730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Expresní výkup nemovitosti? Jedině jako „nouzovka“, když už jste opravdu vyčerpali všechny možnosti

10.9. 2020David Majer

„Určitě se najde lepší cesta.“ Takhle nějak reaguji na otázky ohledně okamžitého výkupu nemovitostí. Nabízí sice rychlé řešení finančních problémů, ale přínos tohoto postupu rozhodně nepřeváží fakt, jak moc proděláte. Za možnost získat ze svého bytu nebo domu peníze co nejdříve tak obvykle zaplatíte stovky tisíc.

Je to zkrátka něco za něco –⁠ prodáte doslova ze dne na den, ale za mnohem méně peněz než v rámci klasického obchodu. Proto doporučuji následující: rychlý výkup za hotové důkladně promyslete.

Pouvažujte nad ním ne jednou, ne dvakrát, ale i třikrát a vícekrát. Rozeberte svou situace ze všech úhlů pohledu, neunáhlete se. A také vše zkonzultujte s odborníkem, pozvěte si 3 různé realitní makléře a chtějte znát názor na prodej a potenciál vaši nemovitosti.

Ve zkratce: jak expresní výkup nemovitosti probíhá

Přímým výkupem se zabývají specializované firmy a realitní kanceláře. Ačkoliv má každá společnost vlastní know-how, princip takového obchodu bývá všude stejný:

  • Na schůzce domluvíte vše podstatné, tedy výkupní cenu, termíny, způsob úhrady apod.
  • Výkupce vypracuje dokumentaci (většinou je vše nastavené tak, abyste se nemuseli starat o žádnou administrativu či cokoliv zařizovat).
  • V případě potřeby se v mezičase jedná i s exekutorem či insolvenčním správcem nebo jinými věřiteli.
  • Po splnění smluvních podmínek obdržíte danou částku (nebo zálohu, záleží na konkrétních okolnostech). 
  • Transakce se uskuteční v řádu několika dnů, u právně čisté nemovitosti může být hotovo doslova na druhý den.

Kdy na to kývnout? Když vám skutečně teče do bot

Prodej bytu nebo domu tímto způsobem přijde vhod pouze v jedné situaci. Jestliže neexistuje žádná jiná varianta, jak byste si mohli s finančními problémy poradit. Zkrátka krajní řešení. Vlastně to nejkrajnější, kdy vám už nikdo nepočká a ani nepůjčí.

Špičkový prodej v Praze s co nejvýhodnějšími výsledkem lze zvládnout dle mých zkušeností do 2 měsíců. Jde tedy o to nalézt (a většinou to je možné) cestu, díky které budete moci nabídnout svou nemovitost na trh za tržní cenu.

Možná využijete nějaký nevýhodný úvěr, ale ten vás třeba bude stát méně než rychlý výkup. Proto dobře počítejte. I když vše vypadá bezvýchodně, nemusí tomu tak být. Stačí jen změnit optiku, kterou se na celou záležitost díváte, a oprostit se od emocí, co ovlivňují váš úsudek.

Výkup nemovitosti za 90% tržní ceny. JE TO DOST?

Odhad tržní ceny nemovitosti je alchymie. Sám provádím odhad ceny již mnoho let a byl jsem mezi prvními makléři na realitním trhu, kdo tuto službu online odhadu nabízel a nikdy bych si nedovolil cenu říci přesně.

Vždy existuje nějaké rozmezí, spodní a horní hranice a jen skutečný prodej a poptávka odpoví na to, jaká je prodejní cena bytu či rodinného domu. Proto když vám někdo řekne, že vám zaplatí 90% tržní ceny, nemusí to tak být.

Jestliže někdo vykoupí vaši nemovitost, dělá to s jediným cílem. A tím zisk. A aby to nebylo riskantní, musí tržní cenu odhadnout tak, aby až budou tuto nemovitost prodávat, utržili svůj zisk. Jestli je výkup nemovitosti jediným řešením vaši situace, v pořádku. Pro váš klid si ale nechte udělat několik odhadů ceny nemovitosti, abyste měli jistotu, že 90% “tržní ceny” je dost.

Uvědomte si velký paradox…

Z výše uvedeného vyplývá, že se v expresním výkupu ukrývá jeden velký paradox. Zajistí vám peníze které nutně potřebujete, ale zároveň vás o ně připraví.

Pro výkupce představuje koupě vašeho bytu nebo domu riziko, protože vám za něj má zaplatit, ale neví, jestli ho následně prodá za odhadovanou obvyklou cenu. Nechává si tedy rezervu několik procent z reálné hodnoty. Někde se nedostanete ani na 3/4 reálné prodejní ceny. Zvláště pokud spěcháte a včera bylo pozdě.

Netvrdím, že se jedná o špatnou službu. To vůbec. Ale podle mě byste ji měli mít na svém seznamu záchranných kroků na posledním místě. Vyplatí se vyzkoušet tzv. všechno možné i nemožné, než rozjedete výkup.

Za mě vždy vyjde lépe, když se obrátíte na zkušeného makléře, který prodá za vás. A tak, abyste z toho vytěžili maximum. Díky expresnímu výkupu nemovitosti uhasíte pár lokálních ohnisek, ale s klasickým prodejem třeba zvládnete celý požár.

Uvažujete o výkupu a nevíte si s ním rady? Kontaktujte mě, rád vám poradím s rozhodnutím, jaký postup zvolit.

Řešíte prodej nemovitosti a potřebujete pomoc?

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

O jakou nemovitost se jedná

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2019 a 2018, celkově se umístil na 4. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Vaše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.