730 542 484 david.majer@re-max.cz - Realitní specialista

Když chcete prodat, abyste mohli koupit: 3+1 tip pro hladký průběh

3.5. 2017 David Majer

Pravidelně pomáhám lidem, kteří plánují vstoupit do „realitního kolotoče“ v pozici jak prodávajícího, tak kupujícího. Chtějí totiž pořídit novou nemovitost a na její financování použít peníze získané z prodeje. Pokud podobný scénář napadl i vás, předem vás upozorňuji, že jde o poměrně složitou situaci, která vyžaduje bezchybné plánování. Jak postupovat, abyste neskončili bez střechy nad hlavou? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku.

1. Prodáte a dál bydlíte

Prodej sám o sobě je administrativní úkon. A jen na vás a budoucím vlastníkovi záleží, na jakých termínech se domluvíte. Můžete se proto dohodnout i na tom, že k předání dojde třeba až za půl roku od vyplacení peněz. Vy budete mít potřebné finance, abyste mohli shánět novou nemovitost, a z kupujícího bude zákonný majitel. Spokojenost vznikne na obou stranách.

Co se týče finanční náročnosti, setkávám se hlavně s dvojím řešením:

  • Původní držitel bydlí zdarma a hradí jen poplatky za energie.
  • Nebo ten nový určí klasické nájemné.

O tom, kdo a jaké si může klást podmínky, rozhodují okolnosti, které provázely prodej – zda bylo hodně zájemců, jak dlouho vše trvalo apod. Zde nemohu uvést nic přesnějšího, protože každý klient za mnou přichází s jinými očekáváními, požadavky, podmínkami atd. A z toho jasně vyplývá úspěšnost celé záležitosti.

2. Řešení v podobě rezervace

Pokud se zatím nemůže uskutečnit standardní prodej, můžete si vše ošetřit rezervací. Se zájemcem podepíšete závaznou rezervační smlouvu, ve které si dohodnete další podrobnosti a termíny. Získáte čas na hledání nového bytu, budete dál bydlet a budoucí majitel nebude zatím muset dávat peníze „z ruky“ s vidinou, že nemovitost reálně získá k užívání až za x měsíců (jako tomu je v předchozím bodě).

Toto řešení tak dodává více jistoty jak vám, tak kupujícímu. Musíte ale vše dobře nejen spočítat a načasovat, ale také smluvně ošetřit, aby vás po uplynutí dohodnuté doby nakonec zamýšlený vlastník nepřekvapil negativním rozhodnutím.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

3. Náhradní ubytování od RK

Může se stát, že nevyhovuje ani jeden již zmíněný postup. Ani v takovém případě se ale nemusíte vzdávat svých snů o „akci kulový blesk“, kdy nejprve prodáte a pak díky tomu koupíte. V realitní kanceláři RE/MAX Alfa, kde působím jako realitní specialista, poskytujeme klientům dočasné ubytování zdarma v bytech, které jako společnost vlastníme.

Touto cestou mohu pomoci prodávajícímu, který prodá nemovitost, ale zatím nemá novou, do které by se mohl nastěhovat, i kupujícímu, který koupil, ale musí si počkat na předání.

Bonusový 4. tip: Buďte otevření a upřímní

Už mnohokrát jsem zjistil, že řešení je vždy potřeba „ušít“ dané situaci na míru. K tomu ale musím znát vše o záměrech a přáních, které vztahujete k prodeji i následné koupi. Určitě vám proto radím probrat s makléřem do detailů, co si představujete, co očekáváte a jaké máte možnosti plynoucí z rodinné a finanční situace. A tímto bych chtěl i nastínit, že kvalitní realitní specialista se vás na toto všechno bude ptát. Jen tak vám totiž dokáže poskytnout služby, které zajistí vaši spokojenost.

Chystáte se prodat byt? Zjistěte hned teď, co udělat, abyste prodali výhodně a rychle!

Chci nabídnout nemovitost na prodej

Rádi byste prodali vaši nemovitost rychle a za nejvyšší cenu? Stačí vyplnit nezávazný formulář, zabere vám to méně než minutu. Brzy se vám ozvu.

Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.

Když chcete prodat, abyste mohli koupit: 3+1 tip pro hladký průběh
4.9 (97.78%) 63 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.