Podívejte se na reálné prodeje krok za krokem

Varování pro kupující: 5 nejčastějších chyb, kvůli kterým se vám vyhlédnutou nemovitost nepodaří koupit

16.9. 2020David Majer

Chystáte se koupit byt nebo dům? Pak při vybírání a zvažování myslete i na okolnosti a realitní trh. Ani jedno z toho totiž většinou nehraje ve váš prospěch. Nabídka převyšuje u oblíbených typů nemovitostí poptávku a majitelé obvykle chtějí prodat rychle. Váhání může vaše kupní plány nekompromisně utnout.

Proto opět připomenu radu, kterou na tomto realitním blogu opakuji stále dokola: pečlivě se připravte, mějte jasno v tom, co (ne)chcete, a konejte.

Přečtěte si tedy, kvůli čemu vážní zájemci zpravidla promarní svou šanci na koupi. Budete tak vědět, co vás může vyřadit ze hry. A tím jsme narazili na už vzpomínanou přípravu –⁠ zjistíte přešlapy a snadno se jim vyhnete.

1. Další prohlídka či dokonce prohlídky

Byli jste na prohlídce, víte vše podstatné. Nebo jste se posléze doptali telefonicky či e-mailem. Přesto chcete přijít znovu, tentokrát s partnerkou/partnerem, rodiči nebo kamarádem, který se vyzná, protože už má koupi za sebou. A pak ještě pro jistotu se stavařem, aby vše zkontroloval odborným okem.

Je pochopitelné, že chcete vytipovaný byt nebo dům vidět víckrát. Jenže zatímco vy potřebujete na rozhodnutí několik návštěv, jiní jsou schopní podepsat rezervační smlouvu po první prohlídce. Takhle to chodí, obchod na vás nepočká.

Proto se raději pořádně informujte předem (a vše si prověřte) a první prohlídku rovnou absolvujte s tím, od koho chcete slyšet názor. A buďte nastavení tak, že když si vše ve vašich očích tzv. sedne, už nebude prostor pro další několikatýdenní rozebírání koupě ze všech možných stran a se všemi možnými lidmi.

Netvrdím, že byste měli jednat impulzivně. Jestliže se ale budete držet zpátky i tehdy, kdy vám vše vyhovuje, do zdárného konce to nedotáhnete asi u žádné nemovitosti. Myslete na to.

2. Dohadování o ceně

Někdy se o slevě dá uvažovat, ale pokud na to budete tlačit nesmyslně a bez adekvátního důvodu, dveře si určitě zavřete. Prodloužíte jednání a dáte čas jiným, kteří vás předběhnou.

Anebo svým postojem prodávajícího otrávíte a odradíte. Tím spíše, zastupuje-li ho zkušený a schopný realitní makléř, který stoprocentně hájí jeho zájmy.

Nejvyšší cena sice nemusí být motivací a cílem pokaždé, ale z mých zkušeností tento trend vyplývá. Mí klienti chtějí prodat co nejvýhodněji a já podle toho nastavuji ideální cenu a následně vedu celou transakci. Obchod se pak může stočit opačným směrem, kdy se dostaneme k prodeji aukcí.

Pokud se i přes riziko chcete pustit do diskuzí, podívejte se na 7 tipů pro vyjednávání, díky kterým snížíte cenu až o statisíce.

3. Nevyřešené financování

Nevíte, jestli a kolik vám banka půjčí? Velká chyba. Možnosti financování bývají na prohlídkách tématem číslo jedna.

Majitelé chtějí vědět, zda jste koupěschopní. Někdy se tato problematika dokonce stává úvodním sítem, kterým neinformovaný zájemce neprojde.

Nejlepší dojem pochopitelně zpravidla dělají vlastní prostředky, ale zdaleka nepředstavují jistotu. Jako kupující s hypotékou můžete mít jiná esa v rukávu, třeba důvěryhodné vystupování.

Za mě to je v tomto ohledu ale jasné: než se vydáte na prohlídku, řešte předschválení hypotéky.

4. Nestandardní požadavky ke smlouvám nebo harmonogramu

Dalším důvodem, proč se vám nepodaří s majitelem domluvit, mohou být námitky ke smlouvám. Nebo různé výhrady k průběhu a nezbytným termínům. Obecně platí, že hlavní slovo má prodávající. A ten ví, co a proč vyžaduje.

Když mu svými požadavky výrazně zasáhnete do jeho představ, nejspíš se nedomluvíte. A jiný kupec ano. Dejte si pozor na argumentaci k rezervační smlouvě, která zbytečně překazí jinak dobře rozjednaný obchod.

5. Neadekvátní chování

Tohle snad ani nemusím uvádět, ale pro pořádek přece. Důležitým faktorem bývá i chování a způsob komunikace.

Zapovězená je neslušnost v jakékoliv podobě, zaměřte se ale i na spolehlivost, dochvilnost apod. Sympatie a výborný dojem vám můžou připsat důležité plusové body, ačkoliv v jiných aspektech za jiným zájemcem zaostáváte.

Obezřetnost a akce ve správném poměru

Není nutné vrhat se do koupě po hlavě, aniž byste se dívali napravo nalevo. Musíte správně vybalancovat obezřetnost s ochotou jít do akce. Opatrnost je na místě, ale nesmí vás zbytečně držet zpátky.

Pomůže vám s tím už zmiňovaná důkladná příprava a vědomí, že situace si možná vyžádá rychlé rozhodnutí. Nebojte se toho.

Také nezapomeňte, že řadu věcí si můžete vyjednat. V ideálním případě se proto nechte zastupovat profesionálem, kvalitním realitním makléřem, který v tom umí chodit a disponuje žádoucími schopnostmi pro zařizování takto důležitých transakcí.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.