730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Airbnb byty srážejí nájemné v Praze, majitelé je nabízejí na střednědobé pronájmy. Proč to nedoporučuji a co bude dál?

8.4. 2020David Majer

Pražský trh s nájemními byty aktuálně zažívá něco, co tu dlouho nebylo. Pronájmy dramaticky zlevňují o tisíce korun, protože se do nabídky dostaly byty ještě nedávno pronajímané turistům přes služby typu Airbnb, Booking a další. A to jsme teprve na začátku.

Značná část majitelů těchto nemovitostí se tedy rozhodla pro strategii, která se dle mě nevyplatí – chtějí nyní sehnat nájemníky na 3–6 měsíců, aby přečkali stopku v turistickém ruchu. Turismus je teď ale velká neznámá. A vývoj pandemie koronaviru ve světě neukazuje na žádný rychlý návrat do běžných kolejí, spíše naopak.

Proto si myslím, že by se pronajímatelé měli dívat jiným směrem a minimálně pro rok 2020 na krátkodobé pronajímání (cizincům) zapomenout. Čím dříve to udělají, tím snadněji zaujmou novou cílovou skupinu.

Ideální strategie? Neupínat se k „možná“

Lukrativní krátkodobé pronajímání v této době neexistuje. A nikdo nedokáže odhadnout, kdy se zas nastartuje. A hlavně: v jaké podobě. Protože toto pozastavení může být pro politiky příhodným impulsem, aby se začali problematikou Airbnb bytů důsledně zabývat.

Už se objevují informace, že tento segment zasáhne tvrdá regulace (nejspíš už od letošního podzimu). Některé zdroje hovoří dokonce o tendenci navrátit se k původní myšlence, tedy poskytovat cestovatelům pouze místo na spaní či maximálně místnost v domácnosti, kde jinak někdo trvale žije.

Nemovitosti, ve kterých se po dnech či týdnech střídali návštěvníci Prahy, totiž působily v mnohých lokalitách nemalé potíže. Zmíním například výrazné omezování dostupnosti bydlení pro místní, narušování sousedského soužití či historické atmosféry daných míst.

Indicie jsou jasné, vyhlídky nepříznivé. Proto doporučuji volit větší jistotu než úvahy, jak to bude, až nebude koronavirus. Protože i když se s ním třeba u nás v ČR vypořádáme dobře, neznamená to, že to tak bude všude a budou k nám opět jezdit hromady turistů. A další „proti“ představují v tuto chvíli neznámá nová pravidla pro krátkodobé pronajímání.

Rozhodněte se pro dlouhodobý pronájem nebo prodej

Vyčkávání se nevyplatí. Tím spíš, pokud vám u daného bytu běží hypotéka, kterou jste spláceli právě díky příjmům z pronajímání.

A hledat opakovaně nájemníky na jeden, dva nebo tři měsíce? Zvažte pořádně, zda v době karanténních opatření, kdy k nám nikdo necestuje a kdy i tuzemské firmy utlumují provoz, bude dostatek zájemců

Zároveň ale mějte na paměti, že čas utíká ve světě nemovitostí rychleji, než se zdá. Váhání vám může vzít šanci „ukousnout“ si z nové příležitosti svůj díl. Já vidím dvě cesty:

  • Uvolnit byt na trh s dlouhodobým pronajímáním (na alespoň 1 rok).
  • Nebo ho prodat. Abyste si vytvořili lepší představu o tom, co se pravděpodobně stane s realitním trhem, přečtěte si článek na téma koronavirus a ceny nemovitostí.

Zásadní rada: jednejte rychle

Klasické pronájmy teď sice také stagnují, ale to nebude trvat dlouho. Jedná se spíše o důsledek „šoku“ z aktuální situace. Lidé ale pořád potřebují bydlet, krize nekrize.

Jestliže se tohoto faktu chytnete včas, uniknete obrovské konkurenční vlně, která se spustí, až na trh vstoupí většina majitelů Airbnb bytů (a těch je v Praze cca 7 tisíc!). Ve velké konkurenci se samozřejmě vyniká hůř.

A snad ani nemusím připomínat, jaký dopad (resp. propad) lze očekávat u cen. Už teď je snižování patrné. S rozšiřující se nabídkou se to ještě prohloubí. Za pár měsíců už nebudete moci požadovat nájemné v takové výši jako nyní, jinak vaše nemovitost zůstane prázdná.

Čím dříve tedy najdete solidního nájemníka, tím lépe. Zbavíte se starostí a strachu z nejistoty a byt vám zase bude generovat pravidelný příjem. Využijte toto přechodné období a udělejte nevyhnutelný krok dřív než ostatní pronajímatelé.

Nevíte, jak sehnat spolehlivého nájemce, abyste se nespálili? Nechte to na mně, pomohu vám. Zařídím vše za vás, se 100% garancí pronájmu na 1 rok.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Rádi byste pronajali vaši nemovitost spolehlivým nájemníkům s roční garancí a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.