730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Pronajímání a smlouva na dobu určitou vs. na dobu neurčitou: víte, co je pro vás výhodnější?

4.4. 2019 David Majer

Kdo chce svou nemovitost pronajímat co nejlépe, musí si na začátku zodpovědět několik důležitých otázek. Mezi ně se řadí i vyjasnění, jestli s nájemníkem uzavřít smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Obecně je lákavější vidina dlouhodobého pronájmu. Jenže málokdo pamatuje na rizika, která s sebou tato zdánlivá jistota přináší…

Připravil jsem shrnutí výhod a nevýhod obou možností, které vám ulehčí rozhodování, k jaké variantě se přiklonit. Jakmile totiž získáte přehled o tom, co se (ne)může stát, snadněji nastavíte podmínky vyhovující jak zákonům, tak vaší vlastní situaci a možnostem.

Rada číslo 1: řiďte se platnou legislativou

Snad ani nemusím připomínat, že v realitách byste rozhodně neměli podceňovat právní záležitosti. U pronajímání to znamená jediné: když nemáte k ruce odborníka/právníka, vše si alespoň pečlivě ověřujte v zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Ustanovení ve smlouvě musí odpovídat legislativě, jinak budou neplatná (či nezákonná). A tedy v případě sporu nevymahatelná (či dokonce napadnutelná – jak jsem upozorňoval v článku o diskriminaci při pronajímání).

Nájemní smlouva na dobu určitou

Výhody pro pronajímatele

  • Získáte větší klid, protože je smluvně dáno, kdy nájem skončí. A to oceníte zejména tehdy, když nejste s nájemníkem spokojeni. Výpověď u doby neurčité může být „běh na dlouho trať“.
  • Při případném prodlužování se naskytne prostor pro vyjednání vyšší ceny nájemného. Obě strany se musí shodnout, pokud chtějí pokračovat.

Nevýhody pro pronajímatele

  • Přesně stanovená doba pronájmu nemusí být pro potenciální zájemce atraktivní, a tak vám kvůli ní může„utéct“ jinak ideální nájemník. Proto si před hledáním ujasněte, koho chcete svou nabídkou oslovit a na co zvolená cílová skupina slyší.
  • Jestliže vám nájemce vyhovuje, ale nechcete se pouštět do automatické obnovy smlouvy po jejím uplynutí, musíte na tyto formality pamatovat a starat se o ně.
  • Pokud jste si ve smlouvě neujednali možnou výpověď nájmu dohodou a potřebovali byste nemovitost mít volnou dříve (třeba i pro vlastní bytovou potřebu), není to možné a budete muset počkat až vyprší sjednaný termín nájmu.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 24.4.2019

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Nájemní smlouva na dobu neurčitou

Výhody pro pronajímatele

  • Nájem na dobu neurčitou vám může přitáhnout lidi, kteří u vás plánují bydlet opravdu dlouho. A jasně vědí, že to si žádá spolehlivost z jejich strany. Když na takové natrefíte, máte vyhráno – dlouhodobí obyvatelé platí včas a zpravidla se na vás neobrací ani s drobnými opravami. Přitom však o svěřený byt nebo dům dobře pečují. Jak na takový „poklad“ narazit? Šanci zvyšuje můj postup, díky kterému si zájemce dokonale prověříte.

Nevýhody pro pronajímatele

  • Zákon více chrání nájemce, protože potřebu bydlení považuje za základní lidskou potřebu. Když se tedy vyskytnou problémy, má pronajímatel mnohdy svázané ruce. Například výpověď kvůli dluhům na nájemném můžete dát až po 3 nezaplacených měsících. Ale ani to vám nezaručí, že se daná osoba odstěhuje…

Jako pronajímatel byste tedy úvahy, proč (ne)uzavřít smlouvu na dobu (ne)určitou, měli odvíjet od toho, jakou zvolíte strategii pronajímání. Plusy se pak záhy mohou proměnit na minusy a naopak.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Pronajímání a smlouva na dobu určitou vs. na dobu neurčitou: víte, co je pro vás výhodnější?
4.9 (97.35%) 68 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.