1. Chyba -Špatně stanovená prodejní cena bytu

27.1. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2024)David Majer

Nakoukněte do obsahu mého e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Začněme chybou první,  která je ze všech chyb, které můžete udělat při prodeji bytu v Praze, ta největší. Tou chybou je špatně stanovit prodejní cenu.

Je to chyba, která vás vždy připraví o peníze.  Pokud cenu za váš byt stanovíte příliš nízko, prodáte jej rychle, ale budete si to asi vyčítat ještě hodně dlouho a vaše rodina a přátelé vám to také rádi vždy štiplavě připomenou. Opačný případ je, pokud prodejní cenu stanovíte příliš vysokou. Potom můžete váš byt nabízet k prodeji i rok, ale kupujícího pravděpodobně žádného nenajdete.

Při určení prodejní ceny je třeba přemýšlet racionálně. Nechte stranou emoce a přání, co všechno byste si chtěli za utržené peníze koupit. Kupujícího to nezajímá. Je ochoten zaplatit jen za konkrétní kvality vašeho bytu, jako je dobrý technický stav, dispoziční řešení, lokalitu či dopravní dostupnost. Tržní stanovení ceny je tak tou nejlepší cestou k tomu, abyste z prodeje vytěžili co nejvíce peněz.

Určit správně tržní cenu, za jakou budete váš byt prodávat je tím nejdůležitějším krokem, ale také tím nejsložitějším, pokud jste na to sami.

Jak lidé nejčastěji stanovují prodejní cenu bytu

Většina majitelů bytů se podívá na nějaký realitní server. Jako jsou třeba sreality.cz. Tam najde nabídky obdobných bytů v okolí, sečte ceny, vydělí a cenu si zprůměruje. K tomu potom přičte cenu za rekonstrukci, kterou v bytě před lety prováděl, hezčí výhled z oken, nová okna, stav domu, blízkost parku atd. Určit takto cenu je ale velká chyba! Takto určená cena většinou nebude stejná jako cena tržní.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

Proč to tak je?

Protože nabídková cena se ve velké většině případů liší od ceny, za kolik, se byt ve skutečnosti ve finále prodá. Mnoho majitelů z nabízených cen na těchto realitních serverech totiž udělali na začátku tu chybu, že špatně stanovili prodejní cenu. Ceny v inzerci jsou někdy tak navýšeny až o 30% a viděl jsem případy, kdy to bylo i mnohem více.

Potom Ti nic netušící majitelé bytů, kteří z různých důvodů nechtějí prodávat byt s realitní kanceláří a realitním specialistou, který by je bezpečně prodejem provedl, sednou k počítači a na základě takto špatně inzerovaných cen stanoví prodejní cenu svého bytu.

Podle čeho stanovit prodejní cenu

Já jako realitní makléř můžu stanovit cenu na základě mé zkušenosti, pokud jsem podobný byt ve stejné lokalitě během posledních 12 měsíců prodával. Pokud ne, mohu použít informace z naší databáze v realitní kanceláři, abych zjistil, zda tam neprodával někdo z mých kolegů. V neposlední řadě můžu cenu zkonzultovat s mými kolegy a poradit se tak s dalšími 20 profesionály.

Vždy však používám kromě mé zkušenosti a srovnání s prodeji obdobných bytů nástroj, který je veřejně dostupný všem lidem na internetu.

Jsou to cenové mapy prodejních cen, které vycházejí ze skutečných transakčních cen, které jsou uvedeny v katastru nemovitostí. Tedy za kolik peněz se byty skutečně prodaly. Díky tomuto nástroji zjistíte, jaká je skutečná cena vašeho bytu nebo cena nemovitosti vašich přátel či kolegů v práci.

Správný odhad tržní ceny by se však neměl spolehnout jen na údaje z internetu. Umění prodeje je také hodně závislé na lidském faktoru, na dovednostech, zkušenostech a odvaze konkrétního makléře. Nenahraditelná je proto rada zkušeného realitního specialisty, který dokáže citlivě odhadnout, jestli možné byt zdražit nebo se raději držet při zemi.

Pokud chcete vědět, za kolik peněz by se dal prodat váš byt, využijte online odhad ceny zdarma zde.

8 věcí, které mají vliv na odhad bytu

Připravil jsem pro vás e-book, který vám stanovení prodejní ceny usnadní. Dozvíte se v něm o osmi zásadních věcech, co ji přímo ovlivňují. Když na ně následně budete pamatovat, máte mnohem větší šanci, že určíte ideální rozmezí, ve kterém se lze s částkou pohybovat.

David Majer
David Majer je „dvojkou“ RE/MAXu. Za rok 2023 se stal 2. nejúspěšnějším makléřem v celé ČR, kdy uskutečnil prodeje nemovitostí v celkové hodnotě 304.311.465 Kč. Díky těmto výsledkům v rámci kanceláře RE/MAX Alfa obsadil 1. místo v roce 2023 a již šestým rokem po sobě je součástí elitního klubu TOP 5. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, v roce 2021 byl 2. nejúspěšnějším makléřem a v roce 2020 obsadil třetí příčku. David žije v Praze v Satalicích se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Dlouho žil v Bubenči a Praha 6 je tak jeho druhým domovem. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt či dům a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.