Vyplatí se vám pronajímat byt zařízený či nezařízený? Poznejte 3+3 výhody a nevýhody obou možností

31.1. 2019 (Aktualizováno: 1.11. 2022)David Majer

Než začnete nemovitost nabízet k pronájmu, budete se muset mimo jiného rozhodnout, jestli ji poskytnete s vybavením, nebo bez vybavení. Abych vám tento krok ulehčil, přináším přehled hlavních plusů a minusů obou variant.

Nejprve si ujasněme, co se standardně rozumí zařízeným, nezařízeným (a také částečně nezařízeným) bytem. Obecně platí, že:

  • Zařízený byt = takový, ve kterém může nájemník plnohodnotně bydlet třeba hned po předání klíčů.
  • Částečně zařízený byt = takový, ve kterém nájemník najde základní výbavu a „něco navíc“ (lednici, pračku, televizi, postel apod). Ale např. gauč, skříně, koberce atd. musí využívat své vlastní.
  • Nezařízený byt = takový, ve kterém je k dispozici jen základ v podobě: umyvadla, dřez, WC, sprchový kout/vana, kuchyňská linka (eventuálně se sporákem či zabudovanými spotřebiči). Místnosti jsou prázdné, bez nábytku.

Samozřejmě také záleží na kvalitě a stáří nábytku či spotřebičů. Dosloužilé, nehezké či dokonce poškozené věci mohou nakonec víc odrazovat než lákat. (Pro potřeby tohoto článku ale počítejme s běžnou moderní výbavou v dobré kondici.)

Jaké výhody a nevýhody s sebou tedy množství „propůjčené“ výbavy přináší? To zjistíte na následujících řádcích.

Plně/částečně zařízeno aneb když „naservírujete“ domov

Výhody

+Můžete nastavit vyšší nájemné (cena stoupá s úrovní komfortu), protože nájemce od vás nezíská „jen“ prostor, ale 100% zázemí pro bydlení.
+Kompletně vybavený byt využijete ve vhodné lokalitě pro krátkodobé pronájmy, které vám většinou zajistí zajímavější výdělky.
+Vybavení rozšiřuje okruh potenciálních nájemců, takže si budete moci vybírat. Až nakonec zvolíte ideálního zájemce podle vašich představ a potřeb. Ale ještě před tím čtěte rady, jak ho prověřit, abyste se nespálili.

Nevýhody

-Jsou to starosti navíc, a to už od administrativy, která tak poměrně „nabobtná“. Vše je potřeba zahrnout do smlouvy (resp. předávacího protokolu), v průběhu pronajímání pak kontrolovat (a případně zajišťovat opravy apod).
-Existuje riziko, že svou nabídkou oslovíte méně solventní zájemce, kteří vlastní vybavení nemají, protože si ho nemohou dovolit. A z takových nájemníků se mohou záhy vyklubat neplatiči.
-Vybavení budete muset po X letech obměňovat, takže „ve vzduchu“ pořád visí náklady a výdaje. Navíc musíte počítat s tím, že s cizí věcí mohou lidé zacházet neopatrně, a tím pádem zkracovat její životnost.

Nezařízeno aneb když dáte šanci bydlet přesně podle sebe

Výhody

+Nepřiděláte si zbytečné vrásky na čele. Soustředíte se jen na byt samotný, nestrachujete se o spotřebiče, elektroniku a další kousky.
+Zpravidla se k vám pohrnou zájemci, kteří chtějí bydlet dlouhodobě. Chtějí si utvářet domov, „to své“, takže vám jen tak neutečou. A dobrý dlouholetý nájemník je jeden z největších pokladů.
+Vlastní vybavení částečně ukazuje na ekonomickou situaci dané osoby. Svou schopností pořídit si potřebné zařízení značí serióznost, ze které načerpáte víc jistoty a klidu ohledně placení nájemného.

Nevýhody

-Za pronájem nevybaveného bytu nedostanete takovou částku jako u opačné varianty, vybavené nemovitosti.
-Nejspíš zapůsobíte na menší počet zájemců. Z mých dlouholetých zkušeností v Praze vyplývá, že lidé chtějí mít k dispozici alespoň nějaké vybavení (typicky velké domácí spotřebiče/rozměrný nábytek, co se obtížněji stěhují). A hodně se zaměřují na koupelnu, podle které hodnotí celkovou atraktivitu bytu.
-Většinou se také připravíte o možnost zaujmout lukrativní cílovou skupinu, která shání služební/firemní byty nebo je natolik zaneprázdněná (ale majetná), že se o zařizování nechce starat. A úplně odpadne možnost pronajímat krátkodobě, v konečném součtu za více peněz.

Trvalé bydliště v nájmu ano/ne?

Přihlášení k trvalému pobytu nemůžete nájemníkovi zakázat. Máte se jako pronajímatel čeho bát?

Podle čeho se rozhodnout?

Neznám vaši konkrétní situaci, proto vám nemohu jednoznačně radit, ať pronajímáte výhradně (ne)zařízený byt. Vždy záleží na tom, na jakou sortu nájemníků se zaměřujete, koho chcete mít ve své nemovitosti a co od pronajímání očekáváte.

Ale není to jediný rozhodovací faktor. Zvažte i to, zda je ve vašich silách byt vyklidit či naopak vybavit. Obojí stojí čas, energii a pochopitelně peníze. Proklepněte si poptávku na daném realitním trhu a přizpůsobte se jí, pokud chcete mít záruku úspěchu. Investice do super nábytku a spotřebičů v „levné“ lokalitě vám následně srazí výnos z pronájmu. Vše zkrátka souvisí se vším a musíte to brát v potaz.

Zlatou střední cestu představuje částečná výbava, která vás udrží „ve hře“ u různých typů zájemců. Můžete ji pak dle domluvy snadněji upravit, než když máte byt s nulovým či kompletním zařízením. Ochota přizpůsobit se může být navíc tím, co vás odliší od konkurence a získá si pozornost solidního nájemníka, který by se jinak o pronájem u vás nezajímal.

S každým přečteným článkem, jste blíže správnému rozhodnutí

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 10 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 7.12. 2022

David Majer
David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Je realitní makléř v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům až 5 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. V roce 2017 se stal skokanem roku ČR napříč celým RE/MAXem v České republice. Drží se tak již 4. rokem v TOP 3. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.