730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak si vyjednat statisícovou slevu při koupi nemovitosti: 7 tipů, díky kterým se vám to povede

6.12. 2017 David Majer

Realitní trh se sice neustále mění, ale přesto se k němu váže několik neotřesitelných „jistot“, které byly, jsou a budou stejné. Jednou z nich je třeba touha téměř každého kupujícího pořídit nemovitost za co nejnižší cenu.

A tak „do hry“ často vstupuje požadavek na slevu. Zajímá vás, jak ji získat bez nepříjemného dohadování? Pak čtěte dále, protože přesně s tím vám v dnešním článku radím.

1. Bez ověření ceny se do vyjednávání nepouštějte

Nutnou podmínkou úspěchu je udělat si hned na začátku objektivní názor na stanovenou kupní cenu. Možná jste totiž narazili na perfektní nabídku a kvůli polemizování nad možnostmi slevy byste si k ní „zavřeli dveře“. Buď by vás předběhl jiný zájemce, nebo by s vámi nechtěl prodávající zlevnění vůbec řešit.

Cena v sobě odráží řadu faktorů. Záleží nejen na stavu nemovitosti, ale i atraktivitě okolí, trendech realitního trhu nebo například budoucím vývoji v lokalitě. A tohle všechno musíte brát v potaz, abyste mohli sumu dobře vyhodnotit.

Jestli se na potřebný průzkum necítíte, oslovte specialistu. Vyhotoví vám odborný odhad. V opačném případě se vrhněte na porovnávání inzerátů s podobnými byty/domy, pátrání v cenových mapách či katastru nemovitostí, ve kterém najdete reálné částky. Tedy takové, za které se skutečně prodalo.

2. Důkladná příprava a stanovení strategie

Když zjistíte, že prostor pro slevu existuje, vytvořte si plán, jak ji získáte. Příprava významně zvýší vaše šance. Abyste nad nemovitostí dokázali uvažovat komplexně, sepište všechny její výhody a nevýhody – to bude „zahřívací kolo“.

Pokud u uvedených nedostatků vysledujete společného jmenovatele, usnadníte si celkový postup. Například vám vyšlo, že by vás v horizontu dvou let čekala rekonstrukce střechy. A tím jste se dostali k prvnímu obstojnému argumentu. Pro další vybudujete oporu díky konkrétním krokům, které si přiblížíme v následujících radách.

Také si rozmyslete, do jakého kompromisu budete ochotni jít. A jak se eventuálně zachováte, když se setkáte se striktním odmítnutím. Pak vás žádný průběh nezažene „do kouta“ a nepřikloníte se k rozhodnutí, které by vás nakonec mrzelo.

3. Hlavně rychle: vyřízené financování jako trumf v rukávu

Vy chcete koupit za „slušné peníze“, prodávající si zas obvykle přeje mít vše co nejrychleji „z krku“, a to i na úkor maximálně výhodné transakce. Proto do vážného projednávání vstupujte s vyřešeným financováním.

Sjednejte si u banky před schválení úvěru a oznamte protistraně, že peníze máte připravené, takže v případě dohody o slevě nebudete nic protahovat.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

4. Vady = relevantní důvody a argumenty

A jsme u problematiky, kterou jsem „naťukl“ v bodě o přípravě. Cesta ke slevě by měla být vydlážděná kvalitní argumentací. Tím mám na mysli rozumné důvody podložené fakty a cenovými odhady – zpravidla je dáte dohromady hlavně z technického stavu budovy a právních vad.

Expertní posouzení parametrů a nedostatků vyhlídnutého bytu vám poskytne služba nazvaná inspekce nemovitosti. Z výsledků této hloubkové prohlídky získáte data pro určení vhodné slevy. Zjistíte, co je potřeba opravit, a tak majiteli dokážete, že aktuální částka neodpovídá. Anebo od všeho raději dáte „ruce pryč“, protože nemáte chuť pořizovat takto nedokonalé bydlení.

