730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Chcete koupit nemovitost na hypotéku? Nechoďte na prohlídky, pokud nevíte, zda vám banka půjčí

22.7. 2020David Majer

Znáte pořekadlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“? A víte, že se v něm ukrývá jedna z nejpodstatnějších rad pro kupující na realitním trhu? Protože kdo dřív přijde s penězi (resp. má vyřešené financování), ten kupuje.

Koupěschopnost přináší možnost okamžitě reagovat. Je pomyslným esem v rukávu, díky kterému můžete získat navrch nad ostatními zájemci. Asi ani nemusím připomínat, že konkurence bývá velká a ostrá… A prodávající očekávají nebo někdy přímo vyžadují svižný průběh prodeje.

Proto potřebujete už na prohlídce s jistotou vědět, jak jste na tom s hypotékou. Abyste případně mohli s klidným svědomím ještě ten den podepsat rezervační smlouvu a jít stoprocentně do toho. Poptávka převyšuje nabídku, jako kupující tak musíte být připravený jednat, když se vám byt nebo dům zalíbí.

Před schválená hypotéka = dobrý pocit pro sebe…

Vědět, na čem v otázce zajištění financování jste, znamená udělat první důležitý krok na cestě k vlastní nemovitosti. Pokud si skutečně chcete pořídit byt či dům pomocí hypotečního úvěru, nemůžete se řídit taktikou à la podíváme se a pak to promyslíme.

S takovým přístupem vám každou zajímavou nemovitost někdo tzv. vyfoukne před nosem. Realitní transakce jsou v dnešní době z pohledu zarezervování extrémně rychlé a prodávající dostávají od zájemců vážně míněné nabídky hned po prvních kolech prohlídek. Nikdo na vás nepočká (vyřízení hypotéky zabere cca 5 týdnů), protože k tomu nebude důvod.

Připravenost a dobrá informovanost vám dodá sebevědomí do vystupování a jednání. Vybudujete si výhodnější pozici oproti těm, kteří tohle zanedbali. V očích protistrany budete důvěryhodný a atraktivní zájemce, který hladce projde úvodním sítem.

Obvykle se totiž majitelé v prvé řadě ptají právě na to, jestli je u potenciálního kupce s penězi vše v pořádku. Když mu nedokážete odpovědět, mlžíte nebo se odpovědím vyhýbáte, s velkou pravděpodobností z obchodu ihned vypadáváte.

Už v článku o důležitosti pořadí na prohlídkách jste se mohli dočíst, že financování patří mezi hlavní rozhodovací faktory, které byste neměli podcenit.

Před schválená hypotéka = dobrý dojem u majitele

Majitel se tedy bude o způsob financování zajímat. Kvalitní realitní makléř řeší bonitu eventuálního kupce standardně bez vybízení, je to součást procesu, aby co nejlépe hájil zájmy svého klienta. Jak by mu mohl doporučit nejvhodnějšího zájemce pro jeho požadavky a situaci bez informací o tom nejpodstatnějším? Ale to už jsem odbočil, a to k tolik diskutované přidané hodnotě makléře.

Zkrátka počítejte s tím, že minimálně byste měli mít reálnou představu o tom, zda a kolik vám banka půjčí. A také za jak dlouho jste schopni vše vyřídit. Druhá strana uvidí, že jste solidní zájemce, který o nemovitost opravdu stojí. Hned si tak vybojujete plusové body, co vás udrží ve hře.

Samozřejmě jako pokaždé nezapomenu na doporučení: jednejte fér a zbytečně neriskujte. Neskládejte rezervační poplatek z vlastních zdrojů, abyste si byt nebo dům zamluvili, když o úvěru zatím nic nevíte. Případné odstoupení od rezervační smlouvy bývá spojené se sankcemi.

Kde sehnat informace?

Internet nabízí snadno dostupné řešení v podobě hypotečních kalkulaček. Pamatujte však, že slouží pouze pro hrubou orientaci, berte je s rezervou a rozhodně ne jako skutečné potvrzení. Potřebujete konkrétní vyhodnocení vaší situace, konkrétní podmínky vám na míru.

Nechte si vyhotovit alespoň prescoring (předběžné posouzení) u dvou či tří vytipovaných společností. Vyžaduje to sice už pár týdnů na schůzky s bankovními poradci, shromáždění nezbytných podkladů a získání výsledků, ale vyplatí se to. Budete přesně vědět, jaký je váš hypoteční limit a co si (ne)můžete dovolit.

Anebo si můžete vzít tzv. pohotovostní úvěr i bez zvolené nemovitosti. Není určená částka, ale hranice, kterou nelze překročit. Budete moci vystupovat víceméně jako zájemce s hotovostí, protože peníze máte jisté. S tímto typem hypotéky se ale pojí podmínka –⁠pořídit nemovitost a využít peníze na koupi do 12 měsíců od sjednání.

Když se vám v tom nezadaří, hrozí sankce (jednotky procent z dohodnuté, ale nevyčerpané sumy). Každá společnost si tohle nastavuje jinak, takže se určitě pečlivě informujte předem, ať víte, co vás čeká při neúspěšném hledání.

Při koupi nemovitosti se tedy můžete řídit heslem, že štěstí přeje připraveným. Rozhodnutí, jestli se spolehnout na výstup z prescoringu a příslib úvěru, nebo rovnou uzavřít předschválenou hypotéku, nechám na vás.

U obou variant je vhodné vzít si na pomoc zkušeného finančního/hypotečního poradce, který vám fundovaně poradí a obstará všechny náležitosti. Aby se třeba nestalo, že se nepotká kupní cena a odhad, ze kterého vychází banka. Vznikl by problém, že by vám chybělo např. několik stovek tisíc.

Když ale vše zvážíte a propočítáte s předstihem, absolvujete prohlídky ve větší pohodě. Takže se budete moct soustředit na to nejdůležitější = zvolit byt nebo dům, co vám sedne i v tom nejmenším detailu.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 8 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek si budete moct přečíst už za....

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.