730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Cena nemovitosti musí být vždy a bez výjimky včetně provize. 3 důvody, proč jen tak je to fér vůči kupujícím i prodávajícím

30.9. 2020David Majer

Provizi platí prodávající, to znamená objednatel realitních služeb. Jakýkoliv jiný postup, který ukrývají marketingová hesla typu „prodej bez provize“ nebo „provizi hradí kupující“, není v pořádku. Stejně jako nejasná částka uvedená v inzerátu či jakékoliv mlžení a nepřesné údaje.

Proč jsem tak radikální a nepřipouštím v tomto žádné jiné metody? Protože jen takto se dá postavit důvěryhodný obchod s hladkým průběhem a skvělým výsledkem. Na následujících řádcích zjistíte, v čem spočívají hlavní (ne)výhody pro obě strany.

1. Majitel obdrží služby, které vyžaduje úspěšný prodej

Provize je odměna za odvedenou práci, a proto do realitního zastupování bez debat patří. Pokrývá řadu činností, úkolů a postojů, které jako celek nazývám kruh spokojenosti klienta. Takže pokud svěříte prodej do mých rukou, získáte na týdny či měsíce spolehlivého partnera, který jednoznačně kope za vás. Ať se při zařizování stane cokoliv.

Jako makléř investuji do každého obchodu čas, know-how s energií a peníze. Cílem je zajistit vše tak, aby byl klient spokojený = prodal bez starostí a co nejvýhodněji. Motivuje mě nejen odhodlání pomoci jako odborník tomu, kdo do mě vložil svou důvěru, ale právě i ta provize, která se navíc odvíjí od kupní ceny (čím více vyjednám, tím více obdržím).

A teď si představte, jak by to vypadalo, kdybych využíval model prodej bez provize:

  • Pracoval bych pro prodávajícího zdarma?
  • Nebo by provizi platil kupující? Tím pádem bych měl ale hájit jeho zájmy, ne?

Ani jedna varianta nedává smysl. A nikdy nebude. Jsem si 100% jistý, že pokud vám někdo něco takového nabídne, tak jen z toho důvodu, aby vás zlákal ke spolupráci. Dejte si na to pozor. Neušetříte, naopak s největší pravděpodobností proděláte, protože prodáte za méně.

Vše jsem už dříve vysvětlil v článku s 5 důvody, proč byste si měli prodej BEZ PROVIZE pořádně rozmyslet.

2. Zájemce přesně ví, zda si může koupi dovolit

Pro lidi, kteří chtějí koupit byt nebo dům, jsou finance zásadním parametrem. Zvláště pak u úhrady pomocí hypotečního úvěru. A teď narážíme na velkou komplikaci v případě, že provizi platí kupující. V rezervační a kupní smlouvě pak nefiguruje jedna částka, ale rozdělená suma (za provizi a za samotnou koupi).

Provizi ale hypotéka pochopitelně pokrýt nemůže, takže zájemce musí disponovat vlastními prostředky na zaplacení odměny pro RK. A to může být překážka, co zhatí veškeré kupní plány. Většinou bývá ve výši rezervační zálohy, která obvykle činí cca 3 až 5 % z prodejní ceny.

Zatímco u správného postupu, kdy provize leží na straně prodávajícího, je v dokumentaci uvedena konečná částka za danou nemovitost. Úvěr lze tedy využít na vše, resp. také na rezervační poplatek, který představuje skutečnou zálohu a součást kupní ceny. Možnosti financování nejsou nikterak dotčené a zájemce nemusí shánět další peníze právě na zmiňovanou provizi.

3. Pořádek v informacích šetří čas a nervy

V neposlední řadě musím připomenout ryze praktický důvod, proč apelovat na cenu včetně provize. Všichni ušetří hromadu času, protože vše od začátku působí důvěryhodným dojmem. Nikdo nemusí nic dovysvětlovat a nevznikají zbytečná nedorozumění.

Kupující se už při prohlížení inzerátu rozhodne, jestli mu nabídka vyhovuje. Vše je pro něj transparentní a rovnou si může domluvit prohlídku. Žádné zdržování, domnívání nebo počítání. V kombinaci se zrušenou daní z nabytí ideální stav, co zaručuje úspěšný průběh obchodu pro všechny zúčastněné.

Odpadá nutnost telefonovat nebo psát e-maily s dotazy, kolik je provize. Která sama o sobě může leckoho otrávit a odradit, a to ze stejného principu, který jsem nastínil výše. Z pohledu kupujícího pracuje makléř pro prodávajícího majitele, kterého zastupuje. Proč by tedy měl on jako kupec platit provizi za někoho, koho si nenajal? Cena bez provize je zkrátka nesmysl, který musí každý špičkový realitní makléř odmítnout.

Z takového dobrého startu pak samozřejmě těží i prodávající. Jasné údaje nevzbuzují pochybnosti a hlavně přivedou víc potenciálních kupců. A s tím jde ruku v ruce i šance na rychlý prodej za nejvyšší možnou částku. Konkrétní suma odfiltruje případné zájemce, kteří by na koupi neměli, a zároveň podpoří zájem u těch, kterým kupní cena vyhovuje.

Nenechte se nalákat na neférový postup, kontaktujte mě a mějte při prodeji přehled i jistotu nejlepšího výsledku.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.