Dále se zaměřte na „papíry“ a zkontrolujte, jak je na tom vytipovaná nemovitost z právního hlediska. Neptejte se vlastníka, najděte si vše v nejdůvěryhodnějším zdroji – katastru nemovitostí. Nevíte, jak se do databáze dostat? Připravil jsem pro vás návod krok za krokem.

5. Správně vypočítaná sleva

Do slevy promítněte jak čisté náklady (práce řemeslníků, nákup materiálu a podobně), které vám vzniknou při odstraňování vad, tak i trochu „abstraktní a nehmatatelné“ činitele.

Opravy a rekonstrukce jsou starosti. Stojí peníze, čas a energii. Ukrádají z volného času, omezují bydlení. Navíc mírným přeceněním vytvoříte prostor pro posun dolů, když k tomu bude vývoj směřovat. S výpočtem vám mohou pomoci specialisté z oboru.

6. Jen vy a stávající vlastník

Jestli prodávající spolupracuje s realitkou, budete to mít o něco těžší. Protože s vámi bude jednat v prvé řadě makléř. Na domlouvání slevy ale doporučuji schůzku přímo s majitelem, se kterým si můžete o nemovitosti lépe promluvit. Zná ji, dokáže pochopit vaše úmysly nebo přání, vy zas snadněji odhadnete, co od prodeje očekává a co na něm nejvíce ocení.

Můžete si tak vzájemně vyjít vstříc mnohem přirozeněji, než když informace (ne)chtěně filtruje a předává třetí zainteresovaná osoba (realitní makléř). Třeba se nakonec ukáže, že motivy prodávajícího jsou úplně jiné, než se dosud zdálo, a ke slevě vás dovedou nově objevené okolnosti.

7. Jednejte sebejistě a emoce nechte stranou

A dostali jsme se k rozhodujícímu a nejnáročnějšímu kroku – samotnému vyjednávání, kdy majiteli odprezentujete svůj požadavek a návrh. Mám pro vás jednu zásadní radu: oprostěte se od emocí.

Zapomeňte na to, že jste se do bytu zamilovali už při první prohlídce. Nebo že si umíte představit, jak vaše děti běhají po zahradě… Nasaďte „poker face“ a soustřeďte se na svůj cíl. Nedejte na sobě znát nic, čeho by mohl prodávající využít. Jakmile uvidí, jak moc nemovitost chcete, z ceny neustoupí. Nebo ji sníží jen nepatrně.

Ale pozor, neznamená to, že byste do vyjednávání měli nastoupit jako někdo, s kým „není řeč“. Pořád při tom všem myslete na dobrý dojem, sympatické a příjemné vystupování a férovost. Pozitivní přístup vždy vyhrává nad zbytečným napětím nebo snad arogancí a neslušností. Zcela zapovězené jsou samozřejmě hádky či urážky – to uvádím jen pro úplnost.

Vaše uvažování by mělo vycházet z uvědomění, kdo má jakou pozici a co z toho vyplývá. Nejde o přetahovanou a o to, kdo má „větší svaly“. Zmiňujte, co potřebujete vy jako kupující a projevte pochopení k přáním prodávajícího. Oceňte nabídku, avšak přidejte k ní svá „ale“, která podpoříte připravenými argumenty a výpočty.

Tak už znáte „tajemství“ vyjednávání slevy. Pokud se stane, že to tentokrát nevyjde, nenechte se odradit. U příští vyhlídnuté nemovitosti, u které byste také uvítali snížení ceny, budete mít jistější postoj. Můžete také své dovednosti zdokonalovat. Třeba při běžných situacích, kdy se s někým potřebujete na něčem dohodnout. Vzpomeňte si na to, co jste se dočetli, a zkoušejte do komunikace zapojit uvedené „techniky“. S takovým tréninkem na vám pak bude na „bojišti“ příjemněji.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Jak si vyjednat statisícovou slevu při koupi nemovitosti: 7 tipů, díky kterým se vám to povede
4.9 (98.13%) 64 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.