730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Jak při koupi nenaletět: proč můžete díky inspekci nemovitosti ušetřit až stovky tisíc korun?

29.11. 2017 David Majer

Koupě nemovitosti je významný krok, co s sebou přináší spoustu starostí a zařizování „před“ i „po“. Nikoho asi nepřekvapím doporučením, že finálnímu kývnutí by měla předcházet pořádná kontrola daného bytu nebo domu.

V minulém článku jsem vám ukázal, jak si ho „proklepnout“ v katastru. Jenže pak tu máme ještě další důležitou část prověřování, a to přímo kvality objektu. To, že střecha „volá“ po rekonstrukci a jádro by zasloužilo proměnu na zděné, asi dokážete zhodnotit sami…

Avšak nemovitost může mít hromadu (laickému oku) skrytých vad a nedostatků, které neodhalíte bez odborných znalostí nebo nástrojů. Oboje vám „propůjčí“ služba nazvaná inspekce nemovitosti.

Upozorní vás na nedokonalosti, abyste mohli se skvělými argumenty zažádat o slevu, třeba i v řádu stovek tisíc. Nebo vám ukáže, že bude lepší raději od záměru koupit úplně ustoupit, protože by vás nutné opravy připravily o obrovské množství peněz a energie.

Základní info aneb co byste měli o inspekci vědět

Při inspekci nemovitosti profesionálové zjišťují, jak na tom byt nebo dům je z hlediska technického stavu. Pro vás jako pro kupujícího představuje tato služba možnost, jak nekupovat „zajíce v pytli“.

Dozvíte se tak, co za nedokonalosti, poruchy či rizika budete muset v blízké nebo vzdálenější budoucnosti eventuálně řešit. A na základě toho si lépe rozmyslíte, zda se vám koupě za stanovenou cenu vyplatí.

Kontrolu provádějí odborníci podle jasně určené metodiky, která se zaměřuje na nejpodstatnější vlastnosti nemovitosti. Rozsah nabízených úkonů se u jednotlivých společností samozřejmě liší.

Výjimkou není ani naprosto individuální přístup, co vznikne na základě vašich speciálních přání. Nebo třeba kvůli povaze lokality a podmínkám. V oblasti s enormně podmáčenou půdou bude potřeba ohlídat jiné věci než tam, kde je jedna z obvodových stěn vystavena permanentnímu nárazovému větru a podobně.

Mimochodem, o inspekci uvažujte i u novostavby, kterou budete brzy přebírat. Realita je bohužel taková, že dokončené projekty mívají řadu problémů. Když na tyto závady upozorníte při předání, urychlíte jejich odstranění.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Jak vše probíhá

  • Spojíte se s firmou, která tyto služby poskytuje, a domluvíte termín. Což může být trochu „oříšek“, protože budete muset najít kompromis mezi časovými možnostmi všech zúčastněných stran.
  • Ve smluvený den se do nemovitosti dostaví objednaný expert (případně tým), který provede potřebná zhodnocení a měření.
  • Poté vám (většinou do týdne) zašle výsledek expertizy. Z dodaného dokumentu zjistíte skutečný stav objektu v nejrůznějších oblastech, jako je tepelná či zvuková izolace, statika, zdravotní nezávadnost použitých materiálů, životnost základních vnějších a vnitřních součástek a tak dále.

Stáhněte si check-list důkladné prověrky

Nevíte, co všechno by mělo být součástí kontroly? Připravil jsem pro vás malý „tahák“, díky kterému se v problematice zorientujete. Stáhněte si seznam oblastí, které si můžete prověřit sami a které by měl prověřit inspektor nemovitosti.

Stáhnout seznam oblastí k inspekci nemovitosti

Užitečná pomoc i malý risk zároveň

Dosud jsem zmiňoval výhody inspekce. Musím vás ale upozornit na to, že není „bez poskvrny“. Může mít negativní dopad na snahu koupit. Proč tomu tak je? Protože realitní trh je velmi rychlý. A zvláště ten v Praze, na kterém prodávám byty i v řádu dní, jak někdy prozrazuji na svém facebookovém profilu.

V čem tedy tkví zádrhel? Stručně a jednoduše – než inspekci naplánujete, může nemovitost koupit někdo jiný. Předběhne vás zájemce, který se rozhodne i bez velkých kontrol. Anebo ho šikovný makléř „zpracuje“ a přesvědčí snadněji než vás, že by neměl moc váhat.

Takže vždy dobře zvažte, jestli vám inspekce cestu k vysněnému bytu či domu spíš nezkomplikuje. Někdy totiž pádný důvod pro povolání experta vůbec neexistuje.

Přijde vhod i prodávajícím

Inspekci asi nejvíce ocení kupující. To je patrné ze všeho, co jsem už v tomto článku uvedl. Perfektně se ale hodí i pro prodávající. Solidní majitel nemovitosti se totiž o reálný stav svého majetku zajímá.

Buď aby ho mohl dát před prodejem „do kupy“ (a zvýšil tak jeho hodnotu), nebo aby na neduhy potenciální kupce upozornil (a vyvaroval se tak nepříjemností a nařčení ze záměrného zatajování).

Legislativa pamatuje na termín „skryté vady“, za které nese odpovědnost prodávající. Když se po koupi takové problémy projeví, může za ně nový vlastník vyžadovat zpětné snížení ceny. Nebo dokonce chtít odstoupit od smlouvy.

Není to stoprocentní ochrana

Pamatujte na to, že inspekce nemovitosti vás neochrání před budoucími závadami. Proto k ní určitě nepřistupujte jako k dodávce stoprocentní jistoty totální bezzávadnosti nemovitosti. „Řekne“ vám, co je a co není v pořádku. Ale nevylučuje možnost vzniku poruch.

Stav komponent a zařízení se může změnit ze dne na den z mnoha různých důvodů. Ovlivňují ho faktory plynoucí z provozu nebo třeba způsobu užívání. I když je teď plynový kotel ve vynikající kondici, neznamená to, že tomu tak bude i za rok.

Tři tipy pro výběr dodavatelské firmy

Až budete hledat profíky, kteří provedou inspekci vašeho současného nebo potenciálně budoucího bytu či domu, držte se těchto tří doporučení.

  1. Pátrejte po historii a referencích společnosti, ověřte si certifikáty a zkušenosti firemních expertů.
  2. Seznamte se s variantami služby, aby co nejvíce odpovídala typu nemovitosti i vašim požadavkům.
  3. Informujte se ohledně záruky. Kvalitní společnost, co si stojí za svými schopnostmi, nabízí garanci, že rizika, co vyloučí, vás po stanovenou dobu skutečně nepotrápí.

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Jak při koupi nenaletět: proč můžete díky inspekci nemovitosti ušetřit až stovky tisíc korun?
4.7 (94.44%) 18 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.