730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Koupě nemovitosti v manželství do výlučného vlastnictví (= mimo SJM): jak zařídit, aby byl majitelem jen jeden z manželů?

19.2. 2020 (Aktualizováno: 26.3. 2020)David Majer

Byt nebo dům, který pořídíte, když jste ženatý či vdaná, automaticky spadá do SJM neboli společného jmění manželů. Co se ale dá dělat, pokud vám tento standardní zákonný režim nevyhovuje? Nabízí se 2 hlavní způsoby (pomineme-li rozvod)…

Nebudu zde rozebírat důvody, které vás dovedou k rozhodnutí, že chcete zařídit samostatné vlastnictví. To by bylo na jiný článek. V každém případě počítejte s porcí papírování navíc.

Koupit nemovitost během manželství tak, aby následně byla opravdu jen jednoho z vás, to vyžaduje orientaci v problematice a přípravu. A s tou vám pomohou následující řádky, k jejichž sepsání mě inspirovala vlastní realitní praxe. S otázkou: „Jak to udělat, aby ten byt nebyl náš, ale jen můj“ se na mě totiž obrací stále více lidí.

Ještě pro pořádek připomenu, že těžkou hlavu si nemusíte dělat v případě, kdy nemovitost získáte jako jedna osoba při dědění nebo formou daru (u kterého byste si měli dát pozor na daň z příjmu). Takové neúplatné nabytí neposouvá majetek do SJM, proto se nebude řešit při případném vypořádání.

Způsob č. 1: zúžení společného jmění

První variantu představuje úprava rozsahu SJM, kdy se formou písemně sepsané dohody manželé domluví, jak bude nakládáno s budoucím (nebo stávajícím) majetkem.

Daným dokumentem tedy stanoví, že nabyté nemovité/movité věci nebudou automaticky putovat do společného jmění, ale naopak – do výlučného vlastnictví. Tuto smlouvu o změněných majetkových poměrech a vzájemných právech je potřeba obstarat u notáře, musí mít podobu notářského zápisu.

Způsob č. 2: souhlas manželky/manžela s nabytím do výlučného vlastnictví

Druhá varianta spočívá v sepsání prohlášení, ve kterém druhý z manželů (nekupující) odsouhlasí výlučné vlastnictví. Potvrdí tak, že je s koupí obeznámený a že se jedná o záležitost, co protějšek financuje výhradně z vlastních prostředků mimo SJM.

Tento dokument musí být přílohou kupní smlouvy a musí mít úředně ověřené podpisy. Stejně jako u jakékoliv jiné dokumentace v realitních transakcích, i zde doporučuji, abyste svůj záměr probrali se zkušeným právníkem.

A na závěr zmíním, že existuje také režim tzv. oddělených jmění. Jestliže tedy víte, že chcete majetek rozšiřovat vždy jen jako samostatné jednotky, zvažte právě tuto možnost.

Lze ji využít před (= SJM vůbec nevznikne) i během manželství (= prakticky dojde ke zrušení SJM). Počítejte ale s tím, že než „najedete“ na oddělené jmění v rámci už uzavřeného manželství, bude stávající majetek nejprve vypořádán.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.