Přihlášení k trvalému pobytu nemůžete nájemníkovi zakázat. Máte se jako pronajímatel čeho bát?

27.2. 2019 David Majer

Trvalé bydliště, pomyslné „jablko sváru“ při pronajímání– nájemce chce být z praktických důvodů na dané adrese oficiálně přihlášený, majitel nemovitosti to nechce povolit. Bojí se, aby na jeho byt nepadly případné problémy (typicky exekuce) obyvatele. Jak z toho ven? V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že zákaz není na místě. Nemá žádnou zákonnou oporu. S možnými riziky se musíte vypořádat jinak.

Často se setkávám s mýtem, který mezi vlastníky/pronajímateli koluje už dlouhé roky. Myslí si, že nastaví jakákoliv pravidla v nájemní smlouvě a druhá strana je v takové podobě musí dodržovat.

Jenže to je pravda jen částečně, protože dané podmínky musí být v souladu s legislativou naší země (občanským zákoníkem). V opačném případě snadno spadnete třeba do kategorie „diskriminující“, jak jsem vysvětloval v článku o diskriminaci při pronajímání. A s adresou trvalého bydliště to funguje podobně. Nájemník nepotřebuje váš souhlas a vy mu nemůžete bránit (resp. můžete, ale bude to k ničemu).

Proč to nájemníci vyžadují

Potřeba zřídit si na dané adrese trvalý pobyt je u dlouhodobých pronájmů naprosto pochopitelná záležitost. Nájemci chtějí oficiálně bydlet u vás, protože většinou ani nemají možnost zřídit si bydliště jinde (např. u rodičů). Navíc to bývá nutné při vyřizování parkovacího oprávnění či příspěvku na bydlení nebo přijetí dítěte do mateřské školky ve vaší lokalitě.

Hlavní doklad: nájemní smlouva

Jak už jsem tedy uvedl – na váš souhlas se zde „nehraje“. Stačí platná nájemní smlouva, kterou nájemník předloží na úřadě, a je to. Úřad ho přihlásí. Zdá se vám to až moc jednoduché? Pak si uvědomte, že se jedná o čistě evidenční funkci. Přihlášením k pobytu nevznikají nájemci žádná práva k nemovitosti a vám žádné povinnosti či poplatky. Bývá to jen formalita, co nic nemění.

Jak vyzrát na potenciální problémy

Rozumím tomu, že se jako pronajímatel obáváte zneužití. Určitě vás napadají nešťastné scénáře, kdy do vašeho bytu vpadnou exekutoři a zabaví vybavení, které ve skutečnosti patří vám. Nebo myslíte na to, jak to bude po skončení nájmu. Zda si pak nájemník „nepostaví hlavu“ a nebude na místě dál setrvávat právě kvůli tomu, že má u vás trvalé bydliště.

Pokud je smlouva na dobu určitou, jak to nejčastěji bývá, po jejím uplynutí se může přihlášení k trvalému pobytu zrušit ve správním řízení”. Jestliže se nájemník odmítá odstěhovat i po uplynutí platnosti smlouvy, majitel bude muset podat žalobu na vyklizení.

S určitou mírou rizika je třeba počítat u jakéhokoliv (podnikatelského) počínání, pronajímání není výjimka. To k tomu patří. Ale když s ní umíte pracovat, pak vám z ní vyplyne především důkladná prevence, co vás před možnými přešlapy účinně ochrání.

V tomto případě se tedy zaměřte na:

  • Výběr nájemníka prověřujte zájemce v registrech, věnujte energii a čas pořádnému „proklepnutí“.
  • Smlouvu s předávacím protokolem – nechte vše minimálně zkontrolovat (nebo rovnou sestavit) právníkem či realitním specialistou, buďte pečliví a zapište do dokumentace vše, co poskytujete k užívání (prokazatelně tak oddělíte svůj movitý majetek od věcí nájemníka při případném problému s exekucí). Nebo ještě předtím s ohledem na vaše požadavky a obavy promyslete, jestli raději nemovitost nenabízet nezařízenou (více zjistíte v článku, ve kterém srovnávám pronajímání vybaveného vs. nevybaveného bytu).

Nechcete si s ničím kolem hledání solidního nájemce dělat starosti? Obraťte se na mě, rád se o to postarám za vás. Najdu vám prověřeného a platícího nájemníka a zajistím perfektní nájemní smlouvu.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Přihlášení k trvalému pobytu nemůžete nájemníkovi zakázat. Máte se jako pronajímatel čeho bát?
4.9 (98.57%) 42 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.