Sankce v realitních obchodech (2/2): s čím se nejčastěji setkáte jako kupující?

14.11. 2018 David Majer

V minulé části tohoto dvoudílného článku jsme nahlédli na situace v realitních transakcích, kterým by se ve vlastním zájmu měli vyhnout prodávající. A teď přišla řada na ty, co stojí na druhé straně.

Protože i jako kupec se v určité fázi zavážete k tomu, že obchod dokončíte. Pokud se tak nestane, můžete být sankciováni. Opět však připomínám, jak je důležité rozlišovat mezi smysluplnými a nemorálními či jinak závadnými podmínkami.

Níže uvádím příklady takových, které jsou v realitní oblasti nejběžnější, patří k férovému jednání a mají oporu i ve zdravém rozumu.

„Vycouvání“ z obchodu po uzavření rezervační smlouvy

Představy o prodeji/koupi získávají reálné obrysy ve chvíli, kdy podepíšete rezervační smlouvu a uhradíte zálohu, která slouží jako záruka pro majitele. Dáte mu tím jasně najevo, že jeho nemovitost koupíte. A z transakce se stává váš závazek.

Prodávající (resp. zastupující RK) přestane hledat kupce a začne pracovat na dalších krocích, aby vše proběhlo hladce a bez komplikací. Takže když to pak celé „odpískáte“, investovaný čas a energie přijdou vniveč. Mezitím se také zúží okruh potenciálních zájemců a daný byt nebo dům na trhu „stárne“ (až se nakonec třeba úplně spálí).

Tyto komplikace zpravidla znamenají, že se vám smluvně ošetřená zálohová částka už nevrátí – buď celá připadne realitce, nebo polovina jí a polovina vlastníkovi. Model 50/50 využívám i já, když si to situace vyžádá.

Záleží totiž na důvodu odstoupení od závazné rezervace. Jestliže je to kvůli tomu, že vás zlákala jiná nemovitost nebo vám banka nepřiklepla hypotéku, nelze očekávat jakékoliv ústupky. Výjimky se většinou týkají úvěru, který jako kupující vyřizujete přes RK (resp. v RE/MAXu takto postupujeme) – i když vám půjčku neschválí, získáte peníze zpět.

Ovšem, existují i situace, u kterých je na místě individuální posouzení. Obecně jde o životní „kotrmelce“, které vše dosavadní převrátí vzhůru nohama – úraz, nemoc, rozvod, úmrtí v rodině… Realitní kancelář poté dle typu situace a dostupných podkladů rozhodne, jestli bude možné zálohu vrátit.

Neuzavření kupní smlouvy ve stanoveném termínu

Podepíšete smlouvu o smlouvě budoucí kupní, ve které stanovíte datum, do kterého je potřeba vše posunout dál, tedy uzavřít kupní smlouvu. Jenže k tomu nedojde, protože vy už koupit nechcete. V takovém případě přichází na řadu pokuta, kterou zaplatíte protistraně.

Mimochodem, tato podmínka obvykle platí pro oba účastníky obchodu. Takže když tu nečekanou stopku způsobí prodávající (kterému také hrozí různé sankce), vyplatí „bolestné“ on vám.

Škoda vzniklá prodávajícímu

Jak už jsem uvedl minule, realitní transakce představuje pro mnohé lidi jeden z nejzásadnějších kroků v životě. Proto je nezbytně nutné přistupovat k ní s maximální zodpovědností. Než se tedy pustíte do závazných jednání, vše si pořádně promyslete.

Pozdější přerušení procesu koupě by mohlo majitele poškodit. A finanční následky můžete nést i vy. Protože není výjimkou, když se prodej uskutečňuje kvůli pořízení jiného bytu nebo domu. Vše souvisí se vším a jednotlivé kroky na sebe navazují. Když pak prodávajícímu kvůli vám vzniknou náklady s dalším řešením, budete se muset podílet na jejich pokrytí.

Chcete najít podobné články ve svém e-mailu?

Nejdůležitější novinky přímo na váš email. Přidejte se k 4 000 + odběratelů a mějte přehled o pražském realitním trhu. Navíc kniha, jakým chybám se vyhnout při prodeji bytu zdarma.

Příští článek výjde 20.2.2019 na téma:

Proč se na mě obracejí prodávající, kterým se nedaří prodat byt s jinou realitní kanceláří?

Chci nové články o realitním trhu

Vaše osobní údaje (e-mail a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti realitního trhu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. 

Sankce v realitních obchodech (2/2): s čím se nejčastěji setkáte jako kupující?
5 (99.2%) 25 hodnocení

David Majer
David žije v Praze v Bubenči se svou ženou Lucií a syny Oliverem a Oskarem. Je realitní specialista v pražské realitní kanceláři RE/MAX Alfa a měsíčně prodá svým klientům 5-8 nemovitostí. Získal 1. místo a ocenění nejúspěšnější makléř RE/MAX Alfa roku 2018, celkově se umístil na 9. místě z 1.391 makléřů – v rámci všech makléřů RE/MAXu v celé ČR a stal se skokanem roku ČR 2017 napříč celým RE/MAXem v České republice. Je autorem e-booku 7 nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit při prodeji bytu v Praze. Radí lidem, jak výhodně prodat svůj byt a je vášnivým zastáncem férového jednání na realitním trhu. Provádí odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé nemovitostí zdarma a také odhady pro dědická řízení.

Plánujete prodej nemovitosti a chcete znát její cenu?

Váše nemovitost má možná větší hodnotu, než sami tušíte. Získejte zdarma přesnou analýzu a profesionálně určenou prodejní cenu vašeho bytu.