících. Promyšlená prezentace s lákavými texty a fotografiemi dokáže doslova divy.

Dalším důležitým aspektem je i stanovení správné ceny. Jak jsem již na blogu vzpomínal, riziko představuje příliš nízká i naopak přehnaná. Bez potřebných vědomostí zbytečně proděláte. Musím také zmínit to, že lidé hledající byty bez realitky obvykle očekávají levné byty, což je mínus právě pro vás jako pro prodávajícího. A pokračuji dále. Ani vyjednávání se zájemcem není jednoduché. Může vás argumentačně „zahnat do kouta“ a vy posléze poskytnete slevu, i když pro to není pádný důvod. Realitka ví, jak komunikaci vést správným směrem.

3. Legislativa dokáže hodně potrápit

V neposlední řadě je tu samozřejmě i právní, finanční a daňová problematika aneb neoblíbené papírování. Bez realitky si musíte vše zjistit, zajistit a pohlídat sami. A zdaleka nejde jen o kupní smlouvu nebo dokumentaci pro katastr nemovitostí.

Určitě se proto jako prodávající neobejdete bez služeb právníka, takže vás tak jako tak čeká zapojení třetí strany. Přitom s realitkou bývají všechny úkony zahrnuty v poskytovaném servisu.

Prodej nemovitosti bez realitky má svá pro a proti, která jsem se snažil srozumitelně shrnout a vysvětlit na řádcích výše. Jestliže chcete mít jistotu rychlosti a maximálního výnosu bez starostí a stresu, podívejte se ještě dnes, jak vám mohu pomoci.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.