Prohlášení vlastníka nemovitosti: zjistěte, jestli ho potřebujete i vy

16.11. 2017 Lucie Majerová

S vlastněním nemovitosti se pojí jedna ne zrovna příjemná nutnost – umět se vypořádat s byrokratickými nároky, které vyplývají z české legislativy. Mezi nezbytné „papíry“ patří i tzv. prohlášení vlastníka. V článku vám o něm prozradím vše podstatné, tedy: co přesně to je, k čemu slouží a jestli byste si ho měli obstarat i vy.

Dvě základní otázky: co a kdo

Jedná se o dokument (přesný název dle zákona zní „Prohlášení o rozdělení práva k domu“), který vypovídá o rozdělení vlastnického práva k objektu. Na jeho podkladě tak oficiálně vzniknou jednotlivé bytové jednotky (byty), případně další prostory nebytového typu (garáže, kanceláře, komerční).

Každá takto vymezená jednotka pak může mít jiného majitele. Novinkou od roku 2014 je, že k ní náleží také podíl na společných částech, pod které spadají chodby, sklepní místnosti, výtahy, schodiště a podobně.

A kdo ho tedy obstarává? To už vám je asi jasné z předchozích informací. Prohlášení vypracovává vlastník činžovního nebo rodinného domu s minimálně dvěma samostatnými užitnými prostory k bydlení či komerčním účelům.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Kdy musíte mít prohlášení vlastníka?

Podmínka vyhotovení prohlášení se týká těchto situací:

  • převod družstevních bytů do osobního vlastnictví členů,
  • prodej obecních bytů různým soukromým subjektům,
  • prodej bytů v domě různým osobám,
  • využití bytu v domě jako zástavy pro věřitele.

Za jakým účelem vyžaduje legislativa zpracování prohlášení? S předloženými údaji je možné provést nezbytný zápis do katastru nemovitostí. A bytové jednotky nelze v této agendě specifikovat jinak než právě takto.

Samotný dokument je docela složitý a obsáhlý. Aby byl z pohledu zákona v pořádku, musí obsahovat všechny předepsané náležitosti. A těch rozhodně není málo. Také pamatujte, že žádná jiná podoba než písemná není přípustná.

Zajímá vás, jak prohlášení správně zpracovat? Stáhněte si níže užitečný mini návod se 3 kroky, se kterými nebudete tápat. Dozvíte se, co v dokumentu nesmí chybět, kam ho zanést i jaký bude další postup.

Stáhněte si 3 kroky, jak vyřídit prohlášení vlastníka nemovitosti.

Zpracujte prohlášení se všemi náležitostmi a zjistěte, co nesmí v prohlášení vlastníka chybět a jaké údaje patří do přílohy k podání na katastr nemovitostí.

Stáhnout 3 kroky zdarma

Prohlášení vlastníka nemovitosti: zjistěte, jestli ho potřebujete i vy
4.8 (96.88%) 32 hodnocení

Lucie Majerová
Poprvé jsem se setkala s prací v rámci realit před 6ti lety kdy jsem kupovala svoji první nemovitost, svůj první domov… Pamatuju si ten kolotoč emocí a nejistoty a nakonec ten nádherný pocit z toho, že přesto že moje životní úspory jsou fuč, něčeho jsem dosáhla a to díky pomoci těch správných poradců. Od té doby jsem zažila všechny aspekty nákupu, prodeje a pronájmu. Jsem profesionál originálně z oboru financí, ve kterém jsem pracovala převážně v Londýně. Teď žiji v překrásné Praze a reprezentuji realitní kancelář RE/MAX Alfa. Prahu exploruji společně se svým manželem Davidem a synem Oliverem. Líbí se mi práce s lidmi a úspěšný obchod mi dává obrovský pocit uspokojení. Mým cílem je vám pomoci a být poradcem, kterému můžete důvěřovat.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.