730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Kolik peněz si musíte připravit na rezervační zálohu, když jdete kupovat byt v Praze?

24.10. 2019 (Aktualizováno: 27.11. 2019)David Majer

Projíždíte inzeráty, chodíte na prohlídky a najednou narazíte na tu pravou… A pak už jde (jako i v jiných životních oblastech) do tuhého. Čeká vás první formální krok na cestě ke koupi vybrané nemovitosti – rezervace. A s tou se pojí zaplacení rezervačního poplatku (tzv. blokovacího depozitu), který se může vyšplhat až na statisíce korun.

Záloha činí v průměru 3–5 % z prodejní ceny bytu. Vždy však záleží na potřebách a strategii prodávajícího či realitní kanceláře, která prodej zajišťuje. S vyšším poplatkem by jste se však setkat neměli.

Na všem se pochopitelně dohodnete a vše zahrnete do rezervační smlouvy, která tedy představuje zásadní součást celé transakce a ani jedna strana by ji neměla podcenit.

K čemu poplatek slouží a co se s ním děje dál

Složením rezervační zálohy stvrzujete svůj zájem o danou nemovitost, který s největší pravděpodobností vyústí v koupi, resp. prodej. Závazně si ji touto platbou zamluvíte. „To se nám líbí“ se změní na „to kupujeme“.

Je to pojistka, že nemarníte čas a že vám byt „nevyfoukne“ jiný zájemce. A protistrana? Ta se může radovat z nalezení kupce, se kterým to (snad) dotáhne do zdárného konce.

Při úspěšném pokračování, kdy uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí a hlavně tu kupní, se o zaplacený poplatek sníží konečná cena nemovitosti. Svým způsobem ho lze považovat za první „splátku“. Neplní úlohu jakéhosi všimného, aby prodávající prodal právě vám…

Za jakých podmínek může propadnout

Samozřejmě ale ne vždy vše proběhne přesně tak, jak si naplánujete. Může se stát něco, co vám nedovolí koupi zdárně dokončit (narazíte na jiný byt, neschválí vám hypotéku, rozpadne se vám manželství/vztah apod.). Vy jste se k ní ale v rezervační smlouvě zavázali a druhá strana s ní počítala.

Při nesplnění domluveného přijde na řadu sankce pro vás a kompenzace pro majitele či další účastníky procesu, kteří na něm pracovali. Konkrétní pravidla stanovíte v už zmíněné rezervační smlouvě. Z rezervační zálohy se vám nemusí vrátit nic, eventuálně jen určitá část.

Kdy získáte poplatek zpět?

Vrácení peněz vložených do rezervace se tedy odvíjí od smluvně ujednaných podmínek (nazývají se rozvazovací).

Obecně na ně máte nárok tehdy, když k odkoupení nemovitosti nedojde kvůli prodávajícímu. Například od vyjednávání odstoupí, protože dá přednost jinému zájemci či se nakonec rozhodne, že si nemovitost ponechá.

Nebo zjistíte skutečnosti, se kterými jste nebyli dopředu seznámeni = špatný technický stav nemovitosti, právní vady apod. Pokud se chcete nemilému překvapení vyhnout, určitě si vyhlídnutý byt pořádněte „proklepněte“ v katastru, za pár minut a přes internet.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